Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bazı çocuklarda Covid-19'un uzun vadeli sağlık etkileri hakkında seri bir resim ortaya çıkmakla birlikte çocuklar, Covid-19'un en şiddetli semptomlarından oldukça iyi korunuyor gibi görünmektedir. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi'ne göre, çocukların çoğu koronavirüs ile enfekte olduğunda semptom geliştirmemekte veya semptomları çok hafif geçirmektedir . Bununla birlikte, semptomatik ve asemptomatik covid-19'u olan çok sayıda çocuğun ilk enfeksiyondan aylar sonra uzun vadeli etkiler yaşadığı giderek daha açık hale gelmektedir. Uzun Covid semptomlarının ilk olarak yorgunluk, kas ve eklem ağrısı, baş ağrısı, uykusuzluk, solunum problemleri ve kalp çarpıntısını içerdiği düşünülmüştür. Şimdi, destek grupları ve araştırmacılar, gastrointestinal problemler, mide bulantısı, baş dönmesi, nöbetler, halüsinasyonlar ve testis ağrısı dahil olmak üzere 100 kadar başka semptom olabileceğine dikkat çekmişlerdir.

Uzun Covid araştırmaları yetişkinlere dayanmaktadır. Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Natalie Lambert, 18 yaşın altındakiler hakkında daha az bilgi olduğunu, çünkü kısmen çocukları incelemek için etik onay almanın daha uzun sürdüğünü belirtmiştir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, semptomatik Covid-19'lu yetişkinlerin yüzde 13,3'ünün 28 günden fazla süren semptomlara sahip olduğunu bulmuştur. Uzun süreli semptomların yaş ve VKİ arttıkça ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olmakla birlikte nedeni açık olmasa da kadınlarda erkeklerden daha olası olduğu gözlemlenmiştir. Enfeksiyondan sonraki ilk haftada beşten fazla semptom yaşamak, daha ileri düzeyde semptomlara sahip olma olasılığıyla ilişkiliydir. Çocuklarda uzun süreli Covid ile ilgili ilk çalışmadan elde edilen kanıtlar, virüse yakalanan 6 ila 16 yaşları arasındaki çocukların yarısından fazlasının 120 günden fazla süren en az bir semptomu olduğunu ve günlük aktiviteler sırasında bu semptomların yüzde 42,6'sının bozulduğunu göstermektedir. Bu ara sonuçlar, İtalya'da Mart ve Kasım 2020 arasında Roma'daki Gemelli Üniversite Hastanesi'nde Covid-19 teşhisi konan 129 çocuğun periyodik değerlendirmelerine dayanmaktadır.

Virüsün çocuklara bıraktığı miras

Birleşik Krallık Ulusal İstatistik Ofisi'nin son raporu, Birleşik Krallık'taki 2 ila 11 yaşındaki çocukların yüzde 12,9'unun ve 12 ila 16 yaşındaki çocukların yüzde 14,5'inin ilk enfeksiyondan beş hafta sonra hala semptomlara sahip olduğunu tahmin etmektedir. Mart 2020'den bu yana yaklaşık 500.000 Birleşik Krallık çocuğu Covid-19 için pozitif test edilmiştir. Tıbbi kurumların çoğu, normalde Covid-19'dan kurtulmanın birkaç gün veya hafta sürdüğünü ve çoğunun 12 hafta içinde tamamen iyileşeceğini söylemektedir. İngiliz savunuculuk grubu Long Covid Kids, şu anda İngiltere'deki 890 aileden uzun süredir Covid olan 1200 çocuğun ayrıntılarına sahip olduğunu belirtmiştir. Kurucu Sammie Mcfarland, ve bu sayının hızla arttığını ifade etmiş, hiç kimsenin önceki sağlığına dönmediğine ve çoğunun normal faaliyetlerini yapamadığına dikkat çekmiştir. Çocuklarda uzamış Covid görülmesinin sonuçları zayıflatıcı olabilmektedir. 26 Ocak'taki Birleşik Krallık parlamento brifinginde Mcfarland, Mart 2020'de Covid-19'a yakaladıktan sonra 14 yaşındaki kızının nasıl boş, zayıf ve tepkisiz olmaya başladığını anlatmıştır. Yatakta üç hafta kaldıktan sonra bahçede biraz hafif egzersiz yaptığını ve kalp ağrısından şikayet ederek göğsünü kavradığını belirtmiştir. Mcfarland, kızının çok gevşek davrandığını ve neredeyse eve, yatağına geri dönemediğini ifade etmiş ve önümüzdeki yedi ay boyunca hemen hemen yatağında kaldığını sözlerine eklemiştir. Şimdiye kadar, pandeminin odak noktasının, eski nesillerdeki ciddi hastalıkları ve ölümleri önlemek olmasına karşın Mcfarland, düşüncelerin virüsün çocuklara bıraktığı mirasa dönmesi gerektiğine dikkat çekmiştir.

Medikaynak Referanslar

Helen Thomson, Children are getting long covid and being left with lasting problems, New Scientist, 24 February 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler