Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Temmuz ayında, Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi başkanı George Gao, endişe verici bir makale yayınlamış ve yayınlanan makalede Gao ve meslektaşları, yeni bir tür domuz gribinin Çin domuzlarında hakimiyet kurmaya başladığını ve insanlara yayıldığını keşfettiklerini bildirmişlerdir. Gao, keşfettikleri bu yeni domuz gribinin pandemik virüs adayının tüm özelliklerini taşıdığını ifade etmiştir. Aynı ay, Avrupalı virüs bilimciler, Avrupa domuzlarında benzer şekilde endişe verici bir domuz gribi konusunda uyarıda bulunmuşlardır. Araştırmacılar grip salgınlarının düzenli olarak gerçekleştiğini bildiklerini ancak hala COVID-19'dan sarsılırken birinin yeni gribe vurulursa bunun olmasını durdurabilir miyiz endişesi yaşadıklarını belirtmişlerdir. 2004'te ABD virologları başka bir domuz gribi türü konusunda uyarmış ve beş yıl sonra salgın olmuştur. Araştırmacılar uyarının o kadar yaygın bir şekilde göz ardı edildiğini ve salgının birçok virolog için bile sürpriz ve domuz gribinin sadece bir başlangıç olduğunu belirtmişlerdir. Virologlar, son yıllarda, COVID-19 ile doğru olan SARS ve MERS uyarılarının arkasındaki gibi kuş gribinden koronavirüslere kadar potansiyel salgınlar konusunda uyarıda bulunmuşlar ve Güney Asya'da süper ölümcül Nipah virüsü solunum damlacıklarının insanlar arasında yayılmaya başladığını, çok azının bunu duyduğunu belirtmişlerdir.

Araştırmacılar piyasada birçok potansiyel pandemik virüsün olduğunu ve bazılarının şu anda mücadele ettiğimiz virüslerden çok daha kötü olduğunu ifade etmişlerdir. Hastalık uzmanları yıllardır uyarılar yayınlıyorlar, ancak COVID-19 dünyanın bir salgına ne kadar hazırlıksız olduğunu göstermiştir. Araştırmacılar Wuhan'daki bir laboratuarın, COVID-19'u ortaya çıkaran çok virüsler konusunda uyardığını ancak kimsenin bir şey yapmadığını belirtmişlerdir. Bu pandemi nihayet bunu değiştirecekse, o zaman etrafındaki uyarı işaretlerini nasıl kaçırdığımızdan dersler çıkarılmalıdır. Önce insanlığın başka bir salgının eşiğinde olduğu 2003 yılına geri döndüğümüzde, SARS'a neden olan koronavirüs, bir önceki yıl Çin'de ortaya çıkmış ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğindeki küresel bir çabadan önce 26 başka ülkeye yayılmıştır. Araştırmacılar başlangıçta, virüsün misk kedisinden geldiğinin düşünüldüğünü ancak bunun yanlış bir düşünce olduğunu belirtmişlerdir.

Pandemilerin kitlesel yıkımı

Wuhan Viroloji Enstitüsü'nden Zheng-Li Shi ve meslektaşları yaptıkları bir çalışmada, insan patojenleri de dahil olmak üzere birçok virüs taşıdığı bilinen yarasalara bakmaya karar verdiklerini belirtmişlerdir. 2005 yılında, Hong Kong Üniversitesi'nden Shi ve Kwok-Yung Yuen, hem Hong Kong'da hem de Wuhan'ın bulunduğu ve daha sonra COVID-19'un ortaya çıktığı Hubei eyaletinde ortak at nalı yarasalarında SARS'ın arkasındaki benzer yüzlerce koronavirüsü keşfettiklerini bildirmişlerdir. Ayrıca araştırmacılar, Çin'de gıda ve geleneksel ilaç pazarlarında yarasa ve yarasa ürünlerinin artan varlığın dikkat çekerek gelecekteki salgınları önlemek için çaba gösterilmesi çağrısında bulunmuşlardır.

Aslında tüm bunlar, pandemiye hazırlıklı olmanın planlamasını, gözetimini ve maliyetini paylaşmak için küresel mekanizmaya uyarılarda bulunmaktadır. Araştırmacılar ülkelerin endişe verici salgınlar ilan etmesini gerektiren Uluslararası Sağlık Yönetmelikleri (UST) adlı bir anlaşmamız olduğunu, yine de, COVID-19'da göründüğü gibi, beyanların doğru olmayabileceğini ve DSÖ'nün sahadaki gerçekleri kontrol etme hakkının olmadığını belirtmişlerdir. Sonuç olarak pandemilerin de kitlesel yıkıma neden olduğunu zor yoldan da olsa öğrendik. Araştırmacılar hükümetlerin, küreselleşen sonraki hastalıklara çılgınca yanıt vermeye çalışmak yerine, salgınları önceden tahmin etmek ve durdurmak için bir plana ihtiyaçları olduğunu, yeni bir salgın için uyarıda bulunduklarını ve şimdi harekete geçme zamanı olduğunu vurgulamışlardır.

Medikaynak Referanslar

Debora Mackenzie, The covid-19 pandemic was predicted – here's how to stop the next one, New Scientist, 16 September 2020

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler