Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Dünya çapında birçok araştırmacı grup, çok çeşitli koronavirüslere karşı koruma sağlayan ve başka bir pandemiyi önleyen aşılar geliştirmeye çalışmaktadır. Bu çabalar, bazı sağlık çalışanlarının pandeminin ilk dalgası sırasında SARS-CoV-2 virüsüne karşı önceden var olan bağışıklığa sahip olduğunun keşfedilmesiyle şimdi daha da artmıştır.

2020'nin ilk yarısında, Birleşik Krallık'ta yaklaşık 700 sağlık çalışanı, COVIDsortium adlı kitle fonlamalı bir çalışmanın parçası olarak haftalık olarak test edilmiştir. Koruyucu ekipman giyen bu kişilerin çoğu, PCR testlerinde hiçbir zaman Covid-19 pozitif çıkmamıştır veya virüslerin dışına bağlanan ve hücrelerin enfekte olmasını önleyen Covid-19 antikorları geliştirmemişlerdir.

Bununla birlikte, University College London'dan Leo Swadling ve Mala Maini ve meslektaşları daha yakından baktıklarında, negatif test edilenlerin bazılarının kanlarında Covid-19 enfeksiyonuna bağlı bir proteinin yanı sıra SARS-CoV-2 virüsüne karşı T hücresi tepkileri olduğunu bulmuşlardır.T hücreleri bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Görünüşe göre bu insanlar, güçlü ve erken bir T hücresi yanıtının oluşması ile virüsten çok hızlı bir şekilde kurtulmalarını sağlayan Swadling’in "abortif enfeksiyon" olarak adlandırdığı şeye sahiplerdi.

Başka bir salgının önlenmesi

Swadling, yeni nesil koronavirüs aşılarına ekstra bileşenlerin eklenmesinin hem gelişebilecek yeni varyantlara hem de insanlara sıçrayabilecek ve yeni bir pandemiye yol açabilecek hayvan koronavirüslerine karşı koruma sağlayabileceğini söylemiş ve "Bu proteinleri spike proteinin yanına eklemek için güçlü bir gerekçe var yorumunda bulunmuştur.

İngiltere merkezli SEEK şirketinden Olga Pleguezuelos, birçok grubun daha geniş koruma sağlayan koronavirüs aşıları geliştirmeye çalıştığını söylemiştir. Ekibi, koronavirüs proteinlerinin en çok korunan kısımlarına dayanan böyle bir aşı yaratmıştır. "Koronavirüs ailesinin bu üyelerinden birinin bir yeni bir salgın veya pandemi yaratması an meselesi.. Covid kadar bulaşıcı ve MERS kadar öldürücü bir şeyle karşılaşırsak, ciddi bir sorun bizi bekliyor olacak " demiştir.

Medikaynak Referanslar

‘Covid-resistant people point way to universal coronavirus vaccine;’ by Michael Le Page. NewScientist 10 Nov. 2021. Nature, DOI: 10.1038/s41586-021-04186-8

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler