Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Virüs hızla yayılıyor. 21 Ocak'ta, bildirilen yaklaşık 300 vaka vardı. Bu rakam beş gün önce ifade edilen rakamın 7 katı. Geçtiğimiz hafta, Güney Kore, Tayland ve Japonya'daki yetkililer de ülkelerinden vaka bildirdiler. Londra'daki Imperial College araştırmacısı, virüsün Wuhan dışına çıkanların sayısına dayanarak salgının 1700 kişiye bulaşmış olabileceğini modelledi.

Hala resmi bir adı olmayan virüse 2019-nCOV deniyor. Virüs hem ölümcül şiddetli akut solunum sendromu (SARS) hem de Ortadoğu solunum sendromu (MERS) virüslerinin bir akrabasıdır. Virüslü kişiler, öksürük veya solunum güçlüğü gibi diğer alt solunum yolu enfeksiyonu semptomlarıyla birlikte ateş bildirirdiler. Çin'de enfekte olan ilk insanların virüsü Wuhan’ın canlı hayvan ve deniz ürünleri pazarlarından birinde, muhtemelen bir hayvandan yakaladığı düşünülüyor. Japonya, Güney Kore ve Tayland'daki vakalar da dahil olmak üzere toplam vakaların yaklaşık % 95'i daha önceden Wuhan'da bulunmuş insanlar olduğu açıklandı.

Virüs daha önce insanlarda görülmedi ve nasıl yayıldığına dair bilgiler hala gelişiyor.

Geçen hafta, Çin'deki virüsü izleyen hükümet yetkilileri ve araştırmacılar, Nature dergisine virüsün en azından SARS kadar hızlı yayılmadığını, ancak insandan insana kolayca yayılmadığını söylediler. Ancak bu görüş SARS uzmanı Zhong Nanshan'ın müdahalesinin ardından tekrar gözden geçiriliyor. Devlet Temel Solunum Hastalıkları Laboratuvarı'nı yöneten Zhong, 20 Ocak'ta Wuhan'ı ziyaret ettikten sonra, Guangzhou'daki, 14 tıbbi çalışanın sadece bir virüs taşıyıcısı tarafından enfekte olduğunu doğruladı ve bazı insanların "süper taşıyıcı olabileceklerine dikkat çekti. Hastalığın daha fazla yayılmasını durdurmak amacıyla, enfekte olmuş insanların Wuhan'dan ayrılmasını yasaklamak, en öncelikli konulardan biri olduğunu vurguladı.

Araştırmacılar da, genom dizilerini yayınlama ve paylaşmada önemli bir rol oynamışlardır. Dört farklı araştırma grubu altı virüs örneğinin genomlarını sıraya koydu ve altı tanesinin analizleri de virüsün SARS'ın bir akrabası olduğunu onayladı.

Çin hükümetinin hatırlattığı üzere, SARS’ın 770 kişiyi öldürdüğü 2002-2003 global olarak hızla yayıldı ve enfekte olanların %15’i ölmüştü- en azından şimdiye kadar mevcut olan salgından çok daha yüksek bir hızda ilerledi. SARS'ın aksine, bu kez hükümet ve araştırmacılardan yanıt daha hızlı, daha güvenli ve daha şeffaf oldu.

Hala yapılacak çok şey var ve hızlı davranılması gerekiyor. Virüsün orijinal kaynağı doğrulanmalıdır. Araştırmacılar, hayvan pazarından alınan sürüntülerde virüs izleri buldular. Yetkililer, pazarın kapatılmasını ve sterilize edilmesini ilk öncelikleri haline getirdiler, ancak bunu yapmak için acele etmeleri hayvanları test etme şanslarını ellerinden almış olabilir. SARS virüsünü yarasalar ile insanlara iletildiğini biliyoruz. Diğer sorular, yeni vakalar için bulaşma yöntemini doğrulamanın yanı sıra virüsün ciddi hastalıklara neden olma yeteneğini anlamaktır. Virüsün ne kadar evrimleştiğini anlamak için enfekte kişilerden virüs genomlarının sürekli dizilenmesi gerekecektir.

Çin Yeni Yılı'nı kutlamak için yaklaşık 7 milyon insan 100 ülkeden Çin’de 400 şehre uçmaya hazırlanıyordu. Bu salgının küresel bir sağlık aciline dönüşmesini engellemek herkesin görevi.

Medikaynak Referanslar

“Stop the Wuhan coronavirus” Nature, Vol 577, doi: 10.1038/d41586-020-00153-x, 23 January 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler