Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni bir preklinik çalışma ile bilim adamları, zevk ve ödül sistemine bağlı beyin aktivitesindeki değişiklikleri tanımladılar. Nature dergisinde yayınlanan araştırma, beynin ödülleri nasıl işlediğine dair bilgilerimizi derinleştirmesinin yanı sıra, bağımlılık ve depresyon hakkında da ayrıntılı bilgiler sunuyor. Araştırma, hipokampus ve nükleus akümülatörleri arasındaki sinyallerin ödüllendirici bir uyarı sonrasında aktive olduğunu gösteriyor.

Beynin bu iki bölümünün ödüllendirici deneyimlerin işlenmesinde önemli olduğu biliniyor. Bu bölgeler arasındaki iletişim, her ne kadar altında yatan mekanizmalar bilinmese de, bağımlılık durumunda daha güçlüdür. Bu iletişimin gücündeki azalmanın depresyonda önemli olabileceği düşünüldü. Bağlantının zayıflaması, depresyon hastalarında anhedoni semptomuna neden olan ödüllendirme sistemindeki kusurları açıklayabilir. Anhedoni durumunda depresif hastalar yiyecek, arkadaşlık ya da aile ve cinsellik gibi normalde zevkli deneyimlerin keyfini çıkarmakta yetersiz kalıyor.

Bu araştırma, farelerin beyninde hedefe yönelik davranışlar için önemli olan bir anahtar devreyi ortaya çıkarmış ve bu devrede sinyallerin gücünün değişebilir olduğunu göstermiştir. Buna plastisite denmektedir. Ödül devreleri ve plastisitelerinin altında yatan moleküler bileşenler, bağımlılık ve depresyon gibi bozuklukların tedavilerinin geliştirilmesi için yeni hedefler olabilir.

Işık Duyarlı Protein Kullanımı

Bu bağlantıyı aktive etmek veya engellemek için, araştırmacılar farelerin beyinlerinde spesifik nöronlara sokulan, özel ışığa duyarlı proteinler kullandılar. Bu proteini ekledikleri farelere uygulanan dört saniyelik ışık, sadece bu hipokampüs-nükleus akümülatör yolunu aktive etmekle kalmadı, aynı zamanda bu yol boyunca sinyalleri güçlendirdi ve yapay bir şekilde ödül hafızası yarattı.

Bir gün sonra fareler, orada gerçek bir ödül yaşamamış olsalar bile yapay belleğin oluşturulduğu yere geri döndüler. Araştırmacılar daha sonra, farelerde aynı yolu susturmak için nöronları inhibe eden ışığa duyarlı proteini kullandılar ve bu yolun bir ödülün yeriyle ilişkilendirilmesi için gerekli olduğunu buldular.

Araştırmacılar bu devreyi depresif farelerde de incelediler ancak bu yol uyarıcı ışığa duyarlı protein kullanılarak geliştirilemedi. Farelere anti-depresan ilaç verildikten sonra ışığa duyarlı protein kullanarak bu yol geliştirilebildi ve farelerde yapay ödül anıları oluşturulabildi.

Medikaynak Referanslar

LeGates TA, et al. Reward behaviour is regulated by the strength of hippocampus–nucleus accumbens synapses. Nature, 2018; DOI: 10.1038/s41586-018-0740-8

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler