Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Metabolik sendrom, günümüzde çok yaygın olan tip 2 diyabet, inme, kalp hastalığı ve diğer ciddi hastalıklara yakalanma riskini artırabilen bir sağlık durumları kümesidir. Bir kişi sadece bir risk faktörüne sahip olabilir. Bununla birlikte bu risklerden bir tanesine sahip olmak, diğerlerine sahip olma olasılığını arttırır. Üç veya daha fazla risk faktörü taşıyan bireylere ise metabolik sendrom tanısı konur.

Ulusal Kolesterol Eğitim Programı Yetişkin Tedavi Paneli III raporunda (NCEP / ATPIII) metabolik risk faktörleri; bir erkek için 102 cm (40,2 inç) ve bir kadın için 88 cm (34,6 inç) ve daha büyük bir bel çevresine sahip olmak, kan trigliserit düzeyinin 150 mg/dl veya daha yüksek olması, HDL kolesterol seviyelerinin erkekler için 40 mg/dl'nin ve kadınlar için 50 mg/dl'nin altında olması, 130/85 mm Hg veya yüksek kan basıncına sahip olmak ya da yüksek tansiyon için tedavi görüyor olmak, açlık kan glikozunun 100 mg/dl veya daha yüksek olması veya diyabet için tedavi görüyor olmak şeklinde tanımlanmıştır.

Yapılan çalışmaların çoğunda, yetersiz uyku ile yüksek obezite, diyabet riski ve diğer metabolik bozukluklar arasındaki ilişki gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu çalışmalarda yatma vaktindeki düzensizliğin ve uyku süresinin de bir faktör olup olmadığı netleştirilememiştir.

En Büyük Risk, Uyku Düzeninde Sık Değişiklik

Yapılan yeni bir çalışmada, düzensiz uykunun, sirkadiyen bozulması için potansiyel bir belirteç olup olmadığı ve metabolik anormalliklerle arasındaki ilişki kesitsel ve prospektif olarak araştırıldı. Araştırmacılar yaptıkları araştırmada, Çok Etnikli Ateroskleroz Çalışmasına katılan kadın ve erkeklerle ilgili verileri kullandılar. 45 ila 84 yaşları arasındaki 2.003 kişide uyku düzeninin değişkenliği ile metabolik risk faktörlerinin gelişimi arasındaki ilişkiyi incelediler.

Çalışma kapsamında katılımcılar 2010-2013 yılları arasında 7 gün boyunca el bilek takip cihazı kullandılar. Bu cihazlar katılımcıların 1 haftalık uyku aktivitesi kaydetti. Buna ek olarak katılımcılar da bir uyku günlüğü tuttular ve yaşam tarzları, uyku alışkanlıkları ve diğer sağlık bilgileriyle ilgili anketleri tamamladılar. Ortalama takip, 2016 ve 2017 yılına kadar 6 yıldı ve bu süre zarfında araştırmacılar her türlü "metabolik anormalliği" kaydettiler.

Araştırmacılar, yatma düzeninde veya uyku sürelerindeki her 1 saatlik günlük değişim için, metabolik risk faktörleri geliştirme riskinin %27 oranında arttığını buldular. Alınan uyku miktarı ve diğer yaşam tarzı faktörlerini göz önünde bulundurduktan sonra bile, yatma zamanı veya bir gece uykusu süresindeki her 1 saatlik farkın, olumsuz metabolik etkiyi arttırdığını gördüler.

Analiz, yatma zamanında ve uyudukları saat sayısında en fazla değişkenlik gösteren bireylerin metabolik risk faktörlerine sahip olma ihtimalinin yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca, ilişki ortalama uyku süresinden bağımsızdı.

Araştırmacılar, sonuçların düzenli bir uyku takvimi sağlamanın yararlı metabolik etkilere sahip olabileceğini gösterdiğini belirttiler.

Medikaynak Referanslar

Tianyi Huang, Susan Redline. Cross-sectional and Prospective Associations of Actigraphy-Assessed Sleep Regularity With Metabolic Abnormalities: The Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis, Diabetes Care 2019 May; dc190596.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler