Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

İmmün sistem için uykunun önemine ışık tutacak yeni bir çalışma yapıldı. Araştırmacılar uyku ile enfeksiyon riskinin daha düşük olduğu bir zaman sağlanarak immün sisteme yeniden toparlanmak için bir şans verildiğini iddia ettiler.

İnsan vücudunun immün sisteminin temelinde kan dolaşımında çok miktarda T hücresi bulunur ve bu hücreler vücuda girebilecek virüsler ve diğer patojenler için saldırıya hazır halde beklerler. Araştırmacılar yaptıkları bu çalışmada uyku boyunca immün sistemin kendini nasıl yenilediğine ışık tuttular. Uyku sırasında enfeksiyon riskinin daha düşük olmasını kullanan immün sistemin, kan dolaşımındaki bazı T hücre alt gruplarının miktarını azalttığını gördüler.

Beyaz kan hücrelerinin bir tipi olan T hücreler, insan immün sisteminin temelini oluşturuyor. Araştırmacılar vücudun, uyku fazında bile, ihtiyacı olduğu durumda patojenlerle savaşmak için kullanabileceği T hücreler, büyüme hormonları ve epinefrini salgılamaya hazır olduğunu belirtiyorlar. Yaptıkları ’uyku-uyanıklık’ çalışmasında yetersiz uyku uyumanın immün sistemi nasıl etkilediği sorusuna cevap arıyorlar.

Araştırmacılar çalışmalarına ortalama yaşları 25 olan 14 gönüllü erkek katılımcıyı dahil ettiler. 2 tane 24 saatlik çalışmada bu katılımcıların uyku-uyanıklık döngülerini incelediler. Birinci çalışmada katılımcılara 23:00-07:00 saatleri arasında uyumalarına izin verirken, ikinci çalışmada katılımcılardan 24 saat boyunca uyanık kalmalarını istediler. Her 24 saatlik periyodda her gönüllüden 1,5-3 saat arası değişen aralıklarda kan örnekleri aldılar.

Uyuyan grup arasında uykuya daldıkları 3 saat içinde ölçülen tüm T hücre alt gruplarında azalma olduğunu gördüler. Bununla birlikte uyumalarına izin verilmeyen katılımcılarda ise T hücre sayılarının yüksek kaldığını gözlemlediler. Araştırmacılar, uyku sırasında T hücrelerin kan dolaşımından nereye gittiklerinin ise hala bir gizem olarak kaldığını, sağlıklı bireylerde uyku süresince bu hücrelerin nereye göç ettiklerinin takip edemediklerini belirttiler. Bu konuyla ilgili daha önce yapılan çalışmalarda bu hücrelerin lenf nodlarında toplandıklarına dair işaretler bulunduğunu aktardılar.

Araştırmacılar çalışmaları ile sağlık için düzenli uykunun neden bu kadar önemli olduğuna dair bir ipucu elde etmiş olduklarını belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Besedovsky et al. Nocturnal sleep uniformly reduces numbers of different T-cell subsets in the blood of healthy men. American Journal of Physiology - Regulatory, Integrative and Comparative Physiology, 2016; 311 (4): R637

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler