Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Artrit (eklem iltihabı) genellikle insanlar yaşlandıkça ortaya çıkan "aşınma ve yıpranma" kaynaklı bir rahatsızlık olarak görülmektedir. Artritten mustarip dizlerin eklem kıkırdaklarında genellikle görülebilir hasar mevcuttur. Daha önceki araştırmalar egzersiz ve diz artriti arasında olası bir bağlantıya işaret etmiş olsa da günümüzde fiziksel aktivite miktarının böyle bir etki yaratmadığı anlaşılmış durumdadır.

Egzersizin dizler üzerinde nasıl bir etki bıraktığını araştıran İngiltere’deki Southampton Üniversitesi'nden Lucy Gates ve meslektaşları, başlangıçta hiçbir diz ağrısı veya diğer artrit bulguları olmayan 5000 civarında insanın yer aldığı altı çalışmanın bulgularını bir araya getirmiştir.

Öncelikle, katılımcılara spor yapma, yürüme ve bisiklet kullanma gibi egzersizleri ne sıklıkta yaptıkları sorulmuştur. Her hafta egzersiz için harcadıkları ortalama süreyi kaydetmişler ve aktiviteleri metabolik hızlarına göre derecelendirmişlerdir. Beş ila 12 yıl süren çalışmaların sonunda, insanlara sıkça diz ağrısı yaşayıp yaşamadıkları veya bu süre zarfında artrit tanısı konup konmadığı sorulmuştur.Çalışma analizleri ile varılan sonuca göre, artrit geçirme ihtimali aktivite seviyeleri veya her hafta egzersiz için harcanan süre veya metabolik hız değerleri ile korele değildi.

Bu çalışmaların sonucunda "kesinlikle hiçbir ilişki yoktur denebilecek bir aşamaya gelinememiş olmakla beraber, böyle bir etkinin ortaya konmamış olması da önemli bir gelişme. Gates’e göre her bir aktiviteye göre riski değerlendirmek için daha fazla çalışma yapılmalı ve sonraki aşamada, farklı ağırlık-taşıma aktivitelerinin diz artriti üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmelidir

Medikaynak Referanslar

Arthritis and exercise: Knees aren't affected by how much physical activity you do | 23 November 2021 New Scientist.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler