Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Chicago Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki yeni araştırmaya göre sigara içme yasağı olan topluluklarda astım atağı geçirip acil serviste müdahaleye ihtiyaç duyan çocuk sayısı yüzde 17 azaldı.

Araştırmacılar, Temmuz 2000 - Ocak 2014 arasında astımla ilgili acil servis ziyaretlerini gözden geçirdiler. Bu veriler, 14 farklı eyalette 20 hastaneden ve Columbia Bölgesi'nden geldi. Araştırmacılar, her hastane için, daha önce yapılan üç yıl boyunca yapılan ziyaret sayısını ve kapalı sigara içme yasağının yürürlüğe girdiği tarihten sonraki üç yıl içindeki ziyaret sayısını hesapladı.

Ekip toplamda 335.588 acil oda ziyaretinden verileri inceledi. Yasaklanması öncesi ve yasak sonrası karşılaştırmalar yaparken, mevsimsellik ve hasta cinsiyeti, yaş, ırk ve sosyo-ekonomik durum gibi şeyler de dahil olmak üzere çeşitli olası faktörleri kontrol ettiler.

Sonuçlar topluluklara göre değişmekle birlikte, çoğunlukla azalmıştır. 20 hastanenin tamamında, acil servis ziyaretlerinde azalma yasakları takiben her geçen yıl daha da arttı. Çocukların acil servis ziyaretleri bir yılda yüzde 8, iki yıl sonra yüzde 13, son üç yılda yüzde 17 azaldı.

Araştırmacılar ayrıca, astımla ilgili acil oda ziyaretlerinde çocuklarda sigara içilme yasağı olanların dışında, genel olarak ülke genelinde bir azalma olmadığını buldu. Bu da sigara yasaklarının olumlu etkisini destekleyici bir veri.

Medikaynak Referanslar

Ciaccio CE et al. Indoor tobacco legislation is associated with fewer emergency department visits for asthma exacerbation in children. Annals of Allergy, Asthma & Immunology, 2016; 117 (6): 641 DOI: 10.1016/j.anai.2016.10.005 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler