Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Egzersiz, sağlıklı ve sağlıklı kalmak isteyen herkes için günlük hayatın hayati bir parçasıdır. Ancak, Parkinson hastalığı (PD) olan insanlar için, doğru egzersizler hareketlilik ve dengenin korunması gibi günlük yaşamın hayati yönlerini geliştirebilir.

Parkinson Vakfı, PD'li insanlar için egzersizin kısa ve uzun vadeli faydaları konusunda artan kanıtlar bulunduğunu belirtmektedir. Aynı organizasyon tarafından yapılan Parkinson Sonuçları Projesi olarak bilinen bir çalışmada, haftada en az 2,5 saat egzersiz yapan PD'li kişilerin hareket kabiliyetlerinde ve yaşam kalitelerinde diğerlerinden daha yavaş bir gerileme yaşadıkları gösterilmiştir.

PD'li insanlar için egzersizin ana faydalarından biri semptom yönetimidir. Egzersiz yalnızca PD'nin fiziksel yönlerine değil zihinsel yönlerine de yardımcı olur. Yorgunluğun, duygu durumun, uyku sorunlarının ve zihinsel sağlığın belirtilerinin hafifletilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

Dopamin beyindeki ödül ve eğlence merkezlerini kontrol eden, ayrıca hareketi ve duygusal tepkileri düzenleyen bir nörotransmitterdir. PD'de dopamin eksikliği mevcuttur. Egzersizin beyindeki dopamin miktarını artırdığı gösterilmemesine rağmen, araştırmalar bunun daha verimli kullanılmasına yardımcı olduğunu göstermektedir.

PD'li birinin yapması gereken egzersizler, uygulama esneklik ve germe, aerobik, direnç veya kasları karşı kuvvet karşısında kullanma olmak üzere üç alanda yoğunlaşmalıdır. Bu alanların üçünü de içeren birçok farklı egzersiz türü vardır. Bu egzersizler, Tai Chi, yoga, bisiklet sürmek, atlama, koşu, pilates ve danstır.

"Rastgele Pratik " olarak bilinen egzersiz tipinin özellikle PD'li insanlara fayda sağladığı gösterilmiştir. Bu egzersiz, kişiyi hız, aktivite veya yön değiştirmeye zorlayan aerobik bir egzersizdir.

Farklı Hastalar için Farklı Egzersizler

PD'li birisinin aktiviteler arasında değişiklik yapılması da önemlidir. Bunun nedeni, kişilerin aktiviteyi değiştirmede ve aynı anda iki etkinlik yapmakta zorluk çekebilmesidir. Sonuç olarak, rasgele pratik ve varyasyon bu semptomlara meydan okumaya yardımcı olacaktır.

PD'li birinin üstlenmesi gereken spesifik bir egzersiz programı yoktur. Yapılması gereken en iyi egzersizler kişinin belirtilerini göz önüne alınarak seçilmelidir. "The Support Charity Parkinson's UK , hafif semptomları olan kişilerin bir spor salonunda çalışmak gibi yoğun egzersizlere odaklanmasını önermektedir. Orta derecede semptomları olan insanlar bu semptomları hedef alan egzersizlere odaklanmalıdır. Daha karmaşık belirtilere sahip bireyler, sorunlu olan günlük aktiviteleri tamamlamalarına yardımcı olacak egzersizleri kullanmaya odaklanmalıdır.

California Üniversitesi, güçlendirme egzersizlerinin değerli olmasına rağmen ağırlık eğitiminin PD'li insanlar için en iyi seçim olmadığını söylemektedir. Yüzme, eşgüdüm için iyi bir egzersizdir ancak denge gerektirmediğinden PD'li insanlar için en iyi egzersiz olmayabilir.

PD'li birisinin egzersiz yapması için ideal zaman, ilaçlarını aldıktan yaklaşık bir saat sonra genellikle hareketliliklerinin en iyi olduğu zaman olmasıdır. Bununla birlikte, bu durum değişebilir; bu nedenle, her birey hareketliliği en iyi olduğunda harekete geçmek zorunda kalacaktır.

Medikaynak Referanslar

http://www.parkinson.org/Understanding Parkinsons/Treatment/Exercise/Neuroprotective-Benefits-of-Exercise

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler