Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bazı uzmanlar değişikliği öncelikle kemik sağlığı için iyileştirilmiş tedavilere bağlasa da, yeni bir Ulusal Sağlık Enstitüleri destekli çalışma başka faktörler olabileceğini vurgulamıştır. Bu sonuçlar, değiştirilebilir yaşam tarzı faktörlerinin tedavilerle birlikte kemik sağlığına faydalı olabileceğini göstermektedir. Bulgular 27 Temmuz 2020'de JAMA Internal Medicine'de yayınlandı.

Analiz, Framingham Çalışmasına katılan 4.918 erkek ve 5.634 kadının bilgisini içermektedir. Bu bireyler, 1 Ocak 1970 ile 31 Aralık 2010 tarihleri arasında ilk kalça kırığı için izlendi. Yaşa göre ayarlanmış kalça kırığı oranları, 40 yıllık çalışma süresi boyunca her yıl %4.4 oranında düştü. Düşüş hem erkeklerde hem de kadınlarda görüldü.

Grupta, 1970'lerde sigara içme oranı %38 iken 2006-2010 döneminde %15'e düşmüştür. Aynı dönemde, ağır alkol tüketimi (günde üç veya daha fazla içecek olarak tanımlanmış) %7'den %4.5'e düşmüştür. Düşük kilo ve erken menopoz gibi kalça kırığı için diğer risk faktörlerinin oranları çalışma süresi boyunca değişmemiştir.

Çalışmanın araştırmacılarından Doktor Timothy Bhattacharyya, Ulusal Artrit ve Kas-İskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü (NIAMS) araştırmacısı ve NIH'nin bir parçası çalışma ile ilgili şunları söyledi: "Bu çalışma, kalça kırığı riski taşıyan bireylerde osteoporoz tedavilerinin göz önünde bulundurulmasının yanı sıra, sigara ve içme gibi değiştirilebilir yaşam tarzı faktörlerini hedefleyen halk sağlığı müdahalelerine duyulan ihtiyaca işaret ediyor"

"Kemik sağlığını etkileyen yaşam tarzı faktörleri hakkında daha fazla şey öğrendikçe, hem yaşam tarzı hem de ilaçlar da dahil olmak üzere kırıkları azaltmaya katkıda bulunan tüm faktörleri anlamayı amaçlayan araştırmalar yapmaya devam ediyoruz, böylece hepimiz uzun bir sakatlık dönemine maruz kalmıyoruz." NIAMS'ın temsili direktörü Robert H. Carter ekledi.

Framingham Kalp Çalışması, kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunan faktörleri belirlemek için 1948'de başlatıldı. Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü, projenin sorumluluğunu 1949'da üstlendi. Asıl katılımcıların çoğu vefat etmiş olsa da, çalışma Framingham, Massachusetts'te ve yakınlarında iki nesil daha sakinleri incelemeye devam ediyor.

Çalışma yazarları, verilerin yalnızca beyaz bireylerden alındığından, diğer popülasyonların yaşam tarzı faktörlerine dayalı olarak benzer bir korelasyon gösterip gösteremeyeceğinin belirsiz olduğunu belirtiyorlar. Diğer bir sınırlayıcı faktör, Framingham katılımcılarının ulusal ortalamadan daha düşük obezite oranlarına sahip olmasıdır. Ek olarak, çalışma kemik mineral yoğunluğu ölçümlerini içermiyordu çünkü bu tür testler 1990'lara kadar mevcut değildi.

Medikaynak Referanslar

Fewer Hip Fractures May Be Associated With Reductions In Smoking, Heavy Drinking". National Institutes Of Health (NIH), 2020, https://www.nih.gov/news-events/news-releases/fewer-hip-fractures-may-be-associated-reductions-smoking-heavy-drinking. Accessed 19 Aug 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler