Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Denizde yüzmek, özellikle de yaz aylarında çoğu insan için en güzel vakit geçirme yöntemlerinden biri olarak kabul edilir. Peki bu severek yaptığımız aktivite vücudumuzu nasıl etkiliyor? Öte yandan yeni yapılan bir araştırmaya göre denize dalmak, bir kişinin cildindeki bakterileri bir gün içinde tamamen değiştirebilir. California, Irvine Üniversitesi'ndeki Marisa Nielsen başkanlığındaki araştırma ekibi, cilt mikrobiyomunu oluşturan normal bakterilerin Kaliforniya'daki okyanus yüzücülerinde neredeyse tamamen ortadan kalktığını keşfettiler.

Araştırmacı ekip, çalışma kapsamında Huntington sahilindeki dokuz gönüllüden yüzme öncesi ve sonrası, yüzücüler hava ile kurutulduktan sonra, 6. saat ve 24. saatlerde alınan örnekleri inceledi. Yüzmeden sonra incelenen kişiler, tüm gönüllüler üzerinde tespit edilen Vibrio bakteri cinsindeki potansiyel patojenleri içeren okyanus bakterileriyle kaplıydı. Bazı durumlarda, bu okyanus bakterilerinin konsantrasyonları sudaki olağan seviyelerin on katıydı.

Bazı Bakteriler Uzun Süre Cildimizde Kalabilir

San Francisco'daki ASM Microbe konferansında sunulan araştırma, potansiyel patojenlerin tanıtılmasının "bireyleri okyanus suyuna maruz kaldıktan sonra enfeksiyon riskini artırabileceğini konusunda uyardı ve dinleyicilerin dikkatini çekti. Peki bu yüzden denizde yüzmeyi bırakmalı mıyız? Araştırmacılar bu soruya net bir şekilde "hayır olarak cevap veriyor ve önerdikleri tek şeyin yüzme sonrası bir duş almak olduğunu ekliyorlar. Normal şartlar altında ciltteki okyanus kökenli bakteri miktarı 24 saat sonra düşmeye başlarken, ilginç şekilde bazı bakteriler daha uzun süre ciltteki varlıklarını koruyabiliyordu. Araştırmacılar bu durumu daha net gösterebilmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirttiler.

Bilim insanları ciltte bu farklı bakterilerin varlığının doğrudan kötü bir şey olarak algılanmasının yanlış olduğunun altını çizdiler ve bu durumun sağlıklı insanlarda çoğu zaman bir soruna neden olmayacağını söylediler. Çalışmaya dahil edilme kriterleri katıydı. Çalışmanın bir parçası olmak isteyen gönüllüler normal deniz yüzücüleri olamazdı, antibiyotik kullanamazlar ya da cilt problemlerine sahip olamazlardı. Bu kişiler daha sonra bir gün boyunca duş alamazlardı ve güneş kremi de kullanamazlardı. Baş araştırmacı Nielsen, örneklem büyüklüğünün küçük olduğunun farkında olduğunu fakat araştırmanın bulgularının hala çok net olduğunu çünkü cilt mikrobiyomunda önceki ve sonraki durumları arsındaki farkın çok büyük olduğunu söyledi.

Medikaynak Referanslar

Swimming in the sea completely changes the microbes on your skin 27 June 2019 By Adam Vaughan NewScientist

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler