Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amerika Birleşik Devletleri'nde her yıl yaklaşık yarım milyon kişiye Clostridium difficile olarak bilinen tehlikeli bir mikrop bulaşıyor ve bu da 29.000 ölümle sonuçlanıyor. C. difficile enfeksiyonu ishal, ateş, hızlı kalp atışı, barsak enflamasyonu ve böbrek yetmezliğine neden olabiliyor. Çoğu C. difficile vakası antibiyotik alırken ya da antibiyotik kullandıktan hemen sonra ortaya çıkıyor ve enfeksiyonlar ölümcül olabiliyor. Bu tür enfeksiyonlar, hastanelerde ve uzun süreli bakım tesislerinde yaşlı yetişkinler arasında daha sık görülüyor.

Yapılan yeni bir çalışmada elde edilen bulgular, kullanılan standart dekontaminasyon yöntemlerinin, C.difficile’yi durdurmak için yeterli olmayabileceğini gösterdi. Araştırmacılar çalışmada önerilen standart prosedürleri takip ettiler ancak hastanelerde cerrahi önlüklerin, paslanmaz çelik yüzeylerin ve vinil zeminlerin hala C. difficile bakterileriyle kontamine olduğunu buldular.

Dezenfeksiyon Sonrası Bile Canlı Kalıyorlar

Çalışma için, sterilize sudaki C. difficile sporlarını 10 saniye, 30 saniye, 1 dakika, 5 dakika ve 10 dakika olmak üzere farklı zaman dilimlerinde cerrahi önlüklere uyguladılar. Bu yöntemi, C. difficile içeren vücut sıvılarının önlüklere transferini simüle etmek için kullandılar. Araştırmacılar temas süresinin uzunluğunun, önlüklerden elde edilen sporların sayısını etkilemediğini buldular. Araştırmacılara göre bu, ilk 10 saniye içinde elbiselere spor transferinin gerçekleştiğini gösteriyordu. Önlükler daha sonra 10 dakika boyunca 1000 ppm klor içeren bir dezenfektan ile muamele edildi. Dezenfektan, C. difficile ile kontamine önlükleri temizleyemedi.

Araştırmacılar bulguların, C. difficile sporlarının dezenfektanla yapılan tedaviden sonra da canlı kaldığını gösterdiğini belirttiler. Bu direnç nedeniyle, ne kadar biyosit kullanıldığının tekrar gözden geçirilmesi ve enfeksiyon kontrolünün standartlaştırıldığından emin olunması gerekliliğini vurguladılar. Bakterileri sporlarının dekontaminasyondan sonra büyüyebildiğini ve bunun sporların dirençli olduğunu gösterdiğini ve hastanelerde hijyen önlemlerini nasıl dekontamine ettiğimiz ve nasıl kullandığımızın yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini aktardılar.

Bu çalışma, ölümcül 027 C. difficile suşu ile kontamine olmuş hastane önlüklerinin bakterileri bulaştırdığından şüphelenildiği bir ABD vakası tarafından desteklendi. Araştırmacılar yaptıkları bu çalışmanın, dünyanın herhangi bir yerindeki hastanelere de uygulanabileceğini ve enfeksiyon kontrolü ve biyositler hakkında gelecekteki kurallar konusunda bilgi vermeye yardımcı olabileceğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Robert Preidt. Disinfectants Can't Stop This Dangerous Hospital Germ, U.S. News & World Report 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler