Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Yeni bir solunum yolu virüsü ortaya çıktı, yüzlerce insanı hastalığa yakalandı ve ölümlere neden oldu. Virüs, bilindiği üzere merkezi Çin kenti Wuhan'da ortaya çıktı, Çin ve Asya'daki diğer ülkelere hızla yayıldı ve ABD Sağlık otoritelerine daha da yayılmasını bekliyor.

Yine de Dünya Sağlık Örgütü Perşembe günü salgını küresel bir halk sağlığı acil durumu ilan etmeyi reddetti ve yurtdışında sınırlı sayıda vakayı ve onu kontrol altına alma çalışmalarına devam ediyor.

Salgını inceleyen acil durum komitesi başkanı Didier Houssin, "Bu olayın uluslararası endişe veren bir halk sağlığı acil durumu olduğunu düşünmek için henüz çok erken dedi. Komite üyelerinin konuyla ilgili bölünmüş olduğunu ekledi.

WHO Genel Direktörü Tedros Adhamom Ghebreyesus, durumun değişmesi durumunda komitenin yeniden toplanacağını söyledi - bu durum önümüzdeki birkaç gün içinde gerçekleşse bile. "Bu Çin'de bir acil durum, ancak henüz küresel bir sağlık acil durumu haline gelmedi dedi.

Korona belirtileri güncel liste

  • Ateş

  • Kuru öksürük

  • Nefes darlığı

  • Boğaz ağrısı

  • Solunum güçlüğü

  • Göğüs ağrısı

  • Yorgunluk

  • Baş ağrısı

  • İshal

Hastalarda koronavirüs belirtileri olarak çoğunlukla ateş, öksürük ve diğer pnömoni semptomları vardır. Halk sağlığı yetkilileri, bir hastanın Wuhan coronavirusüne veya başka bir enfeksiyona sahip olup olmadığını doğrulamak için kullanılan teşhis testleri geliştirmiştir. ABD'deki beş büyük havaalanı, gelen uluslararası yolcularını ateş taraması yapmaktadır; ateşi yüksek belirlenen yolcular diğer semptomlar için taranır.

Korona virüs salgını ne zaman başladı?

Salgının Aralık ayının son günlerinde Wuhan'daki bir deniz ürünleri ve et pazarından kaynaklandığına inanılıyor. Çin'e ve Asya'daki diğer ülkelere yayıldıktan sonra, kısa süre önce ABD'ye geldi . ABD’deki vaka, son zamanlarda Wuhan'a seyahat eden 30'larında bir Washington - Seattle eyaletetinde ikamet eden iş adamını içeriyor. Çin'de, salgın yüzlerce vakadan ve bir düzineden fazla ölümden sorumludur.

Corona virüsü nedir?

Wuhan virüsü, coronavirüsler olarak bilinen bir virüs ailesine aittir. Yüzeylerindeki taç benzeri sivri uçlar tarafından adlandırılan bu virüsler çoğunlukla yarasaları, domuzları ve küçük memelileri enfekte eder. Ancak kolayca mutasyona uğrarlar ve hayvanlardan insanlara ve bir insandan diğerine atlayabilirler. Son yıllarda, dünya çapında bulaşıcı hastalık salgınlarında büyüyen bir oyuncu haline gelmiştir.

Virüs insanlar arasında nasıl yayılır?

Wuhan'daki virüs de dahil olmak üzere yedi türün insanları enfekte ettiği bilinmektedir. Çinli yetkililer, öksürerek, öpüşerek veya tükürük ile temas ederek yayılabileceğini söylüyorlar. Suşların dördü soğuk algınlığına neden olmaktadır. Bununla birlikte, diğer iki suş son derece ölümcül olmuştur: SARS olarak bilinen şiddetli akut solunum sendromu ve Orta Doğu solunum sendromu veya MERS diğer coronaviruslerdir

nCoV-19'un şiddeti SARS ve MERS ile nasıl karşılaştırılır?

nCoV-19, SARS veya MERS'den daha hafif görünüyor, ancak bazı hastalarda daha ciddi seyretmekte ve ölümlere neden olmaktadır. MERS, enfekte olanların yaklaşık üçte birini öldürürken, SARS 10'da bir ölümle sonuçlandı. Buna karşılık, nCoV-19'dan ölüm oranı kabaca % 3'tür. Ölen birçok hasta 60 yaşın üzerindeydi, diyabet gibi başka hastalıkları da vardı ve hastalıkları çok ileri seviyelere ulaştığında hastanelere başvurdular.

Coronavirüsleri tedavi etmek için ilaçlar var mı?

nCoV-19 için özel olarak onaylanmış herhangi bir ilaç veya aşı yoktur.

Türkiye için risk var mı?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Perşembe günü sabah saatlerinde Türkiye'de herhangi bir coronavirus riski bulunmadığını söyledi. Ancak, Çin'e ait havayolu şirketi ile yapılan Wuhan-İstanbul seferlerinin durdurulduğunu açıkladı. Bakanlık, Çin'den gelen tüm uçaklardaki yolcuların uçaktan inişte termal kameralarla taranması kararını aldı.

Medikaynak Referanslar

“What We Know About the Wuhan Coronavirus” by Betsy McKay, The Wall Street Journal, 23 January 2020 

https://www.cnnturk.com/turkiye/istanbul-havalimaninda-corona-virus-icin-termal-kamera-onlemi?page=1

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler