Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Artık dünya bir buçuk yıl boyunca kapatıldıktan sonra açılıyor, birçok ebeveyn nihayet sanal eğitimin son yılının çocukları nasıl etkilediğini ve bunun yeni eğitim yılına nasıl uygulanacağını düşünmek için fırsat buluyor.

COVID-19 aşısı 12 yaşın altındaki çocuklar için kullanıma sunulmadan önce birçok okul yüz yüze eğitim için yeniden açılırken, ebeveynler, veliler ve çocuklar anlaşılabilir endişelere sahip.

COVID-19 döneminde eğitim

Geçen yıl, neredeyse tüm okullar yüz yüze eğitim için kapatıldı. Hem çalışan hem de çalışmayan aileler ve özellikle kendi çocukları olan öğretmenler için kesinlikle elverişsiz olsa da, kapanışlar COVID-19'un yayılmasını engellemek için hayati önem taşıyordu.

Ebeveynler için en büyük stres kaynaklarından biri, çocukları için çevrimiçi eğitimle nasıl başa çıkacaklarını bulmaktı.

Sanal okulun zorlukları

Ebeveynlerin çalışıp çalışmadığına veya evde kaç çocuğu olduğuna bakılmaksızın, e-öğrenme platformlarını ve programlarını anlamlandırmak birçok karışıklığa ve kafa karışıklığına neden oldu.

Ebeveyn Sally Chen Healthline'a "Tam zamanlı çalışan bir anne olarak sanal okula geçiş zordu diye belirtmiştir. Chen, 7 ve 10 yaşlarındaki iki kızının oldukça rahat olmasına ve özel okullarının son derece destekleyici olmasına rağmen, yine de zor bir zaman olduğunu itiraf etmiştir.

"En zor kısım, durmaksızın devam eden ve küçük insanların sürekli bir şeyler istemesiydi." Chen, sınırlar koyma ve onlara bağlı kalma konusundaki yetersizliğinin, hayal kırıklığına katkıda bulunduğunu da sözlerine eklemiştir.

Girişimci ve anne Aaronica Bell Cole, çocuklarının evlerinin güvenliğinde öğrenmesini gerçekten takdir etse de, bu onun odaklanmasını ve akıl sağlığını korurken çalışma becerisini zorlamıştır.

Cole'un en büyük çocuğu, genellikle okula dönmeyi seçen çocukların yaptığı etkinliklerin dışında bırakıldığını hissettmiş. Ortanca çocuğu ise birinci sınıfta odaklanma ve meşgul olma konusunda gerçekten zorlanıyormuş. Cole, "Onunla birlikte evde çok fazla takip çalışması yapmak zorunda kaldık ve şu anda tüm çabalarımıza rağmen okuma konusunda geride kaldığından yüzde 100 eminim demiştir.

Özel eğitim öğretmeni Saisha Lacon, çocuklara yüz yüze eğitim verirken bile, öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarının ve genel olarak okula olan ilgilerinin sürekli olarak farkında ve duyarlı olması gerektiğini söylemiştir "Sanal öğrenme, bunu yapma fırsatımı bile elimden aldı. Bu nedenle, eğer çocuklar evde kendi kendilerine öğrenmeye motive olmazlarsa, müfredatı gerçekten öğrenmeleri onlar için neredeyse imkansız." demiştir.

Lise biyoloji öğretmeni Laura Funk için, pandeminin en zor kısmı, iki küçük çocuğuna ebeveynlik yaparken aynı zamanda öğretmeye çalışmaktı. "Kariyerim boyunca hiç bu kadar değersiz ve saygısız hissetmedim demiştir.

Ve faydaları...

Tabii ki, hiçbir şey tamamen kötü değildir.

Missy Gatlan, özel ihtiyaçları olan bir çocuğun ebeveyni olarak sanal öğrenmenin kendisine ve eşine, çocuklarının özel ihtiyaçlarının okul gününü ne kadar etkilediğine dair çok daha fazla fikir verdiğini söylemiştir.

"Artık onu bir öğrenci olarak çok daha iyi tanıdığımızı hissediyorum demiştir. "Ayrıca, sadece okul gününün belirli bir döneminde değil, her ihtiyaç duyduğunda Bireyselleştirilmiş Eğitim Programından gerekli desteği aldığında çocuğumuzun neler yapabileceğini görme şansı verdi.

Okul yöneticisi ve üç çocuk annesi Audrey Lee, işte fiziksel olarak bulunmamanın harika olduğunu ve çocuklarının daha az dikkat dağıtıcıyla işlerine odaklanabildiklerini söylemiştir.

Lee, verdiği demeçte, "Çocuklarımdan birinin zehirli bir okul sosyal ortamı var, bu yüzden 1.5 yıldır o ortamda olmadığımız için mutluyuz" demiştir.

Öğrenciler üzerindeki sosyal, duygusal ve eğitimsel etkiler

Birçok çocuk ve yetişkin için pandemi endişeleri büyüterek zihinsel sağlığa zarar vermiştir. Bu izolasyon, stres ve belirsizlik döneminin uzun vadeli etkileri hala bilinmemektedir.

Anne Jinnie Kim verdiği demeçte, "13 yaşındaki oğlumun dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu var, içe dönük ve sadece birkaç yakın arkadaşı var" demiştir. Oğlu karantina hayatı boyunca çok kötü bir performans gösterdiğine inanmasa da, arkadaşlarını gerçek hayatta görememekle mücadele ettiği patlamalar yaşamış.

Üç çocuk annesi Emily Wright, lise son sınıf öğrencisinin motive olmasının zor olduğunu söylemiştir. "Spor, bando, miting, sosyal imkânlar yoktu. Duygusal olarak çok iç karartıcı ve tecrit edici olduğunu ve sosyal olarak sınıf arkadaşlarına bağlı hissetmediğini söyledi. diye eklemiştir.

Lacon, yalnızca iyi bir akademik statüye sahip olan sosyal kaygısı olan öğrencilerin pandemi sırasında başarılı olduğunu da sözlerine eklemiştir. "Normal günlerinde bu kadar çok insanla uğraşmak zorunda değillerdi diye devam etmiştir

Artık birçok okul bu sonbaharda yüz yüze eğitim için açılıyor, velilerin ve öğretmenlerin karışık duygular içinde olduğu söylenebilir.

"Birçok ebeveyn için büyük bir endişe, öğrencilerin haftada 5 gün tekrar okula gelmeye ve tüm derslerini almaya çalışırken aşırı derecede bitkin olacak olmalarıdır." demiştir Lacon.

Chen, aşıya direnmeye devam eden insanlar hakkında çok fazla endişesi olduğunu eklemiştir. "Delta varyantı nedeniyle, sürü bağışıklığında olmamamız önemli. Güvende olmadığımızı hissediyorum ve tetikte olmaya devam etmemiz gerekiyor."

Tarihteki bu eşsiz andan ne öğrenebiliriz?

Pek çok aile, daha kaliteli zamanın, duyguların farkına varmanın ve onlarla baş etmenin ve ruh sağlığına öncelik vermenin değerini öğrenirken, diğer aileler, iş, sağlık ve - açıkça söylemek gerekirse - finansal durum nedeniyle bu lükse sahip değil.

Chen, "Bana en çok yük olan şey, ayrıcalığım ve param nedeniyle pandeminin benim için ‘kolay’ olduğunu bilmek demiştir. "Çocuklarımın nispeten normal bir yaşam sürmenin ne kadar büyük bir ayrıcalık olduğunu ve olmaya devam ettiğini bilmelerini istiyorum.

Buna ek olarak, sanal okul eğitim sistemimizde ve çalışan ailelere yönelik destek sistemimizde birçok açıklık görülmüştür. Umalım ki, "normal e dönme telaşında, ebeveynler ve eğitimciler, bu yıl hangi eğitim ortamında olurlarsa olsunlar, öğrencilerin başarılı olmalarına yardımcı olacak yollar bulmak için birlikte çalışabilirler.

Medikaynak Referanslar

Educators and Parents on the Year That Was and Will Be, Healthline.com 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler