Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

COVID-19 salgını sırasında, sık dokunduğu yüzeyleri düzenli olarak temizlemek önemlidir. Telefonlar banyo zeminlerine düşebilir, hapşırma ve öksürük sonucu küçük damlacıkları üzerinde tutabilir ve kişinin elindeki her türlü mikropla karşılaşabilir. Ancak ellerin aksine, telefonların sabun ve su ile yıkanması imkansızdır. Bu nedenle, cep telefonları potansiyel olarak tehlikeli bir virüs, bakteri ve diğer patojen kaynağıdır.

Çevre Koruma Ajansı (EPA), cep telefonları da dahil olmak üzere ev eşyalarını güvenli bir şekilde dezenfekte edebilecek kapsamlı bir ürün listesini onayladı. Listedeki tüm ürünler, EPA'nın COVID-19'a neden olan yeni koronavirüse karşı kullanım kriterlerini karşılamaktadır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), telefonları dezenfekte etmek için en az% 70 alkol içeren bir çözüm kullanmanızı önerir. Bu gereksinimleri karşılayan bazı ürünler:

 • en az% 70 alkol içeren alkol bazlı dezenfektan mendiller veya spreyler
 • seyreltilmiş el dezenfektanı
 • Bazı alkol pedleri doktorlar enjeksiyonlardan ve diğer prosedürlerden önce cildi dezenfekte etmek için kullanırlar
 • Kişiler telefon üreticisinin talimatlarını ve dezenfeksiyon kılavuzlarını takip etmelidir. Örneğin, Apple ve Samsung, mikrofiber bir bez üzerinde Clorox mendil, % 70 alkol mendil veya % 70 alkol çözeltisi kullanmanızı önerir.

Telefona zarar verme riskini azaltmak için, mendiller spreylerden daha iyi bir alternatif olabilir. Bir sprey kullandığınızda çözelti telefonda birikebilir ve dahili hasara neden olabilir.

Telefonları dezenfekte etmek için ne kullanılmamalıdır?

EPA’nın tavsiye ettiği listedeki ürünlerin çoğu amonyak, çamaşır suyu, laktik asit veya hidrojen peroksit içerir. Bunlar yüzeyleri ve telefon kılıflarını güvenli bir şekilde temizleyebilse de, cep telefonları gibi elektronik cihazlar için uygun değildir.

Aşağıdaki ürünlerin kullanılmasından kaçınılması önerilir:

 • genel amaçlı ev temizleyicileri, özellikle çamaşır suyu içerenler
 • makyaj temizleyici
 • EPA'nın listesinde% 70 alkol veya başka bir ürün içermeyen antibakteriyel mendiller
 • yara temizleyicileri
 • sabun
 • sirke
 • daha sonra tamamen kursa bile, bir telefonu herhangi bir süre suya batırmak da güvenli değildir.

Bazı temizlik ürünleri, insanlar tarafından karıştırıldıklarında tehlikeli kimyasallar veya kokular oluşturabilir. Amonyak içeren ürünleri asla çamaşır suyu içeren ürünlerle karıştırmayın. En güvenli seçenek, tek bir dezenfektan seçmek ve buna bağlı kalmaktır, böylece bir dezenfektanın kalıntıları daha sonra yeni bir dezenfektanla etkileşime girmez.

Telefonlar Nasıl Dezenfekte Edilmelidir?

Bir telefonu dezenfekte etmek için ürün etiketindeki talimatları dikkatlice okuyun. Bazı sprey ürünleri çözeltinin 10 dakikaya kadar havada kurumasını gerektirebilir.

Telefon etikette önerilen doygunluk süresinden önce kurursa, dezenfeksiyon o kadar etkili olmayabilir. Ancak CDC, hastane sınıfı dezenfektanların 1 dakika gibi kısa bir sürede çalışabileceğini bildirmektedir.

Bir telefonun dezenfekte edilmesi mikropları ellere ve ellerden telefona yayabilir. Bu nedenle, dezenfeksiyondan önce ve sonra ellerinizi yıkamak en iyisidir.

Bir telefonun dezenfekte edilmesi için bir kılavuz aşağıdaki gibidir:

 • Telefonu kılıfından çıkarın ve kapatın.
 • Dezenfektanlar bir telefon yağlı veya kirli olduğunda da etkili olmayabilir. Bu nedenle, tüm kiri çıkarmak için önce telefonu kuru veya nemli bir bezle silinmelidir.
 • Dezenfektan tüm yüzeye ulaşacak şekilde telefonu iyice silin. Telefonun şarj bağlantı noktasına dezenfektan püskürtmekten kaçının. Bu alan ıslaksa, telefona zarar verebilir hatta elektrik çarpmasına neden olabilir.
 • Dezenfektanın önerilen süre boyunca telefonla temas etmesine izin verin.
 • Telefonu bir bezle bir kez daha silin.
 • Ardından, önceki adımları tüm benzer durumlarda tekrarlayın. Dezenfektan önerilen süre boyunca temas edene kadar telefon kılıfını ve telefonu ayrı bırakın.

Telefonu Ne Sıklıkla Dezenfekte Etmeliyiz?

CDC, telefon, kapı tokmağı ve uzaktan kumanda gibi sık dokunan tüm yüzeylerin günlük olarak dezenfekte edilmesini önerir. Bazı durumlarda, daha sık dezenfekte etmek uygun olabilir. Bunu yapmak virüslere, bakterilere ve diğer tehlikeli enfeksiyon kaynaklarına maruz kalmayı büyük ölçüde azaltabilir. Aşağıdaki durumlarda bir telefonu dezenfekte etmeyi düşünün:

 • başka bir kişi kullandıktan veya ödünç aldıktan sonra
 • hapşırırken veya telefonu tutarken öksürdükten sonra
 • düşürdükten sonra, özellikle evin dışında veya potansiyel olarak kontamine olmuş bir yüzeye düşerse
 • telefonu herkese açık kullandıktan sonra

Evdeki biri hastalanırsa, telefonu plastik bir torba içerisinde muhafaza etmeyi ve kontaminasyon riskini azaltmak için her kullanımdan sonra silmeyi düşünün. Hekimler telefonlarını hastalardan uzak tutmak veya telefonlarını çok daha sık dezenfekte etmek isteyebilirler.

2015 yılında yapılan bir araştırmada, 53 doktorun 44'ünün telefonunda potansiyel olarak tehlikeli bakteriler içerdiğini, bunların muayene ve ameliyathanelerde kontaminasyon kaynağı olabileceğini ortaya koydu.

Medikaynak Referanslar

What Is The Best Way To Disinfect Your Phone?". Medicalnewstoday.Com, 2020, https://www.medicalnewstoday.com/articles/how-to-disinfect-phone#how-often. Accessed 12 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
 1. Benzer İçerikler