Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı'nın (IARC) en son küresel kanser yükü tahminlerine göre, meme kanseri artık dünya çapında en sık teşhis edilen kanserler listesinin başında yer almakla birlikte ilk kez akciğer kanserini geride bırakmıştır. Kadınlar arasında meme kanseri, 2020'de tahmin edilen 19,3 milyon yeni kanser vakasının %11,7'sini ve kadınlar arasında tüm kanser vakalarının yaklaşık %25'ini oluşturmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü'nün bir parçası olan IARC verilerine göre, akciğer kanseri yeni vakaların %1,4'ünü oluşturmaktadır. Bununla birlikte, akciğer kanseri, 10 milyon kanser ölümünün %18.0'ını oluşturarak, kanser ölümlerinin önde gelen genel nedeni olmaya devam etmektedir. Meme kanseri, 2020 yılında kadınlarda her 6 kanser ölümünden 1'ini ve genel olarak 685.000 ölümü oluşturan kanser ölümlerinde beşinci sırada yer almasına karşın veriler 159 ülkede insidans açısından birinci, 110 ülkede ise ilk sırada yer almaktadır.

IACR, meme kanseri vakalarındaki artışın, pek çok ülkede yaşam tarzı, sosyokültürel bağlamlar ve inşa edilmiş çevrelerdeki belirgin değişikliklerin etkilerine atfedilebileceğini belirtmiştir. Ayrıca bunlar arasında, gecikmiş çocuk doğurma, daha az çocuk sahibi olma, artan fazla kilo ve obezite oranları ve azalan fiziksel aktivite seviyelerinin de yer aldığı bildirilmiştir. IARC Direktörü Elisabete Weiderpass basın açıklamasında, bu yeni verilerin kanserin önlenmesine odaklanmanın önemini vurguladığını belirtmiştir. Weiderpass, önleme ve erken teşhis için etkili müdahalelerin mevcut olduğunu ve bu yıkıcı hastalığın öngörülen artışını kontrol etmek için kanser planlamasına entegre edilmesi gerektiğini ifade etmiştir. Weiderpass ayrıca, meme kanserinin erken teşhisi ve tedavisinin gerçek dünya pratiğine aşamalı olarak uygulanmasını destekleyen kanıta dayalı ve kaynak-tabanlı kılavuzlara duyulan yoğun ihtiyacın olduğunu sözlerine eklemiştir. Bu amaçla, WHO ve IARC, daha zamanında tanı ve kapsamlı tedaviye odaklanarak, nüfus düzeyindeki sonuçları iyileştirmek için 2021'de küresel bir meme kanseri girişimini başlatacaklarını bildirmişlerdir.

Dünya çapında en yaygın kanser teşhisleri

Yapılan araştırmalar meme kanseri ve akciğer kanserinden sonra dünya çapında en yaygın kanser teşhislerinin kolorektal kanser, prostat kanseri ve mide kanseri olduğunu göstermiştir. Akciğer kanserinden sonra kanserden ölümlerin önde gelen nedenlerin ise kolorektal kanseri, karaciğer kanseri, mide kanseri ve kadınlarda meme kanseri olduğu bildirilmiştir. IACR, 5 kişiden 1'inin yaşamları boyunca kansere yakalanacağını ve 8 erkekten 1'inin ve 11 kadından 1'inin bundan hayatını kaybedeceğini tahmin etmektedir. Kadınlar arasında meme kanseri en yaygın kanser türü ve kanserden ölümlerin en yaygın nedeni olmakla birlikte kolorektal kanser ve akciğer kanseri, sırasıyla ikinci ve üçüncü en yaygın kanser türleri ve üçüncü ve ikinci en yaygın kanser ölüm nedeni olmuştur. Araştırmacılar erkekler arasında akciğer kanserinin en yaygın kanser türü ve kanserden ölümlerin en yaygın nedeni olduğunu belirtmişlerdir. Prostat kanseri ve kolorektal kanser, ikinci ve üçüncü en yaygın kanser türleri olmakla birlikte karaciğer kanseri ve kolorektal kanser, kanser ölümünün ikinci ve üçüncü en yaygın nedenleri olmuştur. Ajans, dünya çapında tahmini 28,4 milyon yeni kanser vakasının 2040 yılında ortaya çıkmasının öngörüldüğünü ve bunun, 2020'deki 19,3 milyon vakaya kıyasla %47'lik bir artış olduğunu belirtmiştir. Ajans, tahminlerini 185 ülkeyi ve 36 kanser türünü izleyen ve IARC Küresel Kanser Gözlemevi aracılığıyla erişilebilen GLOBOCAN 2020 veritabanından aldığını bildirmiştir.

Medikaynak Referanslar

Sharon Worcester, Most Common Cancer Diagnosis Globally: Breast Surpasses Lung, Medscape,  Dec 17, 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler