Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kopenhag Üniversitesi'nde yapılan yeni araştırmaya göre, Danimarka'da COVID pandemisi sırasında, sigara içenler daha az tütün satın aldı ve normalden daha fazla insan sigarayı bıraktı. Çalışmadaki bir araştırmacıya göre karantina sırasında zihinsel sağlık ve egzersiz alışkanlıklarının azaldığı göz önüne alındığında, bu sonuç sürpriz oldu.

COVID salgını sırasında normale göre daha fazla kişi sigarayı bırakmaya karar verdi. Mart 2020 karantinasından yıl sonuna kadar sigara alımlarını izleyen Kopenhag Üniversitesi'nin yeni araştırmasına göre, sigara içmeye devam edenler önemli ölçüde daha az tütün satın aldı. Rakamlar düzenli sigara içenlerin her hafta pandemi öncesine göre %20 daha az sigara aldığını gösteriyor. Ve bırakanların sayısı bir önceki yıla göre %10 arttı.

Çalışmanın ilk yazarı, Kopenhag Üniversitesi Gıda ve Kaynak Ekonomisi Bölümü'nden Doçent Toke Reinholt Fosgaard, "Büyük resim, pandemi sırasında sigara tüketiminin düşmesidir. İnsanların psikolojik olarak daha kötü hissettikleri ve hareket etmek için daha az fırsatların olduğu bir dönemde daha fazla sigara içtiğini görmeyi beklediğimiz için bu biraz şaşırtıcı gelebilir." dedi.

Daha Şiddetli COVID
Araştırmacıya göre tütün tüketimindeki düşüşün en belirgin nedeni, sigara içenlerde ciddi COVID semptomları geliştirme, hastaneye yatış ve ölüm riskinin daha yüksek olmasıdır.

Tüm sigara içenler arasında tütün alımları %12 düşerken, ara sıra sigara içenler arasında tütün tüketimi biraz artmıştır.

Toke Reinholt Fosgaard: "Günde ortalama bir sigaradan daha az sigara içenler olarak tanımladığımız sosyal içiciler, normalden daha fazla tütün aldılar, bunun nedeni sosyal ortamlarda sigara içmekten evde daha sık sigara içmeye geçiş olabilir." dedi.

Önleme İçin Kullanılabilir
Bulgular, gelecekte sigara karşıtı kampanyalara önemli bilgiler sağlayabilir. Sigara paketlerinin üzerindeki resimler zaten sigara içmenin potansiyel sonuçlarını gösteriyor ve fiyatların yükseltilmesi konusunda düzenli olarak konuşuluyor.

Ancak Toke Reinholt Fosgaard'a göre çalışma sonuçları, ortaya çıkabilecek tek şeyin tütün fiyatları olmadığını gösteriyor.

Araştırmacı: "Çalışmamız bize sigara içme davranışının sadece fiyatlandırmadan değil, sigara içmenin sonuçlarına ilişkin algının artmasından da etkilenebileceğini söylüyor. İstatistikler COVID'in insanları etkilediğini gösteriyor." dedi.

Bu çalışmada pandemi sırasında insanların sigara içme alışkanlıklarını öğrenmek için ilk kez anket yerine sigara satış verileri kullanılmıştır. Araştırmacılar Danimarka nüfusunu; yaş, etnik köken, sosyoekonomik durum ve eğitim düzeyine göre temsil eden 4042 kullanıcının anonimleştirilmiş satın alma verilerine erişim sağlamıştır.

Medikaynak Referanslar

University of Copenhagen - Faculty of Science. More Danes quit smoking during COVID, study finds. ScienceDaily, 24 August 2022

www.sciencedaily.com/releases/2022/08/220824102916.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler