Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Geçtiğimiz on yılda, geleneksel sigara tüketimi azalırken, e-sigara kullanımı artmıştır. Elektronik sigara içmek, e-sıvılar ısıtıldığında ve inhale edildiğinde akciğerleri aroma kimyasallarına maruz bırakır. Tatlandırıcı kimyasalların yemek için güvenli olduğu düşünülürse, e-sigara genellikle geleneksel sigaralara karşı daha sağlıklı bir alternatif olarak kabul edilebilir. Önceki çalışmalar, e-sigaralarda kullanılan lezzetlerin akciğer hücrelerinde enflamatuvar ve oksidatif stres yanıtlarına neden olduğunu göstermektedir. E-sigara kullanıcıları, sigara içmeyenlere kıyasla kandaki oksidatif stres belirteçlerinin artmış düzeylerini de göstermektedir. Bununla birlikte, bu kimyasalların teneffüs edilmesindeki sağlık etkileri iyi anlaşılmamıştır.

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Rochester Tıp Merkezi'ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen bu yeni araştırmada, nikotin içermeyen aromalı e-sıvıların geleneksel sigara içmekten daha güvenli olduğu varsayımını test edildi. Çalışmada, yaygın olarak kullanılan aroma kimyasallarının yanı sıra nikotinsiz e-sıvıların direkt olarak bağışıklık hücrelerinde, monosit adı verilen bir beyaz kan hücresi alt tipindeki etkileri değerlendirildi.

Bilinmeyenler Çok, Kurallar Az

Araştırmacılar, e-sigara aroma kimyasallarına ve e-sıvılara maruz kalmanın, oksidatif stres aracılığında enflamasyon ve doku hasarı için iyi bilinen iki biyolojik belirtecin daha yüksek üretimine yol açtığını gördüler. Ayrıca, aroma veren kimyasalların birçoğu önemli hücre ölümüne neden oldu ve bazıları diğerlerinden daha toksikti. Tarçın, vanilya ve tereyağı aromalı kimyasallar en toksik olanlardı, e-sıvıların aromalarını karıştırmanın beyaz kan hücrelerine en fazla toksisiteye neden olduğunu gösterildi.

Araştırmacılar, şeker, pasta, tarçın ve gizemli karışımların, genç e-sigara kullanıcılarına çok çekici geldiğini fakat elde ettikleri bilimsel bulguların, e-sıvı aromaları için düzenleyici kurumların halk sağlığını korumak için harekete geçmesi gerektiğini gösterdiğini belirttiler.

Araştırmacılar yaptıkları çalışmada, doğrudan monositik kan hücrelerini e-sıvılara maruz bıraktıklarını, hücreleri e-sıvı aerosollere hava-sıvı arabirim sisteminde maruz bırakarak canlı elektronik sigara içmeyi taklit etmek için daha ileri araştırmalar yapmayı planladıklarını aktardılar. Ayrıca, e-sigaraların zararlı etkilerini değerlendirmek için uzun dönem insan çalışmalarına da ihtiyaç olduğuna dikkat çektiler.

Medikaynak Referanslar

Thivanka Muthumalage, Melanie Prinz, Kwadwo O. Ansah, Janice Gerloff, Isaac K. Sundar, Irfan Rahman. Inflammatory and Oxidative Responses Induced by Exposure to Commonly Used e-Cigarette Flavoring Chemicals and Flavored e-Liquids without Nicotine. Frontiers in Physiology, 2018; 8 DOI: 10.3389/fphys.2017.01130

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler