Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yıllardır düzenli egzersiz yapmanın MS oluşum riskini azaltabileceği konuşulmaktaydı. Bu hipotezin doğruluğunu test etmek için Harvard Üniversitesi’nde görev yapan bir grup bilim insanı bir araştırma yaptılar.

Ekip, geçmişte iki farklı sağlık çalışmasına katılan 193.000'den fazla kadının verisini değerlendirdi. Bu bireyler 1976'dan başlayarak 20 yıl boyunca takip edildi. Her kadın mevcut fiziksel aktivite seviyeleri hakkında ayrıntılı anketler doldurdu. 20 yıl boyunca toplamda 341 kadında MS vakası izlendi.

Veriler harmanlandıktan sonra, araştırmacılar her bir bireyin haftada bir gerçekleştirdiği egzersiz saatlerini ve ne tür egzersiz yaptıklarını hesapladı. Grup, etnik köken, yaş, sigara içme, 15 yaşındayken ikamet yeri, 18 yaşında vücut kitle indeksi ve vitamin D takviyesi alımı için sonuçları düzenledi.

Analiz tamamlandıktan sonra veriler, beklentinin aksine egzersizin MS görünümüyle herhangi bir şekilde ilişkili olmadığını gösterdi.

Baş araştırmacı "Genel olarak, herhangi bir yaş ve MS'de tutarlı bir egzersiz ilişkisi yoktu, egzersizin hastalığı olan insanlar için yararlı olduğu gösterildi, ancak egzersizin MS geliştirme riskine karşı korunması olasılığı düşük görünüyor" dedi.

"Fiziksel aktivitenin genel sağlığa olan faydaları göz önüne alındığında, MS'li kişilerin fiziksel aktivitesinin bir miktar fayda sağlayabileceğini düşündüren yeni çalışmalara ek olarak, çalışma hipotezimiz fiziksel aktivitenin MS riskinde azalmayla ilişkili olacağıydı. Şu an için MS için farklı bir çalışma planımız yok ancak gelecekte MS hastalarında sağlıklı yaşamı geliştirme ve yaşam kalitesini yükseltme konusunda fiziksel aktivitenin rolünü daha iyi anlamak için zaman ve para harcayacağız".

MS ve ilgili risk faktörleri hakkında daha fazla şey öğrenilmesi gerekiyor. Kuşkusuz daha fazla araştırma bu zayıflatıcı durumun önlenmesi için gerekli önerileri oluşturabilecektir.

Medikaynak Referanslar

Dorans KS et al. Physical activity and the incidence of multiple sclerosis. Neurology October 25, 2016 vol. 87 no. 17 1770-1776

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler