Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Neredeyse herkes müziğe, hafif parmak dokunuşları veya tamamen boogie ile hareketle tepki verir. Yakın zamanda yapılan bir keşif, müzik tarzından bağımsız olarak dans tarzımızın neredeyse her zaman aynı olduğunu ve bir bilgisayarın dansçıyı şaşırtıcı bir doğrulukla tanımlayabildiğini gösteriyor.

İnsanların müziğe nasıl geçtiğini incelemek, müziğin bizi nasıl ve neden etkilediğini anlamak isteyen araştırmacılar için güçlü bir araçtır. Son birkaç yılda, Finlandiya'daki Jyväskylä Üniversitesi Disiplinlerarası Müzik Araştırmaları Merkezi'ndeki araştırmacılar, dans hareketlerinin ne kadar dışa dönük ya da nevrotik olunduğu, hangi ruh halinde olunduğu ve hatta diğer insanlarla ne kadar empati kurulduğu gibi kişisel bilgiler hakkında çok şey söyleyip söylemediğini öğrenmek için Hollywood'da kullanılan hareket yakalama teknolojisini kullandılar. Ancak son zamanlarda kendilerini şaşırtan bir şey keşfettiler. Çalışmanın ilk yazarı Dr. Emily Carlson aslında tamamen farklı bir şey üzerinde çalışmaya başladıkları için bu sonucu beklemediklerini belirtti. Asıl amaçlarının, katılımcıların hangi müzik türünde dans ettiklerini belirlemek için makine öğrenimini kullanıp kullanamayacaklarını görmek olduğunu da ekledi.

Benzersiz Hareket İmzası

Çalışmaya katılan 73 katılımcıya Blues, Country, Dance / Electronica, Jazz, Metal, Pop, Reggae ve Rap olmak üzere sekiz farklı türde dans müziği açıldı. Aldıkları tek talimat müziği dinlemek ve doğal görünen herhangi bir şekilde hareket etmektir. Araştırmanın yazarı Profesör Petri Toiviainen, olguları gerçek dünyada meydana geldikçe incelemenin önemli olduğunu düşündüklerini, bu yüzden doğalcı bir araştırma paradigması kullandıklarını ifade etti. Araştırmacılar, müzik türlerini ayırt etmeye çalışarak katılımcıların hareketlerini makine öğrenimi kullanarak analiz ettiler. Ne yazık ki, bilgisayar algoritmaları doğru türü %30'dan daha az belirleyebildi. Bununla birlikte, bilgisayarın 73 kişiden hangisinin dans ettiğini %94 oranında doğru bir şekilde belirleyebildiğini keşfettiklerinde şok oldular. Bu şans eseri olsaydı (yani, bilgisayar devam etmek için herhangi bir bilgi olmadan tahmin etseydi), beklenen doğruluk % 2'den az olacaktı. Araştırmacılara göre, bilgisayarda bir kişinin dans hareketleri bir tür parmak izi gibi görünüyor. Diğer bir ifadeyle, her insanın ne tür müzik çalarsa çalsın aynı kalan benzersiz bir hareket imzası vardır. Bununla birlikte, bazı türler bireysel dans hareketleri üzerinde diğerlerinden daha fazla etkiye sahiptir. Bilgisayar, Metal müzikle dans ederken bireyleri tanımlamada daha az doğruydu. Araştırmacılara göre, Metal ile kafa sallama gibi belirli hareket türleri arasında güçlü bir kültürel ilişki vardır. Metal'in daha fazla dansçının benzer şekilde hareket etmesine neden olması, kişileri birbirinden ayırmayı zorlaştırması muhtemeldir.

Araştırma sonunda elde edilen bulgu, yüz tanıma yazılımının yakında dans tanıma yazılımı ile birleştirileceği anlamına mı geliyor? Araştırmacılara göre, hareket imzalarımızın hayatımız boyunca aynı kalıp kalmayacağı, bu hareket imzalarına dayalı kültürler arasındaki farklılıkları tespit edip edemeyeceğimiz ve insanların dans hareketlerinden bireyleri ne kadar iyi tanıyabilecekleri gibi sorulması gereken birçok yeni soru vardır. Araştırmaların çoğu cevaplardan daha fazla soruyu ortaya çıkarmaktadır ve bu çalışma da bir istisna değildir.

Medikaynak Referanslar

University of Jyväskylä - Jyväskylän yliopisto. "The way you dance is unique, and computers can tell it's you." ScienceDaily. ScienceDaily, 17 January 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler