Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Norovirüs enfeksiyonu ani başlangıçlı şiddetli kusma ve ishale neden olabilir. Norovirüsler oldukça bulaşıcıdır. Genellikle hazırlık sırasında kontamine olan yiyecek/su yoluyla veya kontamine yüzeyler yoluyla bulaşmaktadır. Norovirüs enfeksiyonu en sık olarak hastane, bakım evi, çocuk bakım merkezi, okul ve yolcu gemisi gibi kapalı ve kalabalık ortamlarda ortaya çıkmaktadır.

İshal, mide ağrısı ve kusma tipik olarak maruziyet sonrası 12 - 48 saatte başlar. Norovirüs enfeksiyonu belirtileri genellikle 1 - 3 gün sürmektedir.

Norovirüs Enfeksiyonu Belirtileri

Bulantı, kusma, mide ağrısı veya krampı, sulu veya gevşek ishal, halsizlik, hafif ateş, kas ağrısı

Norovirüs Enfeksiyonu Bulaşıcılığı

Norovirüsler oldukça bulaşıcıdır. Virüs dışkı ve kusmuk ile atılır. Virüs hastalık belirtilerinin görülmesi ile başlayıp iyileşmeden birkaç güne kadar yayılmaya devam eder. Norovirüsler yüzeylerde ve nesnelerde günler veya haftalarca kalabilir. İyileştikten sonra birkaç hafta boyunca dışkıda virüs bulunabilir. Norovirüs enfeksiyonu olan bazı kişiler semptom göstermeyebilir. Ancak yine de bulaşıcıdır.

Norovirüs Nasıl Bulaşır

Kontamine yiyecek ve su tüketimi, virüs içeren yüzey veya nesneyle temas ve enfeksiyonu olan kişi ile yakın temas sonucu bulaşır.

Komplikasyonlar

Çoğu insan tedavi olmaksızın tamamen iyileşir. Özellikle küçük çocuklar, yaşlılar ve diğer tıbbi rahatsızlıkları olan kişilerde kusma ve ishal ciddi şekilde dehidratasyona neden olabilir ve tıbbi müdahale gerektirebilir. Dehidratasyon belirtileri halsizlik, ağız ve boğaz kuruluğu, bilinç bulanıklığı, baş dönmesi ve idrar çıkışında azalmayı içerir.

Norovirüs Enfeksiyonundan Korunmak İçin Neler Yapılmalı

Norovirüs enfeksiyonu oldukça bulaşıcıdır. Birçok norovirüs türü vardır. Norovirüs enfeksiyonuna birden fazla yakalanmak mümkündür.

-Özellikle tuvaleti kullandıktan veya bebek bezini değiştirdikten sonra, yiyecek hazırlamadan önce, yemeden veya içmeden önce ellerin sabun ve suyla en az 20 saniye yıkanması (Alkol bazlı el dezenfektanları norovirüslere karşı sabun ve su kadar etkili değildir)
-Kontamine yiyecek ve sudan kaçınılması
-Meyve ve sebzeleri yemeden önce yıkanması
-Deniz ürünlerinin iyi pişirilmesi
-Kontamine yüzeylerin eldiven giyerek klorlu solüsyon ile temizlenmesi
-Seyahatlerde yalnızca pişmiş gıda tüketilmesi

Hastalık sırasında ve semptomlar sona erdikten sonra 2 - 3 gün boyunca norovirüs enfeksiyonunun yayılmasını önlemek için:
-Başkaları ile yakın temastan kaçınmak
-Ellerin sabun ve suyla yıkanması
- İşe gidilmemesi
-Kusmuk ve dışkının dikkatli bir şekilde atılması
-Kirlilerin tek kullanımlık eldivenler giyerek plastik torbalara koyup atılması
-Seyahat edilmemesi

Medikaynak Referanslar

MayoClinic, Noroviruse Symtomps and Diagnosis, April 2022. 

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler