Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Kanada'daki Western Üniversitesi'ndeki araştırmacılar yapmış oldukları yeni bir çalışmanın sonucunda 10 dakikalık, bir defalık patlama tarzı bir egzersiz ile en azından geçici olarak, beyin gücünün ölçülebilir derecede artırabileceğini tespit ettiler. Geçmişte yapılmış olan diğer çalışmalar, 20 dakikalık bir egzersizden sonra veya uzun süreli (24 haftalık) bir egzersiz programının ardından beyin sağlığı üzerinde yararların görüldüğünü gösterirken, bu araştırma, 10 dakikalık aerobik aktivitenin bile sorun çözme ve odaklanma konusunda bize yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Bazı insanlar, zaman veya fiziksel kapasite nedeniyle uzun süreli bir egzersiz rejimi uygulayamaz. Bu çalışmanın sonuçları ise, insanların kısa sürede, hatta bir kez bile bisiklete binmekle ya da yürüyerek hemen faydalanabileceğini gösteriyor. Araştırma sırasında, katılımcılar iki grup halinde ya bir dergiyi oturup okudular ya da sabit bir bisikletle 10 dakikalık orta şiddetli bir egzersiz yaptılar. Okuma ve egzersiz oturumunu takiben, araştırmacılar, katılımcıların tepki sürelerini bilişsel olarak zorlayıcı bir göz hareketi görevi için incelemek için göz izleme ekipmanı kullandılar. Görev, karar verme ve inhibisyon gibi yürütme işlevinden sorumlu beynin alanlarını çalıştırmak için tasarlandı.

Egzersiz ile Erken Dönemde İyi Sonuçlar Görüldü

Egzersiz yapanlar anında iyileşme gösterdi. Yanıtları daha doğru ve tepki süreleri egzersiz öncesi değerlerinden 50 milisaniye daha kısa idi. Bu çok küçük gözükebilir ancak bazılarında bilişsel performansda yüzde 14'lük bir artış elde edildi. Araştırmacılar, egzersizi takiben yararların ne kadar süreceğini belirlemek için şimdi yeni bir araştırma başlattılar. Bu çalışmadan elde edilen bulgular demans gelişimini engellemek için egzersizin düzenli olarak yapılması konusunda öne sürülmüş olan fikirleri destekler nitelikte. Araştırmacıların diğer bir önerisi ise öğrencilerin önemli sınavlardan önce kısa süreli aerobik egzersiz yapmaları yönünde oldu.

Medikaynak Referanslar

Samani A et al. Executive-related oculomotor control is improved following a 10-min single-bout of aerobic exercise: Evidence from the antisaccade task. Neuropsychologia, 2018; 108: 73 DOI: 10.1016/j.neuropsychologia.2017.11.029

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler