Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yazarlardan biri, ulusal olarak tanınan nörolog Dr. Majid Fotuhi, Kuzey Virginia'daki NeuroGrow Beyin Fitness Merkezi'nin tıbbi direktörü ve Johns Hopkins Medicine'da hekim, bu üçlü sınıflandırmanın kabul edilmesini destekliyor.

Yeni yayınlanan makalede, Dr. Fotuhi ve meslektaşları, inme, nöbetler, konfüzyon, baş dönmesi, felç ve / veya koma dahil olmak üzere COVID-19 hastalarında nörolojik konular hakkında uyarıyorlar. Hali hazırda, iki düzine vaka raporu COVID-19'un hastaların beyinleri üzerindeki etkisini ortaya koymaktadır. Wuhan, Çin'de yapılan bir çalışma, şiddetli COVID-19 hastalığı olan hastaların %45'inin nörolojik defisitler yaşadığını göstermiştir.Fransa'dan yapılan bir başka çalışma, COVID-19'lu yoğun bakım ünitesi hastalarının %84'ünün nörolojik muayenesinde anormalliklere sahip olduğunu ve yoğun bakım ünitesinden ayrılan hastaların %15'inin zayıf dikkat, davranışları kontrol etmede ve karar vermede zorluk içeren kalıntı fonksiyonları olduğunu göstermiştir.

Dr. Fotuhi, COVID'in beyin üzerindeki uzun vadeli etkileri hakkında daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor ve hastaların hastaneden ayrılmadan önce beyin MRI’ının alınması gerektiğini vurguluyor.

Bu makale, SARS-Cov-2 ve sinir sistemi ile ilgili gelecekteki hipotezleri ve araştırmaları geliştirecek bir temel sağlamak için üç aşamalı bir "NeuroCovid" sınıflandırma şemasının benimsenmesini önermektedir. Aşamalar şunları içeriyor:

  • NeuroCovid Evre I: Virüs hasarı burun ve ağızdaki epitelyal hücrelerle sınırlıdır ve ana semptomlar geçici koku ve tat kaybını içerir.
  • NeuroCovid Evre II: Virüs, akciğerlerde başlayan ve tüm vücut organlarında kan damarlarında dolaşan sitokin fırtınası adı verilen bir iltihap selini tetikler. Bu sitokin fırtınası, beyinde küçük veya büyük felçlere neden olan kan pıhtılarının oluşumuna yol açar.
  • NeuroCovid Evre III: Patlayıcı sitokin fırtınası seviyesi, beynin kan damarlarındaki koruyucu yalıtım katmanı olan kan beyin bariyerine zarar verir. Sonuç olarak, kan içeriği, inflamatuar belirteçler ve virüs parçacıkları beyni istila eder ve hastalar nöbet, konfüzyon, koma veya ensefalopati geliştirir.

Fotuhi, COVID-19'lu birçok hastanın ilk başta fark edilebilir nörolojik semptomları olmayabileceğini belirtmektedir; ancak bazı durumlarda, hastalar ateş, öksürük veya nefes darlığı olmadan bile nörolojik semptomlarla başvurabilirler. Hastanede MR görüntülemesine ek olarak, hastaların hastaneye yatışlarından birkaç ay sonra izlenmeleri gerektiğini vurgulamaktadır.

Fotuhi, "Önceki koronavirüs formlarıyla deneyimlerimiz, uzun süreli hastalarda depresyon, uykusuzluk, Parkinson hastalığı, hafıza kaybı veya beyindeki hızlandırılmış yaşlanma geliştirebileceğini düşündürmektedir. COVID-19'dan iyileşenler için düzenli egzersiz yapmayı, sağlıklı bir diyetİ, stresi azaltmayı ve uykuyu iyileştirmeyi öneriyorum; bunlar hastaların beyinlerini gençleştirebilmek ve gelecekte kötü sonuçlar doğmaması için kritik yollardır." diyor Fotuhi.

Bu müdahaleler, hedefli beyin eğitimi ve nörofeedback tedavisi ile birlikte, Dr. Fotuhi'nin 12 haftalık Beyin Fitness Programının temel özellikleridir. Alzheimer Hastalığını Önleme Dergisi'nde (2016) yayınlandığı gibi, bu beyin rehabilitasyon programını tamamlayan bilişsel bozukluğu olan yaşlıların% 84'ü beyin fonksiyonlarında iyileşme kazanmakta ve birçoğu beyninin bazı kısımlarında öğrenme ve hafıza için büyüme yaşamaktadır. Program şimdi COVID sonrası nörolojik sorunlardan muzdarip hastalar için uyarlanacaktır.

Medikaynak Referanslar

Three stages to COVID-19 brain damage identified by neurologists (2020, June 11) retrieved 29 June 2020 from https://medicalxpress.com/news/2020-06-stages-covid-brain-neurologists.html

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler