Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uzmanlar, SARS-CoV-2'nin Delta varyantının orijinal virüsten daha kolay yayıldığından, sürü bağışıklığına ulaşmak için aşılanması gereken nüfus oranının %80 veya daha fazla olabileceğini söylemektedirler.

Ayrıca, Amerika Enfeksiyon Hastalıkları Derneği tarafından desteklenen bir medya brifingine göre, aşı durumundan bağımsız olarak halka açık kapalı alanlarda N95 maskesi takmayı düşünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Dahası, tam aşılı kişilere destekleyici aşılar yapmak şu anda en önemli halk sağlığı önceliği olarak gözükmemektedir.Bunun yerine, üçüncü aşılar daha savunmasız popülasyonlar için ayrılmalı ve çabalar, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki aşılanmamış insanlara ilk aşıları yaptırmaya odaklanmalıdır.

Birmingham'daki Alabama Üniversitesi'nde tıp profesörü olan Ricardo Franco brifing sırasında, "Buradaki sorun, Delta varyantının orijinal virüsten daha bulaşıcı olmasıdır. Bu, genel popülasyonun sürü bağışıklığı eşiğini çok daha yükseğe iter," demiştir.

"Delta için bu eşik tahminleri %80'in üzerine çıkıyor ve %90'a yaklaşıyor olabilir" diye eklemiştir.

Franco ayrıca kızamığın %95 ile en yüksek sürü bağışıklığı eşiklerinden birine sahip olduğunu da sözlerine eklemiştir.

Sürü bağışıklığı, tüm nüfusun koruma kazanması için yeterli sayıda insanın aşılandığı noktadır. Ve bu zaten oluyor. "Aşılanmamış insanlar, düşük aşılı olan yerlere kıyasla, yüksek aşılama olan yerlerde daha fazla sürü bağışıklığı korumasından yararlanıyor" demiştir.

Maske Korumasını En Üst Düzeye Çıkarın

Kişisel koruyucu ekipman sıkıntısının yaygın olduğu COVID-19 pandemisinin erken dönemlerinden farklı olarak, yüz maskeleri artık kolayca bulunabiliyor. MD, PhD, Ezekiel J. Emanuel brifing sırasında bunun, SARS-CoV-2'ye karşı gelişmiş koruma sağlayan N95 maskelerini de içerdiğini söylemiştir.

27 Temmuz'daki CDC'nin tavsiyesinin ardından, çoğu Amerikalı'nın halka açık yerlerde maske takmasını takiben, Philadelphia'daki Pennsylvania Üniversitesi'nde profesör olan Emanuel "Maskelerimizi bir üst seviyeye çıkarmamız gerektiğini düşünüyorum" diye belirtmiştir.

"Bu sadece herhangi bir maske değil" diye eklemiştir. "İyi maskeler büyük bir fark yaratır ve çok önemlidir."

Maske koruması, 0.3 mikronluk partikülleri filter etmekle birlikte, "bence insanların bunu filtreleyebilecek maskeleri olduğundan emin olmamız gerekiyor" demiştir. Cerrahi maskeler çok iyi olmasına rağmen, "N95'ler kadar iyi değiller" diye eklemiştir. Adından da anlaşılacağı gibi, N95'ler bu partiküllerine %95'ini filtreler.

Emanuel, insanların COVID-19'dan ve halk sağlığı önlemlerine uymaktan bıktığını kabul etmekle birlikte azim çağrısında bulunmuştur. "Çok fedakarlık yaptık. Yorgun olduğumuz için birkaç ay içinde bunu çöpe atmamalıyız. Hepimiz yorgunuz ama aşı olmak, iç mekanlarda maske takmak ve kendimizi, ailelerimizi ve topluluklarımızı korumak için biraz daha ekstra çaba sarf etmeliyiz."

Hatırlatma Dozu Kimlere Yapılmalı?

Resmi olarak tavsiye edilmese de, tam aşılanmış bazı Amerikalılar kendi başlarına üçüncü doz aşı arıyorlar.

Fikri sorulduğunda Emanuel şunları söylemiştir: "Muhtemelen bağışıklığı baskılanmış insanlara ve savunmasız insanlara destekleyici dozu vermek zorunda kalacağız. İşte buradan başlayacağız."

Ek doz aşılarla ilgili daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyleyerek; 160 milyondan fazla insana aşı yaptığımız düşünülürse, çok küçük çalışmalar - 'çok küçük' oldukları vurgulanmalıdır- bulunmaktadır." "Ancak ek aşıların antikorları ve korumayı artırdığı görülüyor" demiştir.

Ek aşılama yerine aşılanmamış kişilerin tam aşılı olmaları daha önemlidir.

"Önceliklerimizi doğru yerlere koymamız gerekiyor demiştir.

Emanuel, uzun mesafeler kat etmesi gerekebilecek kırsal alanlarda yaşayan insanlar dışında aşılara erişimin artık bir sorun olmadığını ekleyerek "Eğer isterseniz, aşı bulamamak artık çok zor." demiştir.

Emanuel, "geriye kalan bir engel, büyük bir dezenformasyon girişimiyle mücadele etmek. Bunun yanlış bilgi olduğunu düşünmüyorum. Bunun dezenformasyon olduğuna dair çok net kanıtlar olduğunu düşünüyorum - aşıların yayılmasıyla ilgili yanlış gerçekler" diye belirtmiştir.

Çığır Açan Enfeksiyon İkilemi

Semptomatik çığır açan enfeksiyonları izlemek, SARS-CoV-2 ile enfekte olan ancak semptom göstermeyen, tam aşılanmış kişileri incelemekten daha kolay olmaya devam ediyor.

Emanuel, "Asemptomatik vakaların sıklığı konusunda gerçekten iyi bir idaremiz yok." demiştir. "Çığır açan enfeksiyonları kaçırıyorsak, birçoğu, takip etmemiz çok önemli olacak bazı virüs evrimlerini kaçırıyor olabiliriz." Bu eksik bilgi, yeni varyantların ortaya çıkmasını içerebilir.

"Asemptomatik çığır açan vakalar en endişe verici gruptur" demiştir Emanuel. "Enfekte oldunuz, kendinizi iyi hissediyorsunuz. Belki biraz hapşırırsınız veya öksürürsünüz ama olağandışı bir şey yok. Ve sonra hala Delta varyantını iletebilirsiniz."

Emanuel, vakalardaki, hastaneye yatışlardaki ve ölümlerdeki artışın büyük bir zorluk olduğunu söyledi. "Şu anda çok daha fazla insanı çok iyi aşılarla aşılayarak bu sorunu çözmemiz gerekiyor." "Ancak bu aynı zamanda tek başına ABD odaklı olmayı bırakmamız gerektiği anlamına geliyor demiştir. Delta ve diğer varyantların denizaşırı ülkelerden kaynaklandığına dikkat çekti, "bu yüzden dünyayı aşılamak en büyük öncelik olmalı."

Emanuel, "Sonbahara girerken hepimiz bir zorlukla karşı karşıyayız. Okulların açılması ve işverenlerin çalışanlarını tekrar bir araya getirmesiyle, bu gruplar aşılanmış olsa bile hepimiz için büyük zorluklar olacak." diyerek sözlerini bitirmiştir.

Medikaynak Referanslar

Delta Variant Could Drive Herd Immunity Threshold Over 80%  (Medscape) Damian McNamara August 03, 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler