Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin bir danışma komitesi toplantısına katılan uzmanlar, aşıyı olan kişilerin, birkaç gün sonra kendilerini rahatsız hissettiklerinde şaşırmamaları gerektiğini vurguladılar.

"Bunlar bağışıklık tepkileridir, bu nedenle aşılamadan sonra bir şey hissederseniz, bunu hissetmeyi beklemelisiniz. Bunu yaptığınızda, kollarınızda biraz ağrı, biraz yorgunluk veya bazı vücut ağrıları ve hatta biraz ateşiniz olması normaldir," Minnesota Çocuk Hastaneleri ve Klinikleri'nden Patricia Stinchfield, CDC'nin Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi toplantısını anlattı. Kendisi, Ulusal Pediatrik Hemşire Uygulayıcıları Derneği'ni temsil ediyor ve sağlayıcıların bunu herhangi bir COVID-19 aşısı olmak için sıraya giren kişilere açıklamaya hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Aşılar, vücutta bir bağışıklık tepkisi üreterek hastalıklarla savaşmaya çalışır. Ve bazen bu, ağrılar, baş ağrısı ve ateş gibi grip benzeri semptomlar anlamına gelir.

Daha şimdiden, ilaç şirketlerinden aday aşı çalışmalarında bulunan bazı gönüllüler, aşılamadan sonra grip benzeri semptomlar bildirdiler. Ve uzmanlar, bu raporların insanları aşılamadan veya gerekli ikinci dozlardan uzak tutabileceğinden endişe ediyor.

CDC'den Dr. Sara Oliver, beş saatlik toplantı sırasında komiteye, ankete bağlı olarak, Amerikalıların %40 ila %80'inin aşı olmaya istekli olacaklarını söylediğini belirtti.

Milwaukee şehri sağlık departmanından ve komitenin oy kullanan bir üyesi olan Dr. Paul Hunter, COVID-19 aşısı yaptıran ilk insan gruplarının referanslarının daha geniş bir kabul için çok önemli olabileceğini söyledi.

"Aşıya erken ve hızlı bir şekilde ulaşmaya çok değer veren insanlar, diğer herkese gerçekten yardımcı olacaklar. Ve bence onları onurlandırmamız gerekecek, çünkü bize bunun nasıl bir his olduğunu bildirecekler," diye komitede belirtti. "Ve bence bu insanlar muhtemelen bu tür bir göreve hazır olma ihtimali olan sağlık çalışanları olacak."

Kötüleşen yayılma

Bu arada Beyaz Saray Coronavirus Görev Gücü, yeni koronavirüsün Amerika'da eşi görülmemiş bir hızla yayıldığını söyledi.

Brifing sırasında Dr. Deborah Birx, "Bu, daha önce gördüklerimizden daha hızlı, daha fazla vakaya neden oluyor," dedi. "Test pozitifliğinin yaklaşık %10'a yükseldiğini görebilirsiniz." Bu, pozitif tanı alan test edilen kişi sayısıdır.

CNN'in bildirdiğine göre Birx, kırmızıyla kaplı bir ülke haritasına işaret ederek, şu anda düzenli olarak 70.000'i aşan hastaneye yatış sayısını vurguladı. Birx, eyalet ve yerel liderleri virüsün yayılmasını durdurmak için önlemler almaya teşvik etmeye çalışırken, ülkeyi çapraz olarak dolaştığını söyledi.

Yine de, CNN'in bildirdiğine göre, New York City uzaktan eğitime dönerken, görev gücü üyeleri ülke çapında sokağa çıkma yasağı veya okullar fikrine karşı çıktı.

Birx, "Ne yapacağımızı biliyoruz ve bugün her Amerikalının bunları yapmasını istiyoruz," diye vurguladı. Bunun maske takmakla başladığını, aynı zamanda ayrı kalmak ve toplantıları sınırlandırmakla başladığını söyledi.

Birx, virüsün insanlar semptom göstermediğinde bile yayıldığını belirtti. "Bu asemptomatik yayılma nedeniyle insanlardan kapalı alanda maske takmalarını istiyoruz" dedi. "İnsanların bir araya geldiği ve bilmeden virüsü yaydığı bu arkadaş ve aile toplantılarını azaltmak," yayılmanın yavaşlamasına da yardımcı olacaktır.

Küresel bir bela

Koronavirüsün dünyanın geri kalanına yayılmasını engellemek hala zor.

Associated Press'in bildirdiğine göre birçok Avrupa ülkesi kısıtlamaları sıkılaştırıyor. Fransa ülke çapında sokağa çıkma yasağına girdi ve kıtadaki hükümet yetkilileri, sağlık sistemlerini alt üst etmekle tehdit eden enfeksiyonlardaki keskin artışı yavaşlatmaya çalışırken, Almanya ve Avusturya karantina başlattı.

AP'nin bildirdiğine göre İngiltere de aynı şeyi yaparken, İtalya, Yunanistan ve Kosova da yeni tedbirler açıkladı.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden bir rapora göre, koronavirüs vaka sayısının Salı günü 9 milyonu geçtiği Hindistan'da işler daha iyi değil. Hopkins raporuna göre Hindistan'da 134.000'den fazla koronavirüs hastası öldü, ancak nüfusa göre oranı ölçüldüğünde, ülkede diğer birçok ülkeden çok daha az ölüm meydana geldi. Doktorlar, bunun Hindistan'ın daha genç ve daha zayıf nüfusunu yansıttığını söylüyor. Times, yine de ülkenin halk sağlığı sisteminin ciddi şekilde gergin olduğunu ve bazı hastaların hastane yatağı bulamadığını söyledi.

Bu arada, Hopkins raporunun gösterdiğine göre de, Brezilya 6 milyon vakayı geçti ve yaklaşık 170.000 ölüm var.

Hopkins raporuna göre, dünya çapında rapor edilen enfeksiyonların sayısı 59 milyonu aştı ve yaklaşık 1,4 milyon ölüm kaydedildi.

Medikaynak Referanslar

https://www.drugs.com/news/should-know-covid-19-vaccine-might-spur-transient-sickness-cdc-experts-94206.html?utm_source=ddc&utm_medium=email&utm_campaign=Monthly+News+Roundup+++Vol+195++November+2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler