Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Diyabet, Amerikada ölüm nedenlerinin arasında yedinci sırada. Amerikada 2012 yılında 9 milyondan fazla insan diyabete sahipti, ki bu oran toplumun yüzde 9.3'ünü bu hastalığın etkilediğini gösteriyor. Bu nedenle nüfusa dayalı sağlık ve aile birimleri konusunda uzman olan Lue bu konu ile ilgili bir çalışma yapmaya karar verdi.

Michigan Ünv. Sosyologları ile birlikte yaptığı çalışmaya göre özellikle erkeklerde mutsuz evlilikler diyabet gelişimini yavaşlatabiliyor ve diyabet geliştiğinde ise hastaların tedaviye uyumunu mükemmel hale getirebiliyor. Neden mi? Çünkü eşler çoğunlukla kocalarının sağlık davranışları ile ilgilidir, özellikle sağlık durumları iyi değilse ya da diyabetikse. Ancak sürekli kontrol etmek durumu eşin sağlık durumunu iyileştirse de, aynı zamanda rahatsız edici olabiliyor ve aile içi gerginlik artıyor.

Çalışma ile araştırma ekibi evlilik kalitesinin kötü olmasının insanın sağlığına olumsuz etkisi olur tabusuna meydan okudu. Ayrıca aile bireylerini farklı nedenleri ve evlilik kalitesinin etkisini ayırt etme konusunda cesaretlendirmeyi hedeflediler. Programın yürütücüsü 'Bazen azarlama insanları koruyucudur' diyor.

The National Social Life, Health and Aging Project verileri analiz edilerek 1228 evli katılımcı çalışma grubuna dahil edilerek 5 yıl boyunca izlendi. Programın başlangıcında katılımcılar 57-85 yaşları arasındaydı ve çalışmanın sonunda gruptaki DM hastası kişi sayısı 389 olarak görüldü.

Sonuç olarak diyabet gelişme riski ve kontrolünde ailenin etkisini araştırırken iki büyük değişiklik fark edilmiş; en şaşırtıcı sonuç özellikle evlilik kalitesinin düşük olduğu erkeklerde diyabet gelişme riski daha az olması ve diyabetik erkeklerde hastalığın başlangıcından sonuna hastalığın kontrol etme şansının daha yüksek olması.

Kadınlar için ise durum çok farklı! Mutlu bir evliliğin 5 yıl içerisindeki kadınların diyabet riskini azalttığı görüldü. Muhtemelen kadınların daha duygusal olmasından dolayı iyi ilişkiler ile hastalık riskinin ve kontrolünün daha kolay olduğu belirtildi.

Diyabetin Amerikada en hızlı ilerleyen kronik hastalık olması ile birlikte kadınların evlilik kalitesinin arttırılması, sağlıklı yaşam ve uzun kalite yaşam için teşvik edilmesi için politikacıların sağlık programlarını uygulaması ve sürdürmesi gerekmekte.

Medikaynak Referanslar

 1.    Hui Liu, Linda Waite, Shannon Shen.Diabetes Risk and Disease Management in Later Life: A National Longitudinal Study of the Role of Marital Quality. The Journals of Gerontology Series B: Psychological Sciences and Social Sciences, 2016; gbw061 DOI:10.1093/geronb/gbw061

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler