Üye Girişi

Sağlık profesyonellerine özel hazırlanmış içeriklere erişebilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Henüz üye değilseniz lütfen üye ol seçeneğine tıklayın.

Giriş Yap Üye Ol
Şifremi Unuttum
Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Fekal transplantasyon sağlıklı bir donörden alınan gaitanın, alıcının gastrointestinal sistemine (GİS) yerleştirilmesi işlemidir. Bu işlem son yıllarda oldukça popüler olmaya başladı. İnflamatuar bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılmaya başlanan fekal transplantasyon zaman içerisinde diğer otoimmün ve nöroinflamatuar hastalıkların tedavisinde de araştırılmaya başlandı.

Hollanda'da yapılan son çalışma ile bu yöntem tip 2 diyabet hastalarında değerlendirildi. Diyabet hastalarında fekal transplantasyon üzerine yapılan randomize kontrollü bu çalışma diyabet için kişiselleştirilmiş dışkı nakli seçimini şekillendirmeye yardımcı olabilir.

Fekal Transplantasyonda Kişiselleştirilmiş Yaklaşım

Yapılan çalışmada düşük kilolu donörden alınan dışkı örneğinin uygulamadan 6 hafta sonra obez erkeklerde insülin direncini geçici olarak iyileştirebileceği, ancak tedaviye alıcıların yalnızca yarısının yanıt verdiği gösterilmiş. Sonunda ise alıcıların mikrobiyotik bileşiminde değişiklikler olmuş ancak bunlar sadece kısa vadeli değişiklikler olarak kalmış, üç ay sonra, tüm alıcılar için mikrobiatalar orijinal durumlarına geri dönmüş.

Daha detaylı yapılan inceleme sonrasında ise her bir hastanın mikrobiatası analiz edildiğinde mikrobiatalar karşılaştırılmış ve daha az bakteriyel çeşitlilikle başlayan vakalarda yanıt alınıma oranlarının düşük olduğunu gösterilmiş. Bu şekilde araştırmacılar hem tedavinin başarısını öngörebilmiş, hem de vakaları dışkı örneklerine göre kategorize ederek ve hastalıkları daha hassas bir şekilde sınıflandırabilmişler.

Bu çalışmanın sonuçları, gelecekte araştırmacıların fekal transplantasyon çalışmalarının başarısını öngörmesine yardımcı olabilir. Alıcıların dışkı örnekleri önceden taranırsa, tedaviler daha kişiselleştirilebilir. Araştırmacılar , "Bazı önemli etkiler gösterdik ve eksik bağırsak bakteri suşlarını besleyerek insanlara tedavi etmek için gerçek bir güç olabileceğini gördük." diyerek konu ile ilgili daha fazla çalışma yapılması gerektiğini vurguladılar.

Medikaynak Referanslar

Kootte et al. Improvement of insulin sensitivity after lean donor feces in metabolic syndrome is driven by baseline intestinal microbiota composition. Cell Metabolism, 2017 DOI: 10.1016/j.cmet.2017.09.008

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler