Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü

Yeni yayınlanan bir çalışmada, çoğu yüksek gelirli ülkede artan veya değişmeyen görülme oranlarına karşın, bazı düşük ve orta gelirli ülkelerde meme kanseri insidansı ve ölüm oranlarının arttığı gösterildi.

Araştırmacılar Avrupa gibi geçmişten bu yana yüksek oranlara sahip olanlar kadar, insidansı daha düşük olan Latin Amerika, Asya ve Afrika'dakiler dahil çoğu ülkede meme kanseri insidansının artmakta olduğunu saptadı. Yakın dönemde Kuzey Amerika ve Avustralya'da insidans değişmezken Avrupa ülkeleri ve İsrail'de azaldığı gösterildi.

İnsidansın artmasına rağmen, meme kanserinden ölüm oranlarının çoğu ülkede azaldığını bilinmesine rağmen, ekonomik geçiş ülkeleri olan Kolombiya, Ekvador, Japonya, Brezilya, Mısır, Guatemala, Kuveyt, Mauritus, Meksiko ve Moldova'da meme kanserine bağlı ölüm oranlarının arttığı saptandı.

Gelişmekte olan ülkelerde meme kanseri insidansındaki artış obezite, batı tipi beslenme, fiziksel aktivite eksikliği, çocuk doğurma yaşının ilerlemesi, daha az sayıda çocuk sahibi olmak, daha erken ilk menstrüasyon yaşı ve daha kısa emzirme süresi olarak sayılırken, ekonomik geçiş sürecindeki ülkelerdeki artış ekonomik gelişim ve kentleşmeyle ilişkili risk faktörlerindeki artıştan kaynaklandığı düşünülüyor.

Araştırmacılar ekonomik geçiş sürecindeki ülkelerde meme kanserine bağlı ölümlerin azaltılması için meme kanseri ve erken tespitin yararlarına ilişkin farkındalığın artırılmasını öneriyor.

Medikaynak Referanslar

Kaynak:  Science Daily, http://www.sciencedaily.com/releases/2015/09/150910084554.htm

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler