Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bazı uzmanlar, 10 yaşın altındaki çocukların muhtemelen daha büyük çocuklardan ve gençlerden daha az risk altında olduğunu söylüyor - ancak bulaş yine de mümkün. Okulda gençler neler olup bittiğini veya sosyal mesafenin gerekliliğini anlamayabilirler. Özellikle anaokuluna giden bir çocuğa bütün gün maske taktırmak oldukça zorlayıcı olacaktır.

JAMA Pediatrics'ten yeni bir çalışma, Northwestern Üniversitesi'nden yapılan çalışma hakkında, hafif ila orta şiddette semptomları olan 5 yaşın altındaki çocukların "burundaki virüs için daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre çok daha yüksek genetik materyal seviyelerine sahip olduklarını" bildirdi. "Her yaştan çocuğun bulaşmada önemli bir rol oynayabileceğine dair artan kanıtlara katkıda bulunuyor." JAMA çalışmasının yazarlarından Heald-Sargent, "Kesinlikle enfekte olabilecekleri ve o kadar hasta olmadıklarında bile burunlarında virüsü kopyalayabilecekleri fikrini destekliyor" dedi. Çocukların koronavirüsü yayabilmeleri mümkün görünüyor.

Yetişkinler, temel bilgileri hatırlayarak ve temkinli davranışlar göstererek, okuldaki çocukların ellerini yıkamalarına, dezenfektan kullanmalarına, sosyal mesafe uygulamalarına ve maskelerini takılı tutmalarına yardımcı olabilir. Araştırmacılar, "Çocukların Ekim 2019'daki gibi okula girmelerine izin veremeyiz," dedi. "Hiçbir şey %100 risksiz olmayacak. Ancak buradaki amaç, riski olabildiğince azaltmak ve yayılmayı önlemek". Yeni başlayanlar için, olağan okula dönüş malzemeleri 2020 sonbaharına yönelik yeni eklemeler içerecek. Uzmanlar yüz maskeleri, el dezenfektanı ve dezenfekte edici mendillerin kalem ve kağıtla birlikte sırt çantalarına girmesini tavsiye ediyor.

CDC ve diğer uzmanlar, her gün okuldan önce şunları tavsiye ediyor:

Okuldan önce

 • Çocuklarınızla virüs, hijyen (ellerini yıkamak gibi) ve maske takmak hakkında konuşun. Endişelerini dinleyin.
 • Çocuklarla maske takma alıştırması yapın, okuldayken teşvik etmek için davranışlarını övün.
 • Her sabah ateşlerini ölçün ve diğer hastalık belirtilerini kontrol edin.
 • Sırt çantalarına el dezenfektanı ve diğer temizlik ürünlerinin yanı sıra su şişeleri koyun, böylece çocukların çeşme kullanmasına gerek kalmaz.
 • Okula nasıl gideceklerini düşünün. Bazı ilçeler otobüs kapasitesini koltuk başına bir çocukla sınırlandırıyor ve otobüslerde maske kullanılması gerekiyor.

Okuldan sonra

 • Her günün sonunda, çocukların eve geldiği zaman için bir ev protokolü düşünün:
 • İçeri girmeden önce ayakkabılarını ve kıyafetlerini çıkarmalarını isteyebilirsiniz.
 • Derhal ellerini yıkamalarını sağlayın.
 • Giydikleri yüz maskelerini yıkayın ya da atın.
 • Çocuğunuzla okulun nasıl gittiği, etkileşimleri ve duyguları hakkında konuşun.

Okulların henüz açılmadığı yerlerde, Sexton herkesi bulaş oranlarını olabildiğince düşürmek için ellerinden geleni yapmaya çağırıyor: Maske tak, gerekli olmadıkça evde kal, sosyal olarak mesafe, vb.

Sexton, "Çocukları okula geri döndürmenin en iyi yollarından biri, ne olursa olsun hepimizi koruyacak şeyler yapmaktır" diyor ve ekliyor "Toplulukları daha güvenli hale getirirseniz, okullar da daha güvenli olur."

Medikaynak Referanslar

(COVID-19), Coronavirus et al. "Can You Protect Kids From COVID-19 At School?". Webmd, 2020, https://www.webmd.com/lung/news/20200806/can-you-protect-kids-from-covid-19-at-school. Accessed 10 Aug 2020.

+ Tüm Referansları Göster
 1. Benzer İçerikler