Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Çoğu Amerikalı ebeveyn, gençlerinin video oyunları oynamak için çok fazla zaman harcadığını düşünüyor, ancak birçoğu da bunun tipik ergenlik davranışı olduğuna inanıyor. Michigan Üniversitesi CS Mott Çocuk Hastanesi Ulusal Anketi'nden çıkan yeni bir rapora göre, ebeveynlerin %86'sı gençlerin video oyunları ile çok fazla zaman harcadıklarını "kabul etti" veya "kesinlikle kabul etti". Ankette, genç erkeklerin yaklaşık %41'i ve ergen kızların %20'si her gün video oyunu oynuyor. Günlük oynayan gençlerin ebeveynlerinin yarısından fazlası, çocuklarının günde en az üç saat oyun oynadığını söyledi. Bununla birlikte, bu ebeveynlerin %78'i gençlerin diğer gençler kadar veya daha az süre oyun oynadığını düşünüyor.

Video Oyunları: Gençler için Fayda mı Zarar mı?

Video oyunları, ödüller veya oyun sürelerine bağlı geri bildirimler gibi özelliklerle gençler arasında uzun süre oynamayı teşvik etmek için tasarlanmıştır. Araştırmacılar, bazı gençlerin -özellikle dikkat sorunları olanların- sürekli olumlu geri bildirimlere ve video oyunlarına, bunların gönderdiği uyarılara özellikle duyarlı olabileceğini belirtiyor. Ebeveynlerin %71'i video oyunlarının gençler üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğine inanırken, birçok ebeveyn de oyunun günlük yaşamın diğer yönlerine müdahale ettiğini bildirdi. Ebeveynlerin neredeyse yarısı, oyun oynamanın "bazen" veya "sık sık" ailenin gençlerle olan faaliyetlerinin önüne geçtiğini belirtti ve ebeveynlerin %46'sı oyun oynamanın uykuyu azalttığını düşünüyor.

Kabaca ebeveynlerin üçte biri oyunların gençlerin ev ödevlerini aksattığını ya da akranlarıyla oyun dışında harcayabilecekleri zamana müdahale ettiğine inanıyor. Ebeveynlerin yaklaşık %31'i oyunun okulla ilgili aktiviteler için olan zamandan yediğini söyledi. Ayrıca, her gün oyun oynayan çocukları olan ebeveynlerin %42'si, video oyunları oynamanın gençlerin ruh hallerini olumsuz etkilediğini bildirdi.

Araştırmacılara göre birçok oyun karmaşık ve zorlayıcıdır ve bu durum genellikle o oyunu daha çekici kılar, bunun yanı sıra bazı çocuklar, oyunlardaki zihinsel antrenmanın ve oyunlardan öğrendikleri bilginin harcadıkları zamana değdiğini düşünüyorlar. Kabaca ailelerin %54'ü oyun oynamaya zaman sınırı koymaya çalıştıklarını ve %44'ü şiddet içeren aşırı grafik öğeleri gibi belirli içeriklerden kaçınmak için oyunları kısıtlamaya çalıştıklarını söyledi. Ebeveynlerin dörtte üçü, diğer faaliyetleri teşvik ederek oyun oynamayı sınırlamaya çalışırken, %23'ü video oyunlarına ayırdığı süreyi azaltan gençlere ödül verdi ve %14'ü oyun ekipmanlarını gizleme yoluna başvurdu. Ebeveynler aynı zamanda sadece oyunların gençlerin uykularına engel olmamasını sağlamak için de çeşitli stratejilere başvurabilirler.

Araştırmacılara göre birçok genç, en iyi şekilde çalışması için ihtiyaç duydukları 8-9 saatlik uykuyu kronik olarak alamıyor ve bazı çocuklar için bu sorun oyun oynamaya ayrılan süreden kaynaklanıyor.

Medikaynak Referanslar

Parents Think Teens Spend Too Much Time Playing Video Games - Medscape - Jan 20, 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler