Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yapılan yeni araştırmalar, düşük kan D vitamini seviyelerinin, insanların şiddetli veya ölümcül COVID-19 olma olasılığını artırabileceğini göstermektedir. Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde tıp, fizyoloji, biyofizik ve moleküler tıp profesörü ve çalışmanın yazarı olan Dr. Michael Holick, sağlıklı bir D vitamini seviyesinin alınmasının, sitokin fırtınası [çok fazla proteinin kana çok hızlı salınması] ve nihayetinde COVID-19'dan ölüm dahil olmak üzere komplikasyonları azaltabileceğini belirtmiştir.

D vitamini güneş ışığı vitamini olarak adlandırılır çünkü güneş ışığı ile temas halinde cilt tarafından doğal olarak üretilmektedir. Ancak belirli yiyecekler ve takviyeler yoluyla da elde edilebilmektedir. Çalışmaya dahil olmayan bir solunum sağlığı uzmanı, bulguların önceki araştırmaların bulgularını yansıttığını belirtmiştir. New York'taki Lenox Hill Hastanesi'nden göğüs hastalıkları uzmanı ve dahiliye uzmanı olan Dr.Len Horovitz D vitamininin bağışıklık sistemi ve yara iyileşmesi üzerinde faydalı bir etkisi olduğu için bunun şaşırtıcı olmadığını ifade etmiştir.

Yeni çalışmada Holick ve meslektaşları, hastanede yatan 235 COVID-19 hastasından alınan kan örneklerindeki D vitamini düzeylerini değerlendirdiklerini bildirmişlerdir. Çalışmada kan örnekleri ayrıca, C-reaktif protein adı verilen bir enflamatuar işaret ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olan bir tür bağışıklık hücresi olan lenfosit sayısı açısından da kontrol edilmiştir. Araştırmacılar çalışmanın neden ve sonucu kanıtlayamadığını belirtmişlerdir. Ancak araştırmacılar D vitamini açısından yeterli olan hastaların bilinç kaybı, düşük kan oksijen seviyeleri ve ölüm dahil olmak üzere COVID-19'dan kaynaklanan ciddi komplikasyonlar için önemli ölçüde daha düşük riske sahip olduğunu gözlemlemişlerdir. Ekip, 40 yaşından büyük hastalar arasında, D vitamini açısından yeterli olanların, D vitamini eksikliği veya yetersiz olanlara kıyasla COVID-19'dan %51,5 daha az etkilendiğini belirtmişlerdir.

D vitamini ve COVID-19'dan kaynaklanan enfeksiyon ve komplikasyon riski

Çalışma 25 Eylül'de PLOS ONE dergisinde yayınlanmıştır. Holick tarafından yapılan önceki bir araştırma, yeterli miktarda D vitamini almanın yeni koronavirüs ile enfekte olma riskini de %54 oranında azaltabileceğini bulmuştur. Holick'e göre, yeni koronavirüs ile ilişkili risklerin azaltılmasına yardımcı olmanın yanı sıra, D vitaminin yeterli olması, grip dahil olmak üzere üst solunum yolu hastalıklarına neden olan diğer virüslere karşı koruma sağlamaktadır. Bir üniversite haber bülteninde Holick, influenza enfeksiyonu ve koronal viral enfeksiyon kombinasyonunun, bu virüs enfeksiyonlarından kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle hastaneye yatışları ve ölümleri önemli ölçüde artırabileceği konusunda büyük endişelerin olduğunu ifade etmiştir. Holick, sonuçta, D vitamininin yeni koronavirüsle savaşmanın basit ve uygun maliyetli bir yolunu sunabileceğine inandığını belirtmiştir. Horovitz, D vitamini eksikliği ve yetersizliğinin, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünya çapında, özellikle kış aylarında çocuklarda ve yetişkinlerde çok yaygın olduğu için, COVID-19'dan kaynaklanan enfeksiyon ve komplikasyon riskini azaltmak için herkesin bir D vitamini takviyesi almasının akıllıca olacağını belirtmiştir. Ancak Horovitz, karantina ve izolasyon sırasında insanların daha çok içerde olduğunu ve bu nedenle doğal D seviyelerinin her zamankinden daha düşük olacağını belirterek D vitamininin bu yıl istenilen seviyelere gelmesinin biraz daha zor olabileceğini ifade etmiştir. Takviye edilmesi gereken dozun genellikle günde birkaç bin uluslararası birim olmakla birlikte rutin olarak bir kan testi ile takip edilmesi gerektiğini de sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Low Vitamin D Levels Tied to Higher Odds for Severe COVID, Drugs.com MedNews, Sept. 25, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler