Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni koronavirüsün delta varyantı küresel olarak hızla yayılıyor ve daha önce bildirilen az sayıda COVID-19 vakası olan bazı ülkelerde karantinalara yol açıyor. İlk olarak Hindistan'da tanımlanan bu varyantın, İngiliz varyantından (alfa olarak bilinen) bile daha bulaşıcı olduğu söyleniyor.

Delta Varyantı Nedir?

Delta varyantı, Hindistan'da ilk tespit edildiğinden bu yana 80'den fazla ülkede bulunan koronavirüsün bir versiyonudur. Public Health England'dan alınan verilere göre, delta varyantı Birleşik Krallık'taki tüm yeni vakaların yüzde 90'ından fazlasından potansiyel olarak sorumludur.

Amerika Birleşik Devletleri'nde, varyantın tüm yeni vakaların kabaca yüzde 25'inden sorumlu olduğuna inanılıyor, ancak bu yüzde hızla artıyor.

Delta varyantı için kimler risk altındadır?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, delta varyantı çoğunlukla aşılanmamış veya yalnızca kısmen aşılanmış kişileri etkilemektedir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, 65 yaş üstü nüfusun yaklaşık yüzde 78'i aşılanmaktadır. Birçok yaşlı ve altta yatan hastalığı olanlar zaten aşılanmış olduğundan, virüs ağırlıklı olarak aşılanmamış veya kısmen aşılanmış olan 20'li, 30'lu ve 40'lı yaşlardaki hastalar arasında yayılmaktadır.

Tennessee'deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü'nde önleyici tıp ve sağlık politikası profesörü Dr. William Schaffner, "Olağanüstü derecede bulaşıcı dedi. "Çok bulaşıcı olduğu göz önüne alındığında, virüsün tek işinin, üremeye devam edebilmek için başka birine bulaşmak olduğunu unutmayın. Burada, Nashville'de, bugün hastaneye kaldırılan insanların yüzde 90'ı aşısız veya kısmen aşılı.

Delta plus varyantı nedir?

Delta varyantını duyduysanız, muhtemelen delta plus varyantını da duymuşsunuzdur. Hindistan sağlık yetkilileri tarafından Haziran ayı sonlarında açıklanan koronavirüsün en son versiyonudur. NPR'ye göre 24 Haziran itibariyle yaklaşık 40 delta plus enfeksiyon vakası görülmüştür. Orijinal delta varyantının bulaşıcılığı göz önüne alındığında, Hint yetkilileri telaşlı.

Mutasyonlar, delta varyantı ile delta plus arasında önemli bir ayrım olması için yeterince fazla görünmüyor.

Schaffner, "Birçok mutasyonun virüs üzerinde kayda değer bir etkisi yok ya da sadece mütevazı etkileri var" dedi. "Yani, bu delta plus varyantının virologlar için ilginç olduğu, ancak halk sağlığı açısından önemli bir acil etkisi olmadığı görülüyor çünkü deltanın kendisinden daha bulaşıcı veya daha şiddetli görünmüyor."

Daha bulaşıcı olan varyantın pandemiyi kontrol altına almaya yönelik küresel çabaları engellediğine dair korkular artıyor. Seyahat ve günlük yaşamdaki yeni kısıtlamalar, Avustralya ve Bangladeş'ten Güney Afrika ve Almanya'ya kadar uzanıyor ve burada yetkililer, hafta sonu boyunca Portekiz ve Rusya gibi "virüs-varyant bölgelerinden gelen yolculara yeni sınırlar koyuyor.

Güney Afrika'da gece sokağa çıkma yasağı uzattıldı ve delta varyantının neden olduğu endişe verici bir artışı durdurmak için 14 gün boyunca toplantı, alkol satışı, kapalı mekanlarda yemek ve bazı yurt içi seyahatleri yasaklandı. Bangladeş'te hükümet, delta ile ilgili enfeksiyonlarda "tehlikeli ve endişe verici" bir artışa işaret etti ve Pazartesi gününden itibaren tüm toplu taşımayı durdurarak, kısıtlamalar uygulanmadan önce binlerce göçmen işçinin başkent Dakka'dan kaçmasına neden oldu.

İlk vakadan itibaren 28 Haziran'a kadarki süreçte dünya çapında görülen yeni COVID-19 vakaları grafikte verilmiştir [Washington Post, 2021]. 29 Şubattan itibaren vaka sayısı minimum 181,181,225 olarak raporlanmıştır.

Bazı güncellemeler:

  • Virüsün delta varyantının kıta genelinde yeni kümeler oluşturmasıyla birlikte, diğer gelişmiş ekonomilerin çoğu kısıtlamalardan çıkarken, Avustralya ulusal bir koronavirüs salgınının eşiğinde.
  • İtalya Pazartesi günü, vakalar düştükçe ve aşılama arttıkça açık havada maske zorunluluğunu kaldırdı ve pandeminin en erken ve en çok etkilenen merkezlerinden biri için önemli bir kilometre taşı oldu.
  • Moskova, halkla etkileşime giren işçilerin yüzde 60'ına aşı yaptırmalarını veya farklı işler bulmalarını önerdiği için Rusya'da sahte aşı sertifikaları patlıyor. Pazar günü başkent 24 saat içinde rekor 144 Covid-19 ölümü kaydetti.
  • ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın attığı tweete göre, Amerika Birleşik Devletleri Honduras'a 1,5 milyon doz koronavirüs aşısı sağlıyor. Yaklaşık 10 milyonluk ulus, Latin Amerika'daki en düşük aşılama oranlarından birine sahip ve nüfusun yüzde 1'inden daha azı tam olarak aşılanmıştır.
  • Taylandlı yetkililer, delta varyantına atfedilen yeni vakalardaki ani artış nedeniyle başkent Bangkok ve komşu illerde bir ay boyunca sınırlı karantina ilan etti. Malezya, Pazartesi günü gevşetilmesi planlanan ülke çapındaki kapanmayı uzattı. Cumartesi günü ilk delta vakasını bildiren Tayvan'da, yerel Hastalık Kontrol Merkezleri yedi "yüksek riskli ülkeden gelen insanlar için yeni kısıtlamaları duyurdu: Bangladeş, İngiltere, Brezilya, Hindistan, Endonezya, İsrail ve Peru.
  • Hong Kong ayrıca Pazartesi günü yaptığı hükümet açıklamasına göre, artan yeni koronavirüs vakası ve "burada yaygın delta varyantı virüs suşu" nedeniyle bu haftadan itibaren İngiltere'den tüm yolcu uçuşlarını yasakladığını söyledi.

Sağlık uzmanları, ilk olarak Hindistan'da tanımlanan delta varyantının, dünya çapında koronavirüsün en baskın versiyonu olma yolunda olduğu konusunda uyardılar. Dünya Sağlık Örgütü, geçen hafta en az 92 ülkede varyantın tespit edildiğini söyledi.

İsrail dünyanın en yüksek aşılama oranlarından birine sahip ancak son haftalarda delta vakalarının arttığını bildirdi. Yetkililerin sadece iki hafta önce kaldırılmış olduğu maske zorunluluğunu eski haline getirmesi zorunlu oldu. Ancak hükümet, vatandaşları, virüse bağlı hastaneye yatışlardan ve ölümlerden korumak için ülkenin yüksek aşılama oranına güvendiğini belirtiyor

Medikaynak Referanslar

Cunningham, Erin. Washington Post, 2021, "Covid-19 global updates: Spread of delta variant prompts new restrictions worldwide", https://www.washingtonpost.com/world/2021/06/28/coronavirus-latest-updates/. Accessed 28 June 2021.

"Why Experts Are So Concerned About The Rise Of The Delta Variant". Healthline, 2021, https://www.healthline.com/health-news/why-experts-are-so-concerned-about-the-rise-of-the-delta-variant#The-delta-variants-and-vaccines. Accessed 30 June 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler