Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çocuklarda, COVID-19'a neden olan RNA virüsü SARS-CoV-2'nin akciğerdeki hava yolu epitel hücrelerini istila etmesi için ihtiyaç duyduğu enzim / ko-reseptör seviyeleri daha düşüktür.

Journal of Clinical Investigation'da yayınlanan bulgular, yaşlı insanlarda COVID-19'u potansiyel olarak tedavi etmek veya önlemek için enzimi bloke etme çabalarını desteklemektedir.

Jonathan Kropski, MD, araştırmayı yürüten Pediatri (Neonatoloji) yardımcı doçenti Jennifer Sucre, "Çalışmamız, özellikle bebeklerin ve çok küçük çocukların neden enfeksiyon kapma veya ciddi hastalık semptomlarına sahip olma olasılıklarının daha düşük göründüğüne dair biyolojik bir gerekçe sunuyor" dedi.

TMPRSS2 Nedir?

SARS-CoV-2 hakkında hala öğrenilecek çok şey var ancak şu çok iyi bilinmektedir ki viral bir parçacık akciğerlere solunduktan sonra, spike proteinleri, belirli akciğer hücrelerinin yüzeylerindeki bir reseptör olan ACE2'ye bağlanır.
TMPRSS2 adı verilen hücresel bir enzim, virüsün hücre zarına kaynaşmasına ve hücreye "girmesine" olanak tanıyan spike proteinini parçalar. Virüs, içeri girdiğinde, RNA'sının kopyalarını yapmak için hücrenin genetik mekanizmasını ele geçirir.

Primer Proteaz TMPRSS2'nin Yaşa Bağlı Ekspresyonu

Prematüre bebeklerde ve yetişkinlerde akciğer hastalıkları çalışmaları üzerine 2016'dan beri işbirliği yapan Sucre ve Kropski, TMPRSS2'nin çocuklara kıyasla yaşlılarda gözlenen COVID-19 semptomlarının daha şiddetli olmasıyla bir ilgisi olup olmadığını merak etti.
Sucre, "Araştırmamız her zaman akciğer gelişimini ve bebek akciğerlerinin yaralanmaya karşı savunmasızlığı açısından yetişkin akciğerlerden nasıl farklılaştığını anlamaya odaklanmıştır" dedi. "Bu çalışmada aslında zıt yaklaşımı kullandık ve gelişmekte olan akciğerin farklılıklarına göre SARS-CoV-2 enfeksiyonundan nasıl korunduğunu görebildik."

Araştırmacılar böyle bir çalışmaya başlamak için iyi bir donanıma sahipti. Uluslararası İnsan Hücre Atlası (HCA) Akciğer Biyolojik Ağının üyeleri olarak, onlar ve meslektaşları, tek hücreli RNA dizileme adı verilen bir teknik kullanarak farede akciğer gelişimi üzerine bir veri kümesi oluşturdular.

Teknik, akciğer gibi dokuların tek tek hücrelerinde gen ekspresyonunu tespit edebilir. Bu yolla araştırmacılar, vücudun zamanla COVID-19'a verdiği yanıtta yer aldığı bilinen genlerin ekspresyonunu izleyebildiler. Schuler, ACE2 geninin fare akciğerinde düşük seviyelerde ifade edilirken, "TMPRSS2'nin gelişim sırasında gerçekten çarpıcı bir artan ekspresyon yörüngesine sahip olduğunu buldular" dedi.

Araştırmacılar, patologların yardımıyla, farklı yaşlardaki donörlerden toplanan insan akciğer örneklerini alıp analiz ettiler ve TMPRSS2 ekspresyonunda farelerde bulduklarına benzer bir yörüngeyi doğruladılar. Sucre, "Bulduğumuz şey, (TMPRSS2) ekspresyonunun yaşlanma ile önemli ölçüde arttığı ve bunu gen düzeyinde ve protein düzeyinde görüyoruz," dedi. "Hem insanlarda hem de farelerde yaşlı bireylerde çok daha fazla TMPRSS2 görüyoruz."

Araştırmacılar ayrıca COVID-19'dan ölen üç hastadan alınan otopsi örneklerini analiz etmek için floresan problar kullandılar ve virüsü TMPRSS2 eksprese eden üç tip hücrede buldular.

TMPRSS2 ve Tedavideki Rolü

TMPRSS2, prostat kanserinin gelişimindeki rolü ile iyi bilinir. Enzimi bloke eden ve ilerlemiş prostat kanserinin tedavisi için onaylanan ilaçlar şu anda klinik olarak COVID-19 için potansiyel tedaviler olarak test ediliyor.

Bugün bildirilen yeni bulgular daha fazla araştırmayı desteklemektedir. Sucre, "TMPRSS2'nin hem tedavide hem de COVID'e maruz kalma riski yüksek olan kişiler için (enfeksiyonun önlenmesi) potansiyel olarak profilaksi olarak çekici bir hedef olabileceğini düşünüyoruz" dedi.

Medikaynak Referanslar

Bryce A. Schuler, A. Christian Habermann, Erin J. Plosa, Chase J. Taylor, Christopher Jetter, Nicholas M. Negretti, Meghan E. Kapp, John T. Benjamin, Peter Gulleman, David S. Nichols, Lior Z. Braunstein, Alice Hackett, Michael Koval, Susan H. Guttentag, Timothy S. Blackwell, Steven A. Webber, Nicholas E. Banovich, Jonathan A. Kropski, Jennifer M. S. Sucre. Age-determined expression of priming protease TMPRSS2 and localization of SARS-CoV-2 in lung epithelium. Journal of Clinical Investigation, 2020; DOI: 10.1172/JCI140766

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler