Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kanser hastası 65 Yaşındaki Nancy Howe ve egzersiz onkolojisi hakkında bir yaşam öyküsü.

1997 yılıydı ve Howe baş boyun kanseri için ameliyat olmuştu. Şimdi 7 haftalık radyasyon tedavisine ve buna bağlı yan etkilere en çok da ağır bir halsizliğe yorgunluğa dayanmak zorundaydı. Howe her zaman fiziksel olarak aktifti, ancak yaralanmalar nedeniyle egzersiz yapamadığında kas kaybetti ve depresif hissetti. Arizona Phoenix’den Howe Ne kadar aktif kalırsam o kadar daha iyi olacağımı biliyordum" demiştir.

Howe, 1990'ların sonlarındaki klasik, alışıldık tavsiye olan doktorunun kanser tedavisi sırasında dinlenme emrine meydan okudu. Birkaç gün bile olsa spor salonuna gitmeye devam etti, tüm yapabildiği egzersiz bisikletini birkaç dakika sürmek ve mahallesinde dolaşmaktı. Sürekli hareket etme içgüdüsüne karşılık verdi.

65 Yaşındaki Howe, Tedavi sürecindenherkesin beklediğinden çok daha iyi geçirdim. Daha fazla enerjim vardı ve çok fazla kas kaybetmedim, bu da radyasyon tedavisinden sonra iyileşmemi kolaylaştırdı." Howe bilmeden, bugün tıpta kabul görmeye devam eden bir fikri benimsemişti: Egzersiz kansere karşı güçlü bir silahtır. Hızla büyüyen egzersiz onkolojisi alanındaki araştırmalar, fiziksel olarak aktif kalmanın kanser tedavisi sırasında semptomları ve yan etkileri iyileştirdiğine dair çok az şüphe bırakmıştır. Ve şimdi, egzersizin bazı kanserler için riski azalttığına ve hastalığın belirli formları teşhisi konduğunda ölme olasılığını azalttığına dair sağlam kanıtlar var. Yine de bazı onkologlar da dahil olmak üzere birçok kişinin zihninde, egzersiz ve kanser bir araya gelmiyor, diyor Penn State Kanser Enstitüsü'ndeki Onkoloji, Beslenme ve Egzersiz Grubu direktörü PhD, Kathryn Schmitz.

Moving Through Cancer'ın yazarı egzersiz onkoloğu Schmitz, Sokaktaki ortalama kişiye kanser hastası olan teyzenizin egzersiz yapıp yapmaması gerektiğini sorarsanız, "hayır, dizlerinin üzerinde bir battaniyeyle oturması gerekir" diyecekler. Kardiyologlar kalp krizinden kurtulanlara dinlenmelerini emrederlerdi, diyor "ama şimdi onları ertesi gün yataktan kaldırıyoruz ve bir hafta içinde kalp rehabilitasyonuna alıyoruz. Onkolojide egzersizle ilgili tutumlar değişiyor, diyor ama yine de yapacak çok şey var.

Egzersiz onkolojisinin 40 yılı

Egzersiz onkolojisinin kökenleri genellikle 1980'lere kadar uzanır; Ohio State Üniversitesi'nde yapılan bir dizi çalışma, düzenli egzersiz yapan kemoterapi alan meme kanseri hastalarının tedavilerden daha az yorgunluk, bulantı ve sakatlanmaya maruz kaldığını bulmuştur. Bu çığır açan çalışma, egzersiz ve kanser arasındaki bağlantı üzerine bir araştırmasını tsunamisini tetiklemeye yardımcı oldu. Schmitz, 2019 yılında bilimi gözden geçiren ve kanser tedavisi sırasında ve sonrasında egzersiz yapmanın yaşam kalitesini ve fiziksel işlevi iyileştirirken yorgunluğu, kaygıyı ve depresyonu hafiflettiğini saptayan uluslararası bir uzmanlar paneline eş başkanlık etti. Yani, normal bir güne başlama yeteneğini.

Bu arada, önleme de denklemin bir parçasıdır. Çalışmalar, egzersizin yedi kanser türü; mesane, meme, kolon, endometriyal, özofagus, böbrek ve mide için riski azalttığını kuvvetle düşündürmektedir. Egzersizin akciğer, kan, baş ve boyun, yumurtalık, pankreas ve prostat kanserlerini önlemeye yardımcı olduğuna dair ilginç ipuçları da vardır. Ve egzersiz, meme, kolorektal ve prostat kanseri tanısı alan kişilerde %40 ila %50 aralığında ölme riskini azaltıyor gibi görünmektedir. Bu tür sayıları ve bu kadar araştırmayı görmezden gelmek zor. Nefes nefese kalmak kanserle nasıl savaşabilir? Kimse emin değil, ancak Schmitz egzersizin bazı kanserlerle bağlantılı inflamasyon ve insülin seviyelerini azalttığına dikkat çekiyor. Ayrıca, egzersizin anjiyogenezi veya yeni kan damarlarının oluşumunu tetiklediğini, bunun da kötü huylu tümörlere daha fazla kanda etkili olan kanser ilacının verilebileceği anlamına gelebileceğini belirtti. Schmitz, Egzersiz aslında kemoterapinin gücünü değiştirebilir" diyor.

Nasıl yardımcı oluyor?

Bağışıklık fonksiyonu da rol oynar. Mayo Kliniğin Arizona kampüsündeki Nyberg İnsan Hücresel Terapi Laboratuvarı'nın bilimsel direktörü PhD, Michael Gustafson, kanser bağışıklık sistemini zayıflatırken, tek bir egzersiz türünün bir savunma bağışıklık hücresi akımı ürettiğini söylüyor. Gustafson ve meslektaşları, sabit bir bisiklette 10 dakika boyunca tam hızda pedal çevirmenin, doğal öldürücü hücreler adı verilen tümör savaşçılarını 10 kat artırabileceğini; koruyucu T ve B hücreleri de kanda yükselir.

Gustafson "Yalnızca bu egzersiz kanseri tedavi edebileceğine değil ama çok yararlı olabileceğine inanıyorum, diyor. Kanser hastalarının daha büyük savunma hücreleri orduları oluşturmasına yardımcı olmak için egzersiz yaparak, güçlü immünoterapi tedavilerinin daha iyi çalışmasını sağlamanın mümkün olabileceğine inanıyor. Bu tedaviler, bir hastanın kendi bağışıklık hücrelerini tümörlere saldırmasını öğretir". Massachusetts Genel Hastanesi'ndeki Yaşam Tarzı Tıbbı Kliniği’nden Dr. Betsy O'Donnell, vücut yağının bazı meme kanserine neden olabilecek östrojen hormonunu ürettiği de iyi biliniyor. Egzersiz, kalorileri azaltmanın yanı sıra, tedavi sırasında sıklıkla kilo alan birçok meme kanseri hastası için endişe kaynağı olan vücut yağını azaltmaya yardımcı olur.

O'Donnell, Kilo almanın benlik saygısı ve yaşam kalitesi için de önemli etkileri olabilir" diyor. Kliniğinde, hastalar fiziksel zindeliklerini geliştirmede yardım almanın yanı sıra bir beslenme uzmanı, davranış psikoloğu ve diğer uzmanlarla birlikte çalışırlar. Araştırmalar aerobik egzersizin (yürüme, koşu veya bisiklete binme gibi) ve kuvvet antrenmanının (ağırlık kaldırma veya direnç bantları kullanma gibi) kanser hastalarına fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Klinik Onkoloji Dergisi'nde yayınlanan 2007 tarihli bir çalışma, kemoterapiye başlamak üzere olan 242 meme kanserli kadında aerobik egzersizin hastaların benlik saygısını artırdığını ve vücut yağını azalttığını, direnç eğitiminin kas kitlesinin artmasına yardımcı olduğunu ve tedavilerini bitirme olasılıklarını artırdığını buldu.

Kişisel Programlara Duyulan İhtiyaç

O'Donnell tüm kanserlilerin tedavi zorluklarına sırasında veya sonrasında spor salona gitmek için istekli olmayabileceğini, bu yüzden de ‘’her hasta için gerekli bir egzersiz reçete yoğunluğu belirlenmelidir’’, diyor. Belki de özellikle birçok insan COVID-19 pandemisi nedeniyle spor salonlarından kaçındığından yürüme, hastalarının çoğunun seçtiği en popüler seçenektir. Haftada en az 150 dakikaya kadar yürüyüş yapmanızı, konuşmanıza izin veren, ancak şarkı söylemenize izin vermeyen bir tempoyu korumanızı önerir. Ve eğer yürümek sana uygun değilse, diyor O'Donnell , hastalarından bazıları dans ediyor, tai chi öğreniyor ya da zevk aldıkları başka bir amaca yönelik hareket şekli buluyor. O'Donnell, "Hem fiziksel yetenekleri hem de katılma arzuları açısından bulundukları yerde hastalarla gerçekten tanımanız gerekiyor" diyor. (Kliniği tarafından geliştirilen çeşitli fitness seviyeleri için egzersiz videolarını burada bulabilirsiniz. Kanser Hastaları İçin Egzersiz Videoları (massgeneral.org . Nancy Howe, aktif kalmanın kanser tedavisi ile başa çıkmasına yardımcı olduğuna o kadar ikna olmuştu ki, yazılım mühendisi olarak işini bıraktı ve kanser hastaları ve hayatta kalanlar için fitness eğitmeni oldu.

Arizona Eyalet Üniversitesi'nde hemşirelik ve sağlık inovasyonu alanında doktora adayı olan tez projesi, hastalar tarafından kullanılması için doktorların kanser hastaları için doğru egzersiz seviyesini seçmek için kullandıkları bir araç uyarlamakla ilgilidir. Ancak, sonuçta, hastalar için tavsiyeler basittir. Howe, Kanser yolculuğunuzda nerede olursanız olun şimdi bir şeyler yapmak gerçekten önemli" diyor. "Sadece başla.

Medikaynak Referanslar

C. et al.'Exercise Gains Traction as a Way to Fight Cancer' , WebMD. 4 January 2022.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler