Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Burun akıntısı veya kaşıntılı gözlerin varsa, bu yeni koronavirüsün olduğu anlamına gelmez. Ancak öksürüğünüz, yorgunluğunuz ve ateşiniz varsa COVID-19 olabilir. Sonra tekrar, mevsimsel grip de olabilir. Kurul sertifikalı farmakoterapi uzmanı ve "The Lindsey Elmore Show"un ev sahibi olan PharmD, Lindsey Elmore, Healthline'a verdiği demeçte, "Tüm semptomlar eşit şekilde yaratılmaz. Koronavirüsünüz varmış gibi görünse de, sadece mevsimsel alerji veya grip yaşıyor olabilirsiniz. dedi. Reçete tasarruf hizmeti SingleCare'in eczane müdürü Ramzi Yacoub, PharmD "Benzer olan birçok soğuk algınlığı, grip ve COVID belirtisi var ve ayırt etmek zor olabilir," diye ekledi. "Bunların hepsi virüslerden kaynaklanıyor, ancak bu enfeksiyonların her birine farklı virüsler neden oluyor."

Yacoub, Healthline'a "Bununla birlikte, üçü arasındaki temel farklardan biri, koronavirüs belirtisi olan nefes darlığıdır" dedi. "Nefes darlığı, pnömoni gelişmeden önce ortaya çıkan COVID-19'un yaygın bir belirtisidir. Genel olarak, grip veya soğuk algınlığı zatürreye ilerlemedikçe nefes darlığına neden olmaz, bu durumda sağlık uzmanınızla da iletişime geçmeniz gerekir. " Tivic Health'in baş tıp sorumlusu Dr. Subinoy Das, soğuk algınlığının ateş geliştikten sonra nadiren nefes darlığına neden olduğunu söyledi. Das, Healthline'a verdiği demeçte, "Grip, COVID-19'u çok yakından taklit ediyor, ancak nefes darlığı genellikle COVID-19'da olduğu kadar şiddetli değil" dedi. Das, COVID-19 ile nefes darlığının genellikle ateşin ilk belirtisinden 5 ila 10 gün sonra ortaya çıktığını söyledi.

Hapşırma COVID-19 İçin Bir Belirti Değildir

Burun akıntısı, yüz ağrısı, geniz akıntısı ve gözlerde kaşıntı, alerji veya soğuk algınlığının yaygın belirtileridir. Ama COVID-19 için tipik değiller. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Güvenilir Kaynak'a göre "COVID-19'un en yaygın semptomları ateş, yorgunluk ve kuru öksürüktür". "Bazı hastalarda ağrı ve sızı, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ağrısı veya ishal olabilir." Kaliforniya Laguna Woods'daki MemorialCare Medikal Group'ta dahiliye uzmanı olan Dr. Kristine S. Arthur, Healthline'a "Çin'den 1.000'den fazla hastayı içeren bir raporda, her 20 hastadan yalnızca birinde burun tıkanıklığı görüldü dedi. COVID-19 semptomları genellikle maruziyetten 2 ila 14 gün sonra ortaya çıkar.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), COVID-19'un Güvenilir Kaynak 11 birincil semptomlarını listeler. Onlar:

• Ateş veya titreme
• Öksürük
• Nefes darlığı veya nefes almada zorluk
• Yorgunluk
• Kas veya vücut ağrıları
• Baş ağrısı
• Boğaz ağrısı
• Yeni tat veya koku kaybı
• Tıkanıklık veya burun akıntısı
• Mide bulantısı ya da kusma
• İshal

Bununla birlikte, WHO'ya göre "Bazı insanlar enfekte olur ancak herhangi bir belirti geliştirmez ve kendilerini hasta hissetmezler". Bu insanlar, kendilerini hasta hissetmeseler bile virüsü etrafındakilere bulaştırabilir. Alerjilerin kronik semptomları vardır. COVID-19, grip veya soğuk algınlığı gibi akut bir hastalıktır, yani semptomlar ortaya çıkana kadar insanlar kendilerini iyi hissederler. Öte yandan, alerjiler "genellikle kroniktir, semptomlar haftalarca, aylarca hatta yıllarca ara sıra ortaya çıkar", Santa Monica, Kaliforniya'daki Providence Saint John's Sağlık Merkezi'nde aile hekimliği doktoru olan Dr. David M. Cutler, Healthline'a anlattı. Uzmanlar ayrıca, ülkenin çoğu yerinde henüz alerji mevsimi olmadığını da belirtti. Arthur, "Alerjiler ateşe veya vücut ağrılarına neden olmamalıdır" dedi. "Genelde, çok fazla burun akıntınız olmadıkça öksürük yoktur." Alerjilerin özellikle astımlı kişilerde hırıltıya neden olabileceğini de sözlerine ekledi. Cutler, "Alerji semptomları çevreye göre değişiklik gösterme eğilimindedir: toza, polene veya hayvan tüylerine maruz kaldıkça kötüleşme, soğuk semptomlar günün saatine, hava durumuna, bölgeye veya diğer çevresel faktörlere bakılmaksızın devam etme eğilimindedir," dedi.

Ayrıca, COVID-19'da olduğu gibi, "Soğuk algınlığı ateş, baş ağrısı ve vücut ağrıları gibi genel semptomlara sahip olma olasılığı daha yüksektir, oysa alerjiler genellikle yalnızca solunum yolunu etkiler" diyor Cutler. "Alerji semptomları, antihistaminik ve diğer alerjiye özgü ilaçlarla iyileşme eğilimindedir. Soğuk algınlığının dekonjestanlara, asetaminofene, sıvılara ve dinlenmeye yanıt verme olasılığı daha yüksektir". Bazı okulların yeniden açılmasıyla birlikte, CDC Ağustos ortasında COVID-19 ve mevsimsel alerjiler arasındaki semptom farklılıkları hakkında yeni bir Güvenilir Kaynak kılavuzu yayınladı.

Ajans, nefes darlığı, öksürük, yorgunluk, baş ağrısı ve boğaz ağrısı gibi şeylerin COVID-19 veya alerji semptomları olabileceğini belirtti. Kaşıntılı gözler ve hapşırma genellikle sadece alerji belirtileridir. Ateş, kas ağrıları, tat veya koku kaybı, mide bulantısı ve ishal, alerji değil COVID-19 ile ilişkilidir. Koronavirüsler olarak bilinen bir patojen sınıfından biri olarak aslında soğuk algınlığı ile mevsimsel gripten daha yakından ilişkilidir. Bununla birlikte, bazı çakışmalara rağmen, COVID-19'un tipik semptomları, soğuk algınlığına (burun akıntısı veya tıkalı burun, boğaz ağrısı, öksürük, tıkanıklık, hafif vücut ağrıları, hafif baş ağrısı, hapşırma, düşük ateş, halsizlik) nazaran grip (ateş, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya tıkalı burun, kas veya vücut ağrıları, baş ağrıları, yorgunluk) ile daha benzerdir.

New York'taki Cure Acil Bakım merkezleri ve Uzmanlık İnfüzyon'un kurucu ortağı ve klinik direktörü Dr. Jake Deutsch, "Grip ve COVID-19 arasındaki farkı ayırt etmek neredeyse imkansız olabilir . "İşte bu yüzden insanlara grip aşısı yaptırmaları tavsiye ediliyor, böylece en azından diğer her şeyin ışığında grip riskini en aza indirebilir. Ateş, vücut ağrıları, öksürme, hapşırma her ikisine de eşit şekilde atfedilebilir, bu yüzden gerçekten grip endişesi varsa COVID-19 endişesi olduğu anlamına gelir. " Cutler, "Hafif bir COVID-19 vakanız, grip veya soğuk algınlığınız varsa, tedavi semptomların yönetimine yöneliktir." dedi. "Genel olarak, asetaminofen ateş için tavsiye edilir" dedi. "Öksürük damlaları ve öksürük şurupları da mukus salgılarının daha ince tutulmasına yardımcı olabilir. Eğer ilişkili burun tıkanıklığı varsa antihistaminikler faydalı olabilir."

Vakaların Büyük Çoğunluğu Hafif Seyrediyor

Cutler, "hafif COVID-19 vakalarının yaklaşık 2 hafta sürdüğü düşünülüyor. Neyse ki, vakaların büyük çoğunluğu hafif seyrediyor" dedi. Neredeyse hiç kimse soğuk algınlığından ölmez. Ve çoğu mevsimsel alerji tehlikeli olmasından daha çok can sıkıcıdır. Bununla birlikte grip, Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda 12.000 ila 61.000 ölüme neden olur. COVID-19 daha da fazla ölüme neden olma potansiyeline sahiptir çünkü kolayca bulaşabilir, popülasyonda hastalığa karşı herhangi bir bağışıklık yoktur ve ciddi vakalardaki komplikasyonlar yaşamı tehdit eden pnömoniyi içerebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, kendinizi hasta hissediyorsanız veya COVID-19'a maruz kaldığınızı düşünüyorsanız, hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için en az 2 hafta boyunca kendi kendinizi karantinaya almalısınız. CDC'ye göre, acil tıbbi müdahale gerektiren şiddetli COVID-19 semptomları arasında nefes almada zorluk, göğüste kalıcı ağrı veya basınç, kafa karışıklığı veya uyanamama veya mavimsi dudaklar veya yüz bulunur; ikincisi CDC'ye göre kan dolaşımında oksijen yetersizliğini gösterir. WHO Güvenilir Kaynak, "COVID-19 alan her altı kişiden yaklaşık biri ciddi şekilde hastalanıyor ve nefes almakta güçlük çekiyor" dedi. "Yaşlı insanlar ve yüksek tansiyon, kalp sorunları veya diyabet gibi altta yatan tıbbi sorunları olanların ciddi hastalık geliştirme olasılığı daha yüksektir."

Medikaynak Referanslar

https://www.healthline.com/health-news/flu-allergies-coronavirus-different-symptoms  Written by Bob Curley on August 31, 2020 — Fact checked by Dana K. Cassell

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler