Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Program yürütücüsü Prof. Nicholas Harvey osteoporoz tedavisi dahil kalsiyum preparatlarının yaygın olarak kullanıldığını ancak önceden yapılan çalışmaların kalsiyum takviyesi ve kardiyovasküler olaylar arasındaki verilerinin tutarsız olduğunu belirtmiş. Şimdiye kadar konu ile ilgili yapılmış en kapsamlı çok odaklı çalışmalarında kalsiyum takviyesinin güvenli olduğunu göstermiş. İngiltere Biyobankasına kayıtlı 34.890'ı (%6,94) kalsiyum, 20.004 D vitamini alırken 10.406 katılımcı her iki vitamin takviyesini de aldığı araştırmanın sonuçları çok çarpıcı.

Şimdiye kadar olan araştırmalar kalsiyum takviyesi ile kardiyovasküler hastalıklar, iskemik kalp rahatsızlığı kardiyovasküler nedenlerden dolayı mortalite gibi durumlar arasında bağlantı olmadığını göstermekte. Benzer sonuçlar D vitamini takviyesi ya da kombine kullanım için de geçerli.

Araştırmacılar ne olursa olsun çalışmalara dahil olan katılımcılar kardiyovasküler hastalık öyküsüne sahipken ya da hastalık başlangıç evresinde iken, kalsiyum takviyesi ( D vitamini takviyeli ya da takviyesiz) kardiyak olay riskini arttırmadığını; yaş, beden kitle indeksi, düzenli ilaç kullanımı ve tansiyon takibi faktörlerinde değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Araştırma bundan sonra yapılacak genetik/kas iskelet sistemi fenotiplendirme gibi çalışmalara temel oluşturabilecek nitelikte.

Medikaynak Referanslar

 

International Osteoporosis Foundation. "UK study supports cardiovascular safety of calcium and vitamin D supplementation: No link between calcium supplementation, with or without vitamin D, and hospital admissions or mortality due to cardiovascular events." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 April 2016. .

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler