Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yemek yerken bağırsaklarımız yemeği bir şekilde algılar ve onu sindirim sistemimiz boyunca hareket ettirir ve bunu nasıl yaptığı merak konusudur. Flinders Üniversitesi'nin hem insan hem fare bağırsak örneklerini kullanan yeni araştırması, 2021 Nobel Ödülü'nün odak noktası olan Piezo2 adlı dokunmaya duyarlı bir proteinin yalnızca parmaklarımızda değil, aynı zamanda bağırsaklarımızda da olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Çalışmanın baş yazarı Lauren Jones ‘Birçok insan kronik kabızlık gibi sindirim sorunları yaşamaktadır ancak bunların çoğunun altında yatan nedeni hala anlamıyoruz. Araştırmamız insan sindirim sistemi hücrelerinde dokunma veya basınç gibi fiziksel uyaranların algılanmasını sağlayan Piezo2 proteinini tanımladı. Hücreler daha sonra bağırsak kasılmalarını uyarmak ve gıdayı itmek için serotonin salgılar’ demiştir.

Geçen yıl uluslararası araştırmacılar Ardem Patapoutian ve David Julius, derideki dokunma ve sıcaklığın algılanmasından sorumlu reseptörlerle ilgili araştırmaları nedeniyle Nobel Fizyoloji/Tıp Ödülü'ne layık görülmüştür.

Flinders araştırma ekibi ayrıca yaşla birlikte bağırsaktaki Piezo2 düzeyinin azaldığını ve proteinin bağırsak serotonin hücrelerinden çıkarılması durumunda farelerde bağırsak hareketlerinin yavaşladığını keşfetmiştir.. Yazarlar, bunun yaşa bağlı kabızlığa katkıda bulunan bir faktör olabileceğini ve tedavi için bir yol açabileceğini söylemektedir.

Jones ‘Yaşa bağlı konstipasyon 80 yaş üzerindeki 2 yetişkinden birini etkiler. Herkes yaşamının bir noktasında konstipasyondan etkilenir. Bu nedenle konstipasyon gibi çeşitli bağırsak sorunu yaşayan birçok insanın yaşam kalitesini iyileştirmek için hedefe yönelik çözümler bulunabilmesinde altta yatan mekanizmaların keşfi son derece önemlidir. Bu araştırma özgün tedavilerin geliştirilmesi için yapı taşları sağlıyor’ demiştir.

Piezo2 proteinini konstipasyon ile kesin olarak ilişkilendirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulurken, yazarlar genel olarak araştırmanın bağırsak fizyolojisi anlayışımızda önemli bir ilerlemeye ve sindirim sorunlarının tedavisi için yeni hedeflere yol açtığını söylemektedir. Jones ‘Daha spesifik olarak, artık ağızdan alınan ve yalnızca bağırsaktaki bu hücreleri doğrudan etkileyen, dolayısıyla yan etkileri önemli ölçüde az olan tedaviler oluşturma potansiyeline sahibiz’ demiştir.

Medikaynak Referanslar

How a touch-sensing protein could stop constipation, Science Daily, March 2022
 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler