Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İşte, yiyecekler hakkında duyabileceğiniz sorular ve beslenme uzmanı tarafından verilen bilimsel destekli yanıtlardan bazıları:

Marketten alınan ürünleri silerek temizlemeye gerek var mıdır?

Hayır, her market alışverişinden sonra 45 dakika her paketi iyice silip öyle yerine yerleştirmenize gerek yok. Bir çalışma, virüsün 24 saate kadar kartonda yaşayabildiğini ortaya koydu ancak FDA'ya göre COVID-19'un gıda ambalajı yoluyla bulaştığına dair bir kanıt yok (ve çalışma karton üzerindeki virüs miktarı sadece 8 saat sonra önemli derecede azaldığını bildirdi). Yiyeceklerinizi boşalttıktan sonra ellerinizi iyice yıkayın. Hala biraz şüpheli mi hissediyorsunuz? Bozulmayacak ürünleri bir gece öylece bırakıp ertesi gün yerlerine kaldırabilirsiniz. Elbette sizi güvende hissettirecek şey paketleri silmek ise güvende hissedeceğiniz şekilde davranmalısınız (sadece, paketlerin içerisine herhangi bir dezenfektanın girmediğine dikkat edin).

Ürünleri yıkamanın en iyi yolu nedir?

Akan suyun altına koymak yeterli olacaktır. Her ne kadar internette çoğunlukla izlediğimiz videolar aksini söylese de sabun kullanmaya gerek yoktur -ve yine bazılarının önerdiği gibi lütfen çamaşır suyu da kullanmayın. Ürünü yıkamak için her türlü deterjan ürünlerini kullanmak sağlığınıza zarar verebilir. USDA, bazı meyve ve sebze kabuklarının temizleyicileri emebileceği ya da kalıntılar bırkabileceği için deterjan kullanılmamasını tavsiye eder. Su, gayet basit bir çözümdür. Durulama sırasında daha sıkı ürünleri (çilekleri değil) hafifçe ovalayabilirsiniz. Kabuğunu yemeseniz bile kavun ve avokado gibi kalın kabuklu ürünler için ise sebze fırçası kullanabilirsiniz

Başkaları için yemek yapabilir miyim?

Evet. Pişirmek ve paylaşmak için mükemmel bir zaman gibi görünüyor. Üstelik güvenli! CDC, COVID-19'un yiyeceklere yayılmadığını söylüyor. Sadece yemek hazırlamadan önce (her zaman olması gerektiği gibi) ellerinizi iyi bir şekilde yıkadığınızdan emin olun ve teslimi yaparken doğrudan temastan kaçının.

Dışarıdan yemek siparişi vermek güvenli mi?

Evet. Virüs, gıda veya gıda ambalajı yoluyla yayılmadığından, yemek siparişi vermek güvenlidir. Kartonları kullanmak yerine yiyecekleri kendi tabaklarınıza aktarıp yemekten önce ellerinizi iyice yıkamak çok daha güvenli bir yoldur.

Şu anda kilerimi ne ile stoklamalıyım?

Yaşadığınız yerde mevcut olan ürünlere bağlı ancak bazı besleyici ürünleri sıralayacak olursak; pirinç, konserve fasulye ve sebzeler, konserve ton balığı veya somon, fındık ezmesi, yulaf, süt, tam tahıllı ürünler, makarna, kuru fasulye veya mercimek, patlamış mısır çekirdekleri, tam tahıllı kraker, elma püresi, konserve ve kuru meyve gibi atıştırmalıklar iyi olabilir. Unutmayın ki bazı ürünler diğer ürünlere oranla daha uzun süre taze kalmaya devam eder, özellikle patates, tatlı patates, elma, portakal, soğan, lahana ve havuç bunlardan en çok tercih edilenleridir.

Bütün gün atıştırmaktan nasıl kaçınabilirim?

Ev dışında çalışmaya alışkın olan insanlar için, bütün gün yemek dolu bir mutfakla çevrili olmak büyük bir değişikliktir. Sıkılmış olabilir ve elinizi daha sık yiyeceklere giderken bulabilirsiniz. Bu doğal ve beklenen bir durumdur, streslenmeye gerek yok. Ancak biraz ölçeklendirmek, çalışma alanınızı mutfaktan çıkarmak gün içi sık atıştırmaların önünü kesebilir. Yemeklerinizin ve atıştırmalıklarınızın günlük ihtiyacınızı karşılayabilecek kapasitede olmasına dikkat edin (protein, yağ ve lif içerikli) böylece kısa sürede sık sık açlık hissetmezsiniz. Ayrıca sağlıklı atıştırmalıkları gözünüze çarpacak şekilde evinize yerleştirmek daha sağlıklı tercihler yapmanıza yardımcı olur. Tezgahta, yıkanmış bir kase mevsim meyvesi bırakmak mükemmel bir başlangıç olabilir.

Medikaynak Referanslar

(COVID-19), Coronavirus et al. "FAQ On Food And COVID-19: Answers From A Nutritionist". Webmd, 2020, https://blogs.webmd.com/food-fitness/20200504/faq-on-food-and-covid19-answers-from-a-nutritionist. Accessed 12 May 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler