Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Teksas Eyalet Sağlık Hizmetleri Departmanından yapılan yeni bir araştırmaya göre, Eylül ayı boyunca, COVID-19'a karşı aşılanmamış Teksaslıların COVID-19 ve ilgili komplikasyonlardan hayatını kaybetme olasılığı, tam aşılı olanlara göre 20 kat daha fazla bulunmuştur.. Veriler ayrıca aşılanmamış kişilerin COVID-19 için pozitif test sonucu alma olasılığının tam aşılı kişilere göre 13 kat daha fazla olduğunu göstermiştir.

Eyaletin baş epidemiyoloğu MD Jennifer Shuford, Dallas Morning News'e verdiği demeçte, "Bu analiz aylardır bildiklerimizi ölçüyor" demiştir. "COVID-19 aşıları, insanları hasta olmaktan ve COVID-19'dan ölmekten korumak için mükemmel bir iş çıkarıyor diye eklemiştir. "Aşı, kendinizi ve size yakın olan insanları bu ölümcül hastalıktan korumanın en iyi yolu olmaya devam ediyor." yorumunda bulunmuştur.

Araştırmanın bir parçası olarak, araştırmacılar elektronik laboratuvar raporlarını, ölüm belgelerini ve eyalet bağışıklama kayıtlarını analiz ederek özellikle bulaşıcı Delta varyantının Teksas'ta arttığı Eylül ayına odaklanmışlardır. Gazetenin bildirdiğine göre, araştırma, eyaletin Teksas'taki COVID-19 aşılarının ilk istatistiksel analizini ve etkilerine işaret etmektedir.

Aşının koruyucu etkisi en çok genç gruplarda göze çarpıyordu. Eylül ayında, COVID-19 ölüm riski 30'lu yaşlarda aşılanmamış kişilerde 23 kat, 40'lı yaşlarda aşılanmamış kişilerde 55 kat daha yüksekti.Ayrıca, aynı yaş grubundaki aşılanmamış kişilerde 339 ölümle karşılaştırıldığında, Eylül ayında 18-29 yaşları arasındaki tam aşılı kişiler arasında 10'dan az COVID-19 ölümü gerçekleşmiştir.Ardından, 15 Ocak ile 1 Ekim arasındaki daha uzun bir zaman dilimine bakıldığında, araştırmacılar aşılanmamış kişilerin COVID-19'a yakalanma olasılığının tam aşılı kişilere göre 45 kat daha fazla olduğu bulunmuştur. Aşının enfeksiyona karşı koruyucu etkisi, tüm yetişkin yaş gruplarında güçlüydü, ancak koruyuculuğunun en fazla 12-17 yaşları arasında olduğu gözlemlenmiştir.

Medikaynak Referanslar

Unvaccinated People 20 Times More Likely to Die From COVID: Texas Study By Carolyn Crist, WebMD Health News Brief . Nov. 9, 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler