Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bu konuyla ilgili en son çalışma, fruktoz yemenin bağırsak iltihabının kötüleşmesine neden olabileceğini bulan Stony Brook Üniversitesi'nden geliyor. Elbette fruktoz, özellikle ABD'de, yıllardır halk sağlığı açısından ağır eleştirilere maruz kalan bir tatlandırıcı ajan olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (IBD), gastrointestinal sistemde sık veya kronik inflamasyonu içeren çeşitli hastalıklar için her şeyi kapsayan bir terimdir. Crohn hastalığı, özellikle zayıflatıcı doğası nedeniyle IBD'lerin belki de en iyi bilinenidir. Hem genetik hem de kişinin bağışıklık sistemi IBD'nin gelişiminde rol oynayabilir, ancak artan sayıda çalışma, modern Batı diyetinin durumu besliyor olabileceğini bulmuştur.

Bazen "meyve şekeri" olarak da adlandırılan doğal bir tatlandırıcı olan fruktoz, işlenmiş gıdalardaki şeker kamışı ve rafine şeker yerine sıklıkla kullanılır. Örneğin, yüksek fruktozlu mısır şurubu, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaygın olarak kullanılmaktadır ve çok çeşitli ürünlerde bulunur, bu da yiyeceklerinizi sıfırdan pişirmedikçe kaçınılmasını zorlaştırır. Bu madde, en sonuncusu bağırsak iltihabının kötüleşmesi olan bir dizi potansiyel sağlık sorunuyla ilişkilendirilmiştir.

Yeni yayınlanan çalışma, IBD'yi incelemek için biri büyük miktarlarda fruktozla beslenen üç fare modelini içeriyor. Bu grupta araştırmacılar, kolon iltihabının kötüleştiğini ve kolondaki bağırsak bakterilerinde metabolizma ve tip dahil olmak üzere bir dizi değişiklik meydana geldiğini bildirdi. Bağırsak bakterilerindeki değişiklikler, IBD grubundaki kötüleşen semptomlarla gelişigüzel bir şekilde bağlantılıydı.

Bulgular, IBD hastalarının diyetlerindeki fruktoz miktarını ortadan kaldırmayı veya büyük ölçüde azaltmayı düşünmeleri gerektiğini göstermektedir. IBD'den muzdarip olanlar sonuç olarak daha büyük kanser riskiyle karşı karşıya kaldıklarından, hastalığın erken döneminde böyle bir diyet değişikliğinin kolon kanserine karşı korunmaya yardımcı olup olmayacağını belirlemek için ek araştırmalar gereklidir.

Medikaynak Referanslar

"Study Finds Direct Link Between Natural Sweetener And Gut Inflammation". Slashgear, 2020, https://www.slashgear.com/study-finds-direct-link-between-natural-sweetener-and-gut-inflammation-29640401/. Accessed 19 Oct 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler