Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Aile hekimi Mitchell A. Kaminski, MD, MBA, bir hastanın yorumları onda şok etkisi yaptığında, yakın zamanda COVID-19'a karşı aşılanmaktan hâlâ neşe ve rahatlama duygusu içindeydi. Birkaç komorbiditesi olan orta yaşlı erkek bir hastası, pnömoni aşısını yeni reddetmişti ve COVID aşısı da olmayacağını sormadan eklemişti. Bu hasta aşılanmanın onu öldürebileceğini duymuştu.

Kaminski, çok nadir görülen yan etkilerin Amerika Birleşik Devletleri'nde kimseyi öldürmediği ancak COVID'in her gün binlerce insanı öldürdüğü de dahil olmak üzere tıbbi gerçeklerle karşı çıktı. Kaminski, hastanın "O zaman sadece COVID geçirme riskini alacağım," dediğini hatırladı. Görüşme orada bitti.

Bu deneyim, Philadelphia'daki Thomas Jefferson Üniversitesi'nde nüfus sağlığı program direktörü olan Kaminski'nin, COVID-19 aşısı olma konusunda kararsız veya şüpheci olan hastalarla konuşma şeklini yeniden düşünmesine neden oldu.

Aşı olmak istemeyen bir hastanın inançlarıyla tamamen çelişmek yerine, Kaminski şimdi nazikçe rahatsızlıklarının nedenlerini soruyor ve aşılar hakkında bilgi veriyor. Ama çoğunlukla dinliyor.

Doktorlar ve hastalar arasında COVID-19 aşısı yaptırmanın getirdiği riskler hakkında konuşmalar, aşılama için uygunluk arttıkça genel olarak daha yaygın hale geliyor. Doktorlar, aşı olmanın güvenliği ve önemi hakkında, hastalarının çoğunun COVID-19 aşısı yaptırmasına yol açacağını düşündükleri konusunda iletişim kurmak için çeşitli yöntemler kullanıyorlar.

Kaiser Aile Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, Amerikalıların yaklaşık % 80'i COVID aşısı olup olmayacağına karar verirken yardım almak için doktorlara, hemşirelere ve diğer sağlık uzmanlarına başvuracaklarını söylüyor.

Güvensizliğin Ötesine Geçmek

Hastalar genellikle sağlık sağlayıcılarıyla güçlü bir bağ hissederken, özellikle de bazı popülasyonlar arasında tıp kurumuna güvensizlik hala mevcuttur.

"Aşıyı olma konusunda kararsız olan veya endişeleri olan hastalara bakma deneyimime dayanarak, birçoğunun sadece daha fazla bilgi aradığını ve hatta tıbbi geçmişlerine göre devam etmenin güvenli olduğunu söylemek için onayımı aldığını öğrendim" diye belirtti Thomas Jefferson Üniversitesi'nde bir aile hekimi olan Krys Foster.

COVID Irksal Veri İzleyicisi gibi kaynaklar, Siyahi Amerikalıların diğer ırksal veya etnik gruplardan daha yüksek COVID ölüm oranına sahip olduğunu ve aşılamayı daha da hayati hale getirdiğini buldu. Ancak Foster, aşı korkusunun internette çeşitli yerlerde bulunabilen yanlış bilgilerle tetiklenebileceğini söyledi.

İnsanları aşı olmaya teşvik etmek ve yanlış bilgileri ortadan kaldırmak için Foster, COVID-19 aşısı yaptırmanın ne kadar güvenli olduğunu ve aşıların yan etkilerini tartışmak için zaman ayırmakta ve ardından hızla nasıl aşı olunacağını tartışmaya yönelmektedir.

"Sevdikleriniz İçin Yapın"

Kongre tarafından Gıda ve İlaç İdaresi'ni desteklemek için oluşturulan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Reagan-Udall Vakfı, odak gruplarıyla bazı mesajları test etti. Katılımcılar, aşıların neden bu kadar hızlı geliştirildiğine ilişkin bu açıklamaya olumlu yanıt verdiler: "Aşı gelişimi normalden daha hızlı ilerledi çünkü herkes bunu en yüksek önceliğe dönüştürüyor."

Vakfın CEO'su RPh, Esq Susan Winckler, insanların vatandaşlık görevinden dolayı aşıyı olmak için motive olmadıklarını söyledi. Aşı olmak için aşağıdakilerin iyi bir neden olduğunu düşündüler: "Aşı yaptırarak çocuklarımı, ebeveynlerimi ve diğer sevdiklerimi koruyabilirdim."

Doktorlar ayrıca aşılara güven oluşturmak için toplum etkileyicileriyle birlikte çalışabilir. Bu, Medicare Advantage hastaları için değer temelli bakım geliştirmek için doktor uygulamalarıyla ortak olan bir şirket olan Agilon Health'in öncülüğünü yaptığı bir kampanya olan Kollarını Sarın stratejisinin bir parçası.

Örneğin, Kuzey Carolina'daki Wilmington Health, Facebook Live etkinliklerindeki aşılar hakkındaki soruları yanıtladı ve Latinx topluluğunda aşı güvenini artırmak için İspanyolca bir video oluşturdu. Ek olarak, Ohio, Dayton'daki PriMED Hekimleri, bir aşı bilinci videosu sağlamak için Siyahi kiliselerine ulaştı ve bir PriMED doktoru, COVID-19 ve aşılar hakkındaki mitleri ortadan kaldırmak için Nijeryalı Kadın Kültürü Organizasyonu tarafından desteklenen bir web seminerine katıldı.

Agilon baş tıp sorumlusu MD Ben Kornitzer "Bu, hastalarımızla ilişkimizi derinleştirmenin bir yolu" dedi. "Bir tarafta salgın ve sosyal izolasyon, diğer tarafta hayatlarına ve sevdiklerine dönüş olan bu kapıdan geçmelerine yardımcı oluyor."

Winckler, birinci basamak hekimleri tarafından sağlanan mesajların güçlü ve onaylayıcı olabileceğini söyledi.

Reagan-Udall Vakfı'nın aşı geliştirme zaman çizelgesinin herhangi bir adımı atlamadan nasıl sıkıştırıldığını gösteren tablolar sağladığını belirterek, "İleriye giden yol, insanların soru sormaları için bir alan yaratmaktır.

COVID-19 aşılarına güvenin nasıl güçlendirileceğine ilişkin stratejiler ve arka plan bilgileri, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin web sitesinde de mevcuttur.

Medikaynak Referanslar

How to Talk to Patients Reluctant to Get a COVID-19 Vaccine, Medscape Medical News, Acessed:20 April 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler