Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Bu Ocak ayında Çin'in Wuhan kentinde bir otelde karantinadan çıkarılan Peter Daszak, 2019'un kapanış günlerinde ilk gizemli zatürre vakalarıyla bağlantılı yaban hayatı pazarı için yapmıştır. Daszak, o zamanlar, Huanan deniz ürünleri pazarının, sadece deniz ürünlerini değil, her türlü evcil ve egzotik vahşi hayvanları satan tezgahlardan oluşan bir kargaşa olduğunu ancak şimdi boş bir kabuk, covid-19 salgınına dönüşen ilk vaka kümesinden bu yana kapalı olduğunu belirtmiştir. Bir zoolog olan Daszak, bu yılın başlarında bu hastalığa neden olan virüsün kökenini araştırmak için gönderilen Dünya Sağlık Örgütü destekli ekibin bir üyesi olarak ziyaret etmiş olmakla birlikte SARS-CoV-2’de şu anda kötü şöhretli pazarın nasıl bir rol oynadığını değerlendirmek için gönderilmiştir. Araştırmacılar, henüz kimsenin bilmediğini ve hipotezlerin test edilmesi yıllar alacağını ifade etmişlerdir. Ancak Huanan salgınının bir hastalığın nedeni değil, sadece bir belirtisi olduğu açıktır. Yirmi yıldır, doğal dünyaya nasıl tecavüz ettiğimiz, bozduğumuz ve sömürdüğümüz ile insanlara bulaşan hayvan hastalıkları olan zoonozlar riski arasındaki bağlantıyı inşa eden kanıtlar bulunmaktadır. Bu bağlantılardan bazıları hala belirsiz ve her birinin ne kadar önemli olduğuna dair birbiriyle yarışan görüşler vardır. New York'taki Vahşi Yaşamı Koruma Derneği'nden Christian Walzer, bunun büyük, karmaşık ve oldukça fazla bilinmeyeni olduğunu belirtmiştir. Ancak araştırmacılar, tek bir şey söyleyecek kadar bildiklerini belirtmişler ve daha önce öğrendiklerimize göre hareket etmezsek, insan sağlığına ve covid-19 gibi pandemilerin zenginliğine yönelik maliyetlerin tekrarlanmaya devam edeceğine dikkat çekmişlerdir. Ayrıca bunun kesinlik en azından şu anda orada birçok aday hastalığın olduğunu bildikleri için olmadığını vurgulamışlardır. Walzer, son 15 yılda, kaç tane potansiyel patojen bulunduğunun anlaşılmasında gerçek bir patlama gördüğünü belirtmiştir.

Zoonoz riskinin artması

Geçen yıl bir BM biyolojik çeşitlilik paneli raporu, hayvanlarda 1,7 milyon keşfedilmemiş virüs olduğunu tahmin etmiştir. Bilim insanları hepsinin enfekte etmek için ihtiyaç duydukları özelliklere sahip olmayacağını belirtmişlerdir. Ancak her yıl insanlarda yaklaşık beş yeni bulaşıcı hastalık tespit edilmekle birlikte ortaya çıkan hastalıkların yüzde 70'i hayvansal kaynaklı mikroplardan kaynaklanmaktadır. Bu gelişmeleri yönlendiren önemli bir faktör, artan insan nüfusu ve yükselen yaşam standartlarıdır.

Tarım için açılmış her yeni yol, maden veya orman alanı, insanların potansiyel salgın hastalıklar taşıyan türlerle temas etme şansını artırmaktadır. Walzer, bizim bu yıkım kenarlarına sahip olduğumuzu, rahatsız edilmiş alanların, genellikle sadece birkaç yüz metre içeride olduğunu belirtmiş ve yiyecek tuzağı kurarsak, avlanacağımızı, ödül toplayacağımızı, canlı hayvan besleyebileceğimizi de sözlerine eklemiştir. Walzer, bu arayüzü biz oluşturuyorsak ve bunun, iletişim oranını artırdığınıda ifade etmiştir. Bu anlamda, zoonoz riskinin artması, esasen sadece bir sayı oyunudur. Bu virüsün kökeninin ayrıntılarına bakılmaksızın, vahşi yaşam pazarlarına ve ticaret yollarına ve hayvanların yetiştirilme veya yakalanma yöntemlerine değinmek, gelecekteki pandemi olasılığını azaltmanın etkili bir yoludur. Çin ve Vietnam, vahşi yaşam ticaretinin ve pazarlarının kalıcı olarak yasaklanacağını taahhüt etmelerine karşın doğa koruma uzmanları sorunun başka ülkelere kayabileceğinden korktuklarını belirtmişlerdir. Walzer, dünya çapında milyonlarca insanın da, yerli halklar da dahil olmak üzere, geçim kaynağı buğdaya güvendiğini ve haklarının ve ihtiyaçlarının korunması gerektiğini ifade etmiştir. Araştırmacılar çözümlerden birinin, yaban hayatını yemenin bir lüks olduğu ve beslenme gereksinimi oluşturmadığı büyük şehirlere odaklanan ticari ticaretin yasaklanması olabileceğini belirtmişlerdir.

Medikaynak Referanslar

Adam Vaughan, How our abuse of nature makes pandemics like covid-19 more likely, New Scientist, 3 March 2021

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler