Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

COVID-19'un arkasındaki virüs olan SARS-CoV-2, sağlık hizmeti sağlayıcılarının hastaları tedavi etme şeklini değiştirmesine neden olmuştur. Klinisyenler artık hastalarını rutin kontrollerinde görmek için sık sık teletıp kullanmakla birlikte acil durumlar için klinik ziyaretlerinden tasarruf etmektedirler. Uzmanlar aynı şeyin rehabilitasyon için de geçerli olduğunu belirtmişlerdir. Örneğin, araştırmacılar, COVID-19 ve disfajili hastaların taramasını, değerlendirmesini ve tedavisini uzaktan yaparak iyileştirmenin yollarını aradıklarını bildirmişlerdir. Çalışmaları onları SARS-CoV-2 tarafından sıkça kullanılan vücut bölgeleriyle (burun, ağız ve hava yolu gibi) temas ettiren sağlık uzmanları, hastaları COVID-19’un yayılmasına katkıda bulunmayacak şekilde dahil etme sorumluluğunu paylaşmaktadır. Araştırmacılar, taramalar, değerlendirmeler ve tedavilerin yapılmadan önce risklerin tartılması gerektiğini vurgulamışlardır. İdeal olarak, klinisyenler disfajiyi bir klinik (yatak başı) değerlendirme ve videofloroskopik yutma çalışması veya yutmanın esnek bir endoskopik değerlendirmesi olan iki standart testten biri aracılığıyla değerlendirmektedir. Uzmanlar bu muayenelerin yutma yeteneğini belirlediğini, gırtlak ve dilin anatomisi ve hareketlerindeki değişiklikleri araştırdığını, hava yolu savunmasızlığını analiz ederek, yutma fizyolojisi ile ilgili diğer özellikleri ölçtüğünü belirtmişlerdir. Bununla birlikte, pandemi sırasında COVID-19 hastalarında disfajiyi teşhis ve tedavi eden klinisyenler, bu yakın ve fiziksel teknikleri kullanarak kendilerini riske atmaktadır ve sadece tıbbi geçmiş incelemeleri ve semptomların hasta tarafından bildirilmesi gibi yöntemlere güvenmenin yeterli olmadığını ifade etmişlerdir.

Disfajiyi uzaktan tedavi etmek

Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde fiziksel tıp ve rehabilitasyon doçenti olan Martin B. Brodsky, COVID-19 hastalarının, özellikle yoğun bakım ünitelerinde mekanik ventilatörden yeni çıkarılan hastaların, disfajiyi doğru ve kapsamlı bir şekilde değerlendirmek için klinik ve enstrümantal muayenelere en çok ihtiyaç duyanlar arasında olabileceğini belirtmiştir. Bu nedenle, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Arşivi'nin Eylül 2020 sayısındaki bir başyazısında, Brodsky ve Providence VA Tıp Merkezi Biyolojik Mimari Laboratuvarı'ndan meslektaşı Richard Gilbert, disfaji için teletıp kucaklamanın zamanının geldiğini ifade etmiştir. Gilbert, bunun gerçekleşmesi, klinisyenlerin bu şekilde teletıp kullanımına yönelik destek, kabul ve mali teminat almak için sigorta şirketleri ve Medicare gibi eyalet ve federal hükümet programları dahil olmak üzere üçüncü taraf ödeyenlerle etkileşimine devam edilmesi gerektiğini belirtmiştir. Disfajiyi uzaktan tedavi etmek yeni bir durum değildir, yaklaşık 20 yıldır araştırılıp ve uygulanmaktadır. Bununla birlikte araştırmacılar, daha yaygın kullanımın daha önce teknolojik zorluklar, yüksek ekipman masrafları, standart eğitim eksikliği ve faturalama ve kapsam sorunları nedeniyle engellendiğini belirtmişlerdir. Brodsky, COVID-19'un gelişiyle her şeyin değiştiğini ifade etmiştir. Brodsky, disfaji için teletıp alanında son yıllarda büyük gelişmeler kaydedilmiş olmasına rağmen, hastaların etkili uzaktan bakım alma yeteneklerinin sınırlı olmaya devam ettiğini belirtmiştir. Brodsky mevcut pandemide bunun değişmesine ihtiyaç olduğunu çünkü disfajiyi değerlendirmek için kullanılan geleneksel klinik ve enstrümantal sınavların COVID-19 hastalarını tedavi eden sağlık çalışanlarını bulaşma ve hastalığı daha da yayma riski altına soktuğunu ifade etmiştir. Ayrıca Brodsky, disfajinin teletıp hizmetlerini her zamankinden daha fazla mümkün kılmak için yenilikçi düşünce ve teknolojilerin hızla klinik uygulamaya dönüştürülmesine ihtiyaçları olduğunu sözlerine eklemiştir.

Medikaynak Referanslar

Johns Hopkins Medicine, Telemedicine needed to diagnose and treat dysphagia in COVID-19 patients, doctorssay, ScienceDaily, 15 December 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler