Medikaynak Search
Üye Ol Üye Giriş
Medikaynak Menü
Artboard
Medikaynak Rxmediapharma

Elektronik sigaranın (e-sigara) sigara içmekten daha güvenli olduğunu düşünenlerin tekrar düşünmesine yol açacak bulgular yayınlanmıştır. Yeni bir çalışma elektronik sigaranın sigaranın yaptığı gen düzenleme değişikliklerinin aynısını tetiklediği konusunda uyararak kanser ve diğer ciddi hastalık riskini artırabileceğini bildirmektedir.

İlgili çalışma yazarı ve Güney Kaliforniya Üniversitesi'nde nüfus ve halk sağlığı bilimleri profesörü Ahmad Besaratinia, 'Çalışmamız ilk kez yetişkin e-sigara kullanıcılarındaki biyolojik etkileri araştırırken, aynı zamanda geçmişte sigara kullanımını da dikkate alıyor. Verilerimiz, sigara içmeye çok benzer şekilde e-sigaranın mitokondriyal genlerin düzensizliği, bağışıklıkta yer alan moleküler yolların bozulması ve inflamatuvar yanıt ile ilişkili olduğunu gösteriyor' diye açıklamıştır.

Scientific Reports dergisinde 23 Kasım tarihinde çevrimiçi olarak yayınlanan çalışmada, araştırmacılar 82 sağlıklı yetişkinin (daha önce sigara içme öyküsü olan ve olmayan e-sigara kullanıcıları, yalnızca sigara kullanıcıları ve her ikisini de kullanmamış kontrol grubu) kan hücrelerinde gen düzenlenme değişikliklerini araştırmıştır. Besaratinia, 'E-sigara kullanıcılarındaki gen düzensizliğinin en az %80'inin e-sigara kullanım yoğunluğu ve süresi ile ilişkili olduğunu bulduk. Bunlar daha önceki sigara içme yoğunluğu veya süresiyle ilişkili değildi' demiştir.

Mitokondrinin bağışıklık ve inflamasyonda kritik bir rol oynadığına dair kanıtların arttığını belirtmiştir: Besaratinia 'Mitokondri işlevsiz hale geldiğinde anahtar molekülleri serbest bırakır. Serbest bırakılan moleküller bağışıklık sistemi için sinyal işlevi görerek inflamasyona yol açan bir bağışıklık tepkisini tetikleyebilir; bu da kardiyovasküler ve solunum yolu hastalıkları, metabolik hastalıklar ve kanserin gelişiminde kritik bir rol oynar' yorumunda bulunmuştur.

Daha önceki araştırmalarında, Besaratinia ve meslektaşları, e-sigara kullanıcılarının ağız dokusunda sigara kullanıcılarında saptanan kansere bağlı moleküler değişikliklerden bazılarını saptamıştı. Besaratinia 'Hiç sigara içmeyenler arasında e-sigara kullanımı yaygınlığı göz önüne alındığında, bulgularımız düzenleyici kurumlar için önemli olacaktır. Halk sağlığının korunması amacıyla bu kurumların e-sigara üretimi, dağıtımı ve pazarlanmasına ilişkin düzenlemeleri sağlamak için acilen bilimsel kanıtlara ihtiyacı var' demiştir.

Medikaynak Referanslar

Vaping Can Trigger Gene Changes in Cells, WebMD, Dec.2, 2021.

+ Tüm Referansları Göster
  1. Benzer İçerikler