Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Amaç, pratisyen hekimlere, hemşirelere ve diğer klinik pratisyenlere, özellikle COVID-19 pandemisinin dayattığı karantina tedbirleri ardından fiziksel aktivite ve yapılandırılmış egzersizin faydalarını pekiştirmeleri için rehberlik etmektir.

Ekip ayrıca farklı bireylere, enfekte olması durumunda COVID-19 semptomlarının şiddetini en aza indirmek için nasıl fiziksel aktivite ve / veya egzersiz yapabilecekleri konusunda pratik tavsiyeler de sunuyor.


Kılavuz, Birmingham Üniversitesi Spor, Egzersiz ve Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi'ndeki bilim adamları ile ortaklaşa, NHS Wales'in sağlık bakımı eğitim ve geliştirme organı olan Health Education and Improvement Wales (HEIW) sağlık uzmanları tarafından tasarlanmıştır. HEIW'nin Motivate2Move programı kapsamında toplanan daha geniş bir rehberlik materyalleri paketinin bir parçasını oluşturur.

Birmingham Üniversitesi'nden Dr. Alex Wadley şöyle diyor: "Anahtar, hareket etmek. Ne kadar çok hareket edersek immun hücrelerimiz de o kadar hareket eder. Aktif olmak ve egzersiz yapmak, immun hücrelerinin vücudu dolaşıp -virüsler gibi- sorunları tespit etmesini tetikler. Ne kadar zinde olursak, bağışıklık yanıtımız SARS-CoV-2'ye karşı o kadar güçlü olacaktır.''

Birmingham Üniversitesi'ndeki çalışmaya katkıda bulunan Dr. Sam Lucas şunları ekliyor: "Yaşam tarzımızda bir dizi uzun vadeli değişikliğin başlangıcında olabiliriz, bu nedenle egzersiz rutinlerini ve bizi genel olarak daha sağlıklı tutacak ve enfekte olursak COVID-19 semptomlarının şiddetini potansiyel olarak azaltacak alışkanlıkları hayatımıza almakta fayda var."

Birleşik Krallık Kraliyet Hemşirelik Koleji (RCN) ve Royal College of General Practitioners (RCGP) tavsiyeleri onaylıyor ve üyeleri arasında teşvik ediyor.

Motivate2Move programını yöneten bir pratisyen hekim olan Brian Johnson şöyle açıklıyor: "COVID-19 salgınının insanların daha az hareket etmesine ve daha fazla oturmasına neden olduğunu biliyoruz. Bu azaltılmış aktivite, insanların bağışıklık sistemlerini etkileyecektir bu yüzden insanların fiziksel aktivite seviyelerine uygun enfeksiyonlarla savaşma yeteneklerini desteklemelerine yardımcı olacak güncel rehberlik ve tavsiyeler hazırlamak önemlidir"

Medikaynak Referanslar

"Improving Immunity Through Exercise – New Advice On Lowering Infection Impact". Medicalxpress.Com, 2020, https://medicalxpress.com/news/2020-09-immunity-advice-lowering-infection-impact.html. Accessed 28 Sept 2020.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler