Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

COVID-19 salgınının başlangıcında, acil ihtiyaçlara öncelik vermek ve COVID-19'un sağlık hizmetlerinde yayılma riskini azaltmak için kanser taraması da dahil olmak üzere seçmeli tıbbi prosedürler büyük ölçüde askıya alındı. Bunun bir sonucu olarak, kanser taramasında önemli bir düşüş olmuştur.

Ülkeler işyerlerini yeniden açtıkça ve kısıtlamaları hafiflettikçe, birçok sağlık tesisi kanser taraması da dahil olmak üzere yeniden seçmeli prosedürler sunmaya başlıyor. Kanser taramasına yeniden başlamak, hem hastalar hem de sağlık personeli için güvenliğin sağlanmasının yanı sıra taramanın risk ve faydalarının dikkatlice değerlendirilmesini gerektirir.

Taramayı yeniden başlatma kararı birçok faktöre bağlıdır ve herkes için aynı olmayabilir. Pandemi devam ederken, muhtemelen topluluğa göre değişecektir.

Tarama için ertelenen veya iptal edilen bir randevu verildiyse, hastalar ne zaman yeniden planlayacakları konusunda sağlık ekibiyle konuşmalıdır. Sağlayıcılar, kişisel ve aile geçmişini, diğer risk faktörlerini ve son tarama testinin zamanlamasını göz önünde bulundurarak, şu anda taranmanın veya daha sonraki bir tarihe ertelenmenin risklerini ve faydalarını dengelemeyi tartışabilirler.

Amerikan Kanser Derneği için Önleme ve Erken Tespit, kıdemli başkan yardımcısı Dr. Laura Makaroff, "Meme kanserini erken bulmak ve yüksek kaliteli kanser tedavisi almak, meme kanserinden ölümleri önlemek için en önemli stratejilerdir. Düzenli tarama testleri yaptırmak, meme kanserini erken bulmanın kritik derecede önemli bir parçasıdır" dedi. Amerikan Kanser Derneği için Önleme ve Erken Tespit. "Meme kanseri tarama eşitsizlikleri halihazırda belirgindir ve odaklanılmadan COVID-19 salgınının bir sonucu olarak artması muhtemeldir. Meme kanseri taramasını teşvik etme ve düşük tarama prevalansına sahip popülasyonlar için engellerin üstesinden gelme çabaları odak noktamızın ön saflarında yer almalıdır "dedi.

Pek çok kadın meme kanseri taraması için yıllık mamografi çeker. Bununla birlikte, tarama kılavuzlarını yayınlayan önde gelen kuruluşlar, 55 yaş ve üstü kadınların ortalama riskinin her iki yılda bir taranabileceğini önermektedir. Geçen yıl içinde normal bir mamografi yaptıran 55 yaş ve üstü kadınlar, son mamografinizden 24 ay sonrasına kadar bir sonraki mamogramlarını yaptırmayı seçebilirler.

Düzenli sağlık bakım tesisiniz kanser taraması yapmaya döndüğünden, bunun mümkün olduğunca güvenli bir şekilde yapılması önemlidir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), COVID bulaşma riskini azaltmak için sağlık tesislerine yönelik tavsiyelerde bulunmaktadır:

  • Tarama işleminden önce ve / veya sonra hastalardan gelen soruları telefon veya web portalı aracılığıyla yanıtlayabilecek tarama merkezleri mevcut olmalıdır.
  • Tarama randevuları öncesinde hastalar COVID ile ilişkili semptomlar için önceden taranmalıdır.
  • Randevuların planlanması, bekleme odaları ve hasta bakım alanlarında kalabalıklaşmayı önlemek için hastalar arasında fiziksel mesafeye ve gerekirse daha uzun randevu sürelerine izin vermelidir.
  • Tarama tesisine gelen hastalar ve / veya bakıcıları dışındaki ziyaretçilerde sınırlamalar olmalıdır.
  • Hasta önünde yapılmazsa, tarama merkezi ekipman ve yüzeylerin ne sıklıkla dezenfekte edilip temizlendiğini açıklayabilmelidir.
  • Hastalar ve personel de dahil olmak üzere herkes, uygun olduğu durumlarda yüz maskesi takmalıdır. Personel, hastalar ve ziyaretçiler tarafından sık sık el yıkama ve el dezenfektanı kullanılmalıdır.
  1. Benzer İçerikler