Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Eklem çıtlaması yaygındır. Bazı araştırmacılar çıtlama sesinin kemikler arasındaki patlayan bir hava kabarcığı olduğunu düşünürken, diğerleri sesin kas bağlarının geri tepmesinden geldiğine inanıyorlardı.

Eklemlerin çıtlamasına tıpta krepitus denir. Birçok insan, sağlıklı eklemlerin ses çıkarması durumunda bile, çıtlatma seslerinden rahatsız olurlar. 2017 çalışmalarından biri, çıtlayan eklemlerin insanların olumsuz düşünceler, duygular yaşamalarına ve hatta sağlıklı aktivitelerden kaçınmalarına neden olduğunu göstermiştir. Eklemlerin çıtlaması çoğu durumda zararsız olsa da, bazı durumlarda, tıbbi durumun bir belirtisi olabilir. Eklem çıtlamasının kesin nedenleri hala tartışılmaktadır.

2015 yılında yapılan bir çalışmada, MRI teknolojisini kullanan araştırmacılar, çatlamanın bir hava kabarcığı salıverilmesi değil, kemikler arasında küçük bir boşluk yaratması olduğunu göstermişlerdir.

Bugüne kadar, bir kişinin kendi eklemlerini çıtlatmasının, olumsuz etkilerinin olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur, ancak hareket aralığındaki hafif bir artış olur.

Profesyoneller, fiziksel olarak kendi eklemlerininin çıtlatılması ve başka bir durumla ilişkili çıtlamayı ayırt edebilirler. Ağrı, şişme, sınırlı hareket açıklığı veya yaralanma öyküsü varsa, çıtlama daha ciddi bir sağlık durumuyla ilişkili olabilir. Bir sağlık durumu ile ilişkili çıtlama genellikle daha sık görülür ve acı verici olabilir. Fiziksel çıtlatma ağrılı değildir ve endişe kaynağı değildir.

Bazı artritlerde olduğu gibi, bazı hastalıklar eklem çıtlamasının daha sık gerçekleşmesine neden olur. Osteoartrit (OA) eklemdeki kıkırdağın incelmesine ve daha düzensiz hale gelmesine neden olur. Bu incelme ve aşınma, eklemler birbirine sürtündüğü için ağrıya ve eklem çıtlamasına neden olabilir. Çıtlamalar, OA ilerledikçe daha sık meydana gelir.

Artrit Belirtisi Olabilir

2018’de yapılan bir çalışmada diz ekleminin çıtlaması semptomsuz OA olan kişilerde prediktif bir faktör olarak bulunmuştur. OA’nın diğer semptomlarının varlığı, OA ve diz çıtlaması olanlarda, diz çıtlaması olmayanlara göre daha fazla görülmüştür. Başka bir çalışma, diz eklem çıtlamaları olan OA'lı kişilerin daha düşük fiziksel fonksiyon ve diz ile ilişkili yaşam kalitesini bildirdiklerini ortaya koymuştur.

Eklem çıtlamaları romatoid artrit gibi enflamatuar artrit formlarında da ortaya çıkabilir. Enflamatuar artritte, eklemlerden kaynaklanan tiz çıtlama seslerinin olması daha olasıdır.

Çıtlayan bir eklem olmasa da, tendonları çevreleyen enflamasyon da çıtırdıyan, çıtlayan veya patlayan seslere neden olabilir. Tendinit, bursit veya tenosinovit gibi tendonların etrafındaki yaralanma veya enflamasyona bazen çıtlama sesleri eşlik eder.

Düzenli eklem çıtlatmanın eklemlerde yaralanmaya neden olduğunu gösteren hiçbir kanıt yoktur. Bazı nadir durumlarda, parmak çıtlatmak eklem çıkığına veya eklem kalınlaşmasına neden olabilir.

1990'da yapılan eski bir çalışmada, parmak eklemlerini düzenli olarak çıtlatan 74 katılımcıda eklem hasarı gelişmiştir. Eklem çıtlatma grubu ile kontrol grubu arasında artrit vakalarında fark bulunamamıştır. 2017’de yapılan bir çalışmada, 40 kişinin parmak eklemleri değerlendirilmiştir. Araştırmacılar eklem çıtlatmanın olumsuz etkilerini bulamamıştır. Alışkanlık şeklinde eklem çıtlatanların biraz daha fazla hareket kabiliyetine sahip olduğu gösterilmiştir.

Medikaynak Referanslar

Adrienne Stinson. What to know about popping joints, Medical News Today 2019.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler