Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Bakanı Ma Xiaowei'ye göre, COVID-19 olan bir kişi, virüs varlığını bilmeden önce başkalarına bulaşıcı olabilir.

Pazar günkü basın toplantısında Ma, virüsü olan bir kişinin 1 - 14 gün arasında herhangi bir zamanda koronavirüs belirtileri gösteremeyebileceğini söyledi.
"Bu süre zarfında, asemptomatik bir kişi de bulaşıcıdır ve koronavirüsünü başkalarına yayabilir dedi, bu durum da virüsün hızla yayılmasına sebep oldu.

Koronavirüs semptomları, bulaşıcı hastalık uzmanlarına ve California Üniversitesi San Francisco profesörü Charles Chiu'ya göre burun tıkanıklığı, baş ağrısı, öksürük, boğaz ağrısı ve ateşi içerir.
Basın toplantısında Ma, "Şu anda salgının gelişme hızı artmaktadır." dedi. "Korkarım ki bir süre daha devam edecek ve vaka sayısı artacaktır."

Reuters Pazar günü yaptığı açıklamada, Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan virüsün 56 kişiyi öldürdüğünü ve 2.000'den fazla enfekte hastanın olduğunu bildirdi.

Yetkililer Wuhan ve diğer bazı komşu şehirleri karantinaya almış olsa da, virüs en az 12 ülkeye yayıldı: Tayland, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Vietnam, Singapur, Nepal, Fransa, Avustralya, Malezya, Kanada ve ABD.

Şu anda, tam koronavirüs suşunu tespit etmek için tasarlanmış testler yok, çünkü 'koronavirüs' soğuk algınlığına neden olan bir virüs ailesinden. Chiu ve doktorların kullandığı mevcut koronavirüs testleri COVID-19 suşunu tespit edememektedir.

Koronavirüslü bir hasta minor semptomlara sahip olabilir, grip benzeri ilerleyebilir veya pnömoni gibi daha şiddetli veya hayatı tehdit eden bir durum geliştirebilir. Semptomlar ortaya çıkmadan önce diğer tip virüsler de bulaşıcıdır. COVID-19, bir kişi semptomları göstermeden önce bulaşıcı olan tek viral enfeksiyon değildir.

Medikaynak Referanslar

Wuhan Coronavirus Can Be Infectious Before People Show Symptoms, Official Claims” Julia Naftulin, Business Insider, 26 January 2020. 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler