Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Diyabet dünya çapında 415 milyondan fazla insanı etkiliyor ve her yıl diyabet ile ilişkili beş milyon ölüm yaşanıyor. Avustralya'da her gün 280 kişiye diyabet tanısını koyuluyor ve en hızlı yayılan kronik hastalıkların başında diyabet geliyor.
Diyabetli insanların sayısı son 30 yılda küresel olarak iki katına çıktı, ancak bu hastalık ile ilgili öğrenecek hala çok şeyimiz var. Yapılan yeni çalışmalar bunu kanıtlar nitelikte.
ABD, Japonya, Avustralya, Çin ve İngiltere gibi ülkelerdeki 47 araştırmanın verilerini analiz ederek yapılan yaklaşık 20 milyon insanı kapsayan küresel bir araştırma, diyabetin kansere yakalanma riskini önemli ölçüde artırdığını ve kadınlar için riskin daha da yüksek olduğunu gösterdi.
George Küresel Sağlık Enstitüsü araştırmacıları, diyabetin (tip 1 ve tip 2) kadınlarda erkeklere göre lösemi, mide, ağız ve böbrek kanserleri için daha yüksek riske yol açtığını, ancak bu riskin karaciğer kanseri için daha düşük olduğunu buldular.
Bu bulgular diyabetin kanser gelişiminde oynadığı rol hakkında daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizmekle birlikte cinsiyete özel araştırmaların artan önemini de gösteriyor.

Önemli Bulgular

Çalışma sonucunda vurgulanan bazı önemli bulgular şu şekilde:
Diyabetli kadınların, diyabetsiz kadınlara göre kansere yakalanma olasılığı % 27 daha fazla. Erkekler için ise bu risk yüzde 19 daha yüksek.
Diyabet, hem erkekler hem de kadınlar için vücudun belirli kısımlarındaki kanserler için bir risk faktörüdür.
Genel olarak, diyabetli kadınlarda, diyabetli erkeklere göre, kanserin herhangi bir türünün gelişme riski yüzde altı daha fazladır.
Diyabetli kadınlar için böbrek kanseri (yüzde 11 daha yüksek), ağız kanseri (yüzde 13 daha yüksek), mide kanseri (yüzde 14 daha yüksek) ve lösemi (yüzde 15 daha yüksek) riski, diyabetli erkeklere kıyasla daha yüksek.
Karaciğer kanseri için bakıldığında ise durum daha farklı; diyabetli erkeklere kıyasla diyabetli kadınlar için risk yüzde 12 daha düşük.
Medikaynak Referanslar

Ohkuma T, et al. Sex differences in the association between diabetes and cancer: a systematic review and meta-analysis of 121 cohorts including 20 million individuals and one million events. Diabetologia, 2018; DOI: 10.1007/s00125-018-4664-5

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler