Medikaynak Search
ÜYE OL ÜYE GİRİŞ
Medikaynak Menü
ÜYE OLUN / GİRİŞ YAPIN Medikaynak Icon
Medikaynak Rxmediapharma RxMediaPharma

D vitamini ve Kalsiyum Takviyesi Kardiyovasküler Sistemi Koruyor

Daha önce D vitamini takviyeli veya takviyesiz kalsiyum desteği ile kardiyovasküler hastalıkları nedeni ile hastaneye yatma ve mortalite arasında bir bağlantı belirtilmemekteydi. İngiltere'de yapılan ve 40-69 yaş arası 502,604 kişiyi kapsayan çalışmaya gö
09 Mayıs 2016

Program yürütücüsü Prof. Nicholas Harvey osteoporoz tedavisi dahil kalsiyum preparatlarının yaygın olarak kullanıldığını ancak önceden yapılan çalışmaların kalsiyum takviyesi ve kardiyovasküler olaylar arasındaki verilerinin tutarsız olduğunu belirtmiş. Şimdiye kadar konu ile ilgili yapılmış en kapsamlı çok odaklı çalışmalarında kalsiyum takviyesinin güvenli olduğunu göstermiş. İngiltere Biyobankasına kayıtlı 34.890'ı (%6,94) kalsiyum, 20.004 D vitamini alırken 10.406 katılımcı her iki vitamin takviyesini de aldığı araştırmanın sonuçları çok çarpıcı.  

Şimdiye kadar olan araştırmalar kalsiyum takviyesi ile kardiyovasküler hastalıklar, iskemik kalp rahatsızlığı kardiyovasküler nedenlerden dolayı mortalite gibi durumlar arasında bağlantı olmadığını göstermekte. Benzer sonuçlar D vitamini takviyesi ya da kombine kullanım için de geçerli.

Araştırmacılar ne olursa olsun çalışmalara dahil olan katılımcılar kardiyovasküler hastalık öyküsüne sahipken ya da hastalık başlangıç evresinde iken, kalsiyum takviyesi ( D vitamini takviyeli ya da takviyesiz) kardiyak olay riskini arttırmadığını; yaş, beden kitle indeksi, düzenli ilaç kullanımı ve tansiyon takibi faktörlerinde değerlendirilmesi gerektiğini savunuyor.

Araştırma bundan sonra yapılacak genetik/kas iskelet sistemi fenotiplendirme gibi çalışmalara temel oluşturabilecek nitelikte.

Referanslar

 

International Osteoporosis Foundation. "UK study supports cardiovascular safety of calcium and vitamin D supplementation: No link between calcium supplementation, with or without vitamin D, and hospital admissions or mortality due to cardiovascular events." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 April 2016. .

BENZER İÇERİKLER